Danuta Woźniak - WODR Poznań
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dnia 23 lutego br. w Urzędzie Gminy w Słupcy odbyło się pierwsze z zaplanowanych czterech szkoleń przeznaczonych dla beneficjentów działań PROW 2014-2020 : Premie dla młodych rolników oraz Restrukturyzacja małych gospodarstw. Głównym celem organizacji takich szkoleń jest wywiązanie się rolników ze zobowiązań zawartych w biznes planie. Uczestnicy otrzymują zaświadczenia o odbyciu szkolenia, które dołączają do dokumentacji sprawozdawczej z realizacji biznes planu.

Inauguracyjne szkolenie w powiecie słupeckim nt. zasad prowadzenia rachunkowości w gospodarstwie rolnym ze szczególnym uwzględnieniem ewidencji przychodów i rozchodów przeprowadziła Agnieszka Przybyła- główny specjalista ds. ekonomiki WODR w Poznaniu. Na spotkaniu omówiono również Vat w gospodarstwie rolnym. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników, dało okazję do wymiany wzajemnych  poglądów oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujace pytania.

Należy do ras dominujących na terenie Wielkopolski. Pochodzi z północno-zachodniej Europy, głównie z Danii, Holandii i Niemiec. Jest rasą o typowo mlecznym kierunku użytkowania. Występuje w dwóch odmianach barwnych: czarno-białej i czerwono-białej. Charakteryzuje się najwyższym wzrostem spośród ras bydła mlecznego. Krowy osiągają w kłębie 140-160 cm i masę ciała 600-750 kg. Sierść jest gładka i lśniąca. Sylwetka krów jest smukła, wydłużona, z płaskim, szerokim ożebrowaniem, wpisana w trójkąt. Umięśnienie jest równomierne, mięśnie są lekko wklęsłe. Głowa niezbyt długa na cienkiej szyi, bez wyraźnej fałdy na podgardlu. Łopatki dobrze przylegają do ciała, cechuje je płaskie umięśnienie. Wyrostki kręgosłupa wystają delikatnie ponad linię kłębu. Nogi są długie i silne, szeroko rozstawione o mocnych, delikatnie rozwartych racicach. Wymię jest głębokie i bardzo pojemne, ma kształt skrzynkowaty lub kulisty, jest wysoko zawieszone powyżej linii stawu skokowego. Ćwiartki wymienia są równomierne, a strzyki prawidłowo zbudowane. Rasa holsztyńsko-fryzyjska należy do krów wcześnie dojrzewających. Pierwiastki cielą się w wieku 24 m-cy a cielęta ważą średnio od 35 do 45 kg w zależności od płci. Krowy w ciągu laktacji produkują 6000-8000 kg mleka, o średniej zawartości tłuszczu 4,2 % i 3,3 % białka a w sprzyjających warunkach środowiskowych i przy prawidłowym żywieniu osiągają wydajność nawet do 14 tys. kg mleka.

            Tak  jak co roku Zespół Doradczy w Słupcy zorganizował wyjazd do  Skierniewic na Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. To już po raz 38 jest zorganizowana to dwudniowa impreza o charakterze naukowo-kulturalno-handlowym. W wyjeździe studyjnym udział wzięło 48 osób, przede wszystkim pań. Tematem przewodnim wyjazdu było  poznawanie nowych technik i technologii produkcji  w ogrodnictwie. W trzeci weekend września Skierniewice – stolica nauk ogrodniczych staje się swoistą mekką dla naukowców, artystów, wystawców oraz handlowców. Oryginalne ekspozycje roślin ozdobnych, owoców i warzyw oraz fachowe poradnictwo to propozycja dla miłośników ogrodnictwa, sadownictwa, rolnictwa i szkółkarstwa. Panie z powiatu słupeckiego zwiedzały w Skierniewicach Targi Ogrodniczo – Rolne, Instytuty Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Warzywnictwa. Skorzystały również z doradztwa, poznały tendencje i nowe kierunki w zakresie uprawy i ochrony roślin.      Wyjazd do Skierniewic to ulubiona i oczekiwana impreza przez wiele pań. W dniu 19 września Skierniewice przywitały nas piękną, słoneczną pogodą.  Inaugurację Skierniewickiego Święta rozpoczęła świąteczna parada i barwny korowód, który zachwycił wszystkich zebranych.  W bogatej ofercie  Święta każdy znalazł coś dla siebie.  Interesującym punktem programu była degustacja lokalnych specjałów, w tym roku były to :  skierlotka ( skierniewicka szarlotka), dzik z kaszy i zupa brokułowa.  Największym powodzeniem cieszył się kiermasz handlowy na ulicach miasta, na którym można było kupić kwiaty, owoce, sadzonki warzyw, nasiona i cebulki kwiatów, wyroby artystyczne i ludowe. Ilość zakupionych roślin była tak ogromna, że pomieszczenie bagażowe autokaru z trudem pomieściły wszystkie  donice, drzewka, krzewy itp. Na pewno skierniewickie zakupy przyczynią się do upiększenia  przydomowych ogródków, zagród i domów. Zachwycone rolniczki ze Słupcy  powrócą do Skierniewic za rok.

