Izabela Kwapich - WODR Poznań
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
22 września 2021

Wyjazd do Skierniewic

Wyjazd na Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to stały punkt na liście szkoleń i wyjazdów, zaplanowany przez doradców Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Słupcy dla mieszkańców powiatu słupeckiego. Tegoroczny wyjazd odbył się 18 września, grupa biorąca udział w wyjeździe to 52 osoby.

Jak co roku Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw rozpoczął barwny korowód ulicami miasta, w którym prezentowały się przedszkola, szkoły, instytucje, stowarzyszenia i organizacje działające w Skierniewicach i okolicznych gminach.

Już od 44 lat Instytut Ogrodnictwa organizuje kiermasz kwiatów, owoców i warzyw, na którym można obejrzeć i zakupić nowe odmiany roślin do swoich ogrodów i domów. Miłośnicy roślin mający problem z roślinami w ogrodzie i sadzie mogli skorzystać z konsultacji przeprowadzonej przez naukowców z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Choć w tym roku pogoda nas nie rozpieszczała to i tak wyjazd uczestnicy uważają za udany, w drodze powrotnej, uczestnicy chwalili się zakupionymi nowościami i wymieniali zdobyte informacje na temat uprawy i pielęgnacji kwiatów i krzewów w swoich ogrodach.

Uczestnicy wyjazdu jednogłośnie deklarowali, za rok jedziemy do  Skierniewic.

W sali Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy 28 lutego 2020 roku odbyło się spotkanie „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” zorganizowane pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. Spotkanie zainaugurował i prowadził Wicedyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Maciej Szłykowicz. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących instytucji pracujących na rzecz rolnictwa:

 • Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu Michał Zieliński;
 • Kierownicy Biur Powiatowych: w Słupcy Ewelina Czechowska-Malczewska, w Gnieźnie Adam Kwapich i we Wrześni Karol Jankowski;
 • Wicedyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Maciej Szłykowicz;
 • Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 5 z siedzibą w Gnieźnie Zbigniew Bręklewicz;
 • Zastępca Dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu Łukasz Grabowski;
 • Kierownicy Placówek Terenowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego: w Słupcy Anita Szykowna, w Gnieźnie Beata Adamczyk, we Wrześni Małgorzata Cichacka;
 • Starszy specjalista w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu Magdalena Maćkowiak;
 • Kierownik Działu Nadzoru Nasiennego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu Maria Szczepanek;
 • Kierownik Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Poznaniu Krzysztof Graf;
 • Zastępca Dyrektora Infrastruktury i Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Zbigniew Król;
 • Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Słupcy Bartłomiej Szymański;
 • Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy Rafał Chmiel;
 • Dyrektor ELEWARR Odział w Gądkach Michał Kotkowski.

Obecni na spotkaniu byli również Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniew Dolata i Leszek Galemba. Głównym celem organizatorów było zapoznanie uczestników z aktualnymi zagadnieniami i informacjami dotyczącymi wsi i obszarów wiejskich. Na spotkaniu zostały omówione między innymi zagadnienia dotyczące harmonogramu naboru wniosków PROW 2014-2020 na rok 2020, wsparcia dla hodowców świń i krów, działań KOWR w 2020 roku, zmian w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników oraz działalność prewencyjna i rehabilitacyjna KRUS, a także innowacje w doradztwie rolniczym. Eksperci omawiali również afrykański pomór świń oraz grypę ptaków, zagrożenia pożarowe w gospodarstwach rolnych i podczas prac polowych, wybrane problemy rolników i leśników czy przedstawiali badania gleb dla potrzeb gospodarstwa.

Podczas spotkania rolnicy mieli okazję do uzyskania indywidualnych porad na stoiskach informacyjnych przygotowanych przez poszczególne instytucje.

23 września 2019

Wyjazd do Skierniewic

W dniu 14.09.2019r rolniczki z powiatu słupeckiego wzięły udział w szkoleniu wyjazdowym do Skierniewic na 42 Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw.

Święto rozpoczął barwny korowód, który przemaszerował ulicami miasta. W pochodzie zaprezentował się Instytut Ogrodnictwa, szkoły, przedszkola, placówki kulturalne, gminy i działkowcy.

Jak co roku wystawa budziła ogromne zainteresowanie zwiedzających. Szczególną uwagę wzbudziły pokazy mistrzów florystyki. Uczestnicy mogli skorzystać z porad z zakresu produkcji warzy, sadownictwa i roślin ozdobnych udzielanych przez pracowników naukowych Instytutu. Zwiedzający mogli podziwiać wystawy prezentowane przez Instytut Ogrodnictwa i miejski Ośrodek Kultury. Tradycją stało się zaproszenie odwiedzających do skosztowania różnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Warto zaznaczyć, że temu ogrodniczemu wydarzeniu towarzyszyła bogata oferta imprez kulturalnych. Jednym z celów wyjazdu do Skierniewic są zakupy kupić można wszystko. Panie kupowały rośliny ozdobne, cebule kwiatów, krzewy i drzew owocowe, które podziwiać można później w ogrodach przydomowych.

Dnia 23.02.2019 roku rolniczki z powiatu słupeckiego uczestniczyły w szkoleniu wyjazdowym na Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA.  

Gardenia to miejsce, gdzie można było zobaczyć nowe trendy w ogrodnictwie. Targi były doskonałą okazją do zapoznania się z nowymi roślinami, sprzętem ogrodniczym, akcesoriami do nawadniania oraz elementami małej architektury ogrodowej. W czasie targów można było uczestniczyć w licznych wykładach, prelekcjach, warsztatach i pokazach przygotowanych między innymi przez Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wiele emocji wzbudziły projektowane na żywo w ramach konkursu „Inspiracje-Aranżacje” ogrody pokazowe oraz pokazy florystyczne. Uczestnicy mogli skorzystać z porad specjalistów dotyczących doboru gatunków i odmian roślin, zwalczania chorób i szkodników oraz nawożenia. W jednej z hal zorganizowany został kiermasz ogrodniczy, na którym można było zakupić przepiękne pachnące rośliny, narzędzia i dekoracje zarówno do dużych ogrodów jak i na balkony. Uczestnicy wyjazdu wrócili do domów zadowoleni z nowymi roślinami i pomysłami na adaptacje swoich ogrodów.

Przypominamy rolnikom posiadającym owce, kozy lub świnie, że co najmniej raz na 12 miesięcy, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia, należy sporządzić spis zwierząt przebywających w siedzibie stada.  Liczbę stada ustaloną podczas spisu, umieszcza się w księdze rejestracji, dodatkowo posiadacz świń przekazuje kierownikowi biura ARiMR informacje o liczbie zwierząt ustalonej podczas spisu.

Dokument można złożyć poprzez portal IRZplus lub osobiście w Biurze Powiatowym.

Producenci bydła nie sporządzają spisu bydła, zmieniono obowiązek spisu i jego przekazywania do ARiMR.

14 grudnia 2018

Czas na pierniczki

Nadszedł już czas na wypieki pachnących i barwnych pierniczków, które są jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. W wielu domach pieczenie pierników jest starannie pielęgnowaną tradycją. Przy pieczeniu dobrze się bawią i starsi i dzieci a szczególnie przy w ich dekorowaniu.

A oto prosty przepis na pierniczki:  (duża porcja)

Składniki:

 • 1 kostka masła (250 g)
 • 2 kostki margaryny
 • 800 g cukru
 • 10 szt. Jajek
 • 2 kg mąki
 • 150 g kakao
 • 300 g miodu
 • 1 paczka proszku do pieczenia (36 g)
 • 1,5 paczki amoniaku (45 g) – sparzyć ¼ szklanki gorącej wody
 • 4 łyżki cukru do przypalenia i zrobienia karmelu

Przyprawę do pierników

Wykonanie:

 1. Przypalamy cukier na karmel,
 2. Rozpuszczamy miód w mleku i dodajemy następnie, karmel, przyprawę do pierników oraz kakao, wszystko razem wymieszać i podgrzać, nie gotować. Wystudzić
 3. Masło utrzeć z cukrem dokładać stopniowo jajka i mąkę, następnie dołożyć wystudzoną masę z przyprawami a na końcu dodać sparzony amoniak. To wszystko ze sobą połączyć. Najlepiej aby ciasto odpoczęło kilka godzin. Ja zarabiam ciasto i pozostawiam je do następnego dnia.

Życzę smacznego :)

W okresie Bożego Narodzenia zastanawiamy się, jakie dekoracje zrobić by nasz dom wyglądał odświętnie. Oczywiście najważniejszą dekoracją tego święta jest pięknie ozdobiona naturalna choinka, ale warto też pamiętać i przystroić dom roślinami doniczkowymi takimi jak gwiazda betlejemska, grudnik czy cyklamen.

Najpopularniejszą z nich jest gwiazda betlejemska zwana też poinsecją lub wilczomleczem. W naturalnym środowisku rośnie na terenach Meksyku, Gwatemali i Kolumbii, jako krzew dochodzący do 3-5 m wysokości i kwitnie przez większą część roku. Kolorowe kwiaty poinsecji to tak naprawdę