 

                                                                                                                Barbara  Szykowna  ZD Słupca

Miesiąc lipiec dla wielu pszczelarzy powiatu słupeckiego to okres  kończących się pożytków towarowych  w produkcji  pasiecznej.  W tym czasie w pasiekach trwają prace związane z wybieraniem miodu, ustawianiem gniazd, wymianą matek pszczelich. Już teraz na tym etapie prac można posumować uzyskane wyniki i wyciągnąć wnioski z własnych doświadczeń i spostrzeżeń. Z różnych obserwacji i rozmów z doświadczonymi pszczelarzami w obrębie terenu powiatu słupeckiego  można założyć, że będzie to udany rok. Pomimo okresowej suszy i chłodów majowych rodziny pszczele będące w dobrej kondycji optymalnie wykorzystały pożytki pszczele. Pszczelarze, którzy zdecydowali się na prowadzenie wędrownej gospodarki pasiecznej, stawiając ule z rodzinami pszczelimi w pobliżu pożytku uzyskali  zdecydowanie lepsze wyniki w porównaniu z podobnymi rodzinami pszczelimi, które stacjonowały na pasieczysku. Obserwuje się również u rodzin pszczelich stawianych w pobliżu pożytku mniejsze nasilenie do rójek lub wchodzenia w nastrój rojowy. Odpowiednie  kierowanie rozwojem i strukturą rodzin pszczelich ma wpływ na wyniki gospodarki pasiecznej. W przypadku gospodarki wędrownej ważne jest aby ule z pszczołami stawiane były w odpowiednio dobranych i bezpiecznych  miejscach .Powinien być do nich łatwy dojazd i należy również zachować odpowiednią odległość od dróg publicznych, gdzie odległość ta powinna być większa niż 30 m. W połowie lipca pszczelarze powinni zadbać aby terminowo przygotować rodziny do zimowania. Szczególnie należy zwrócić uwagę na ich kondycje, zdrowotność i poziom zapasów.

                                                                                                                                                        Henryk  Matkowski

 

 

 Rzepak cechuje  się długim okresem dojrzewania, często zdarza się tak, że plantacja w czasie zbioru jest  nierównomiernie dojrzała, a łuszczyny rzepaku są bardzo zróżnicowane pod względem  stopnia dojrzałości . Wiąże się to z dość dużą  wilgotnością zbieranych nasion i strat spowodowanych osypywaniem  się nasion z już dojrzałych łuszczyn. W celu zapewnienia równomiernej dojrzałości nasion i przygotowania plantacji do zbioru praktykuje się  desykację. Szczególne znaczenie ma to przy jednofazowym  zbiorze rzepaku ozimego coraz bardziej popularnym wśród plantatorów  na terenie powiatu słupeckiego.  Zabieg ten   wspomaga naturalne dojrzewanie nasion i  ogranicza straty podczas zbioru  spowodowane osypywaniem oraz zapewnia plantatorowi  dogodniejszy termin zbioru. Desykacja zapewnia większą wydajność omłotową w porównaniu ze zbiorem dwufazowym, a nasiona  po omłocie  charakteryzują się lepszym wyrównaniem i niższą wilgotnością. Wykonanie zabiegu  preparatami desykującymi powoduje dosychanie łodyg, pędów, które  występują bliżej gleby, niszczy zachwaszczenie oraz zachwaszczenie wtórne  ( znacznie ogranicza zachwaszczenie samosiewami rzepaku). Zabieg  powinniśmy wykonać przy  wysokiej  wilgotności powietrza, we wczesnych godzinach rannych tj. 4oo lub wieczornych tj. po godzinie 21oo co  powoduje mniejsze straty  spowodowane  przejazdami ciągnika, a łuszczyny  są  sprężyste i nie pękają. Zabieg desykacji powinniśmy przeprowadzić koniecznie w przypadku   silnego zachwaszczenia plantacji  oraz w  sytuacji, gdy rośliny ponownie tworzą  nowe łuszczyny. Termin wykonania  zabiegu  desykacji powinno się przeprowadzić, gdy większość łuszczyn jest żółta  i około 60 % nasion jest brązowych w środkowej części  głównego pędu. W praktyce oznacza to że zabieg desykacji wykonujemy na dwa lub trzy tygodnie przed faktycznym zbiorem. Przeprowadzając zabieg powinniśmy  wykonać zabieg środkami zawierającymi w swoim składzie glifosat. Dostępnych środków  na rynku jest sporo,  przy zakupie powinniśmy się kierować substancją czynną i stężeniem. Poniżej podaję  kilka środków zwierających w swoim składzie  glifosat.

Roundup   360 SL              4 L  /  ha

Agrofosat 360 SL               3L – 4 L / ha

Dominator 360 SL              3L- 4L / ha

Glifocyd   360  SL             3L  /  ha

Klinik      360   SL              3L – 4 L / ha

Trafnie dobrany termin wykonania zabiegu, właściwy desykant oraz  poprawność jego wykonania  umożliwia osiągnięcie dobrego plonu rzepaku ozimego.

                                             Fot. P.Smuszkiewicz    Plantacja rzepaku ozimego po desykacji

                                                                                                                                                  Opracował: Paweł Smuszkiewicz.

21 września 2010

Dożynki powiatowe

                                                          

Dożynki  Powiatowe w Ostrowitem

 

            Przedstawiciele władz samorządowych ze starościną i starostą dożynek

                               

5 września 2010 r. odbyły się Dożynki Powiatowe  zorganizowane w Ostrowitem przez  Starostwo Powiatowe w Słupcy i Urząd Gminy Ostrowite.  Zespół Doradczy  w Słupcy reprezentowali pracownicy z Zespołu Doradczego WODR , którzy przygotowali  stoisko z materiałami  informacyjnymi oraz udzielali porad rolnikom.

 Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą  świętą. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na miejscowy stadion. Zebranych powitał wójt gminy Henryk Tylman. Starosta Słupecki Mariusz Roga podziękował wszystkim rolnikom , stwierdził że praca rolnika jest podstawą ludzkiej egzystencji , ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe.  W czasie dożynek    wręczono odznaki  honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, które z rąk Sekretarza Stanu  w Kancelarii Premiera RP, posła Eugeniusz Grzeszczaka otrzymało 11 rolników z terenu powiatu słupeckiego.

 

  Podczas  Powiatowego Święta Plonów ogłoszono wyniki konkursu ,, Słupecki Rolnik Roku 2010” . Najlepszym okazał się Michał Roszak z Ostrowitego. 

                                                          

 

 

 Następnie wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy, pierwsze miejsce zajął wieniec z gminy Powidz, kolejne miejsca zdobyły wieńce z gminy Ostrowite i Strzałkowo.

                                                      Najpiękniejszy wieniec dożynkowy

 

 

Święto plonów zostało uświetnione występem artystów Teatru Wielkiego z Warszawy i  zespołu Skalar.  Dożynki  zakończyła wspólna zabawa taneczna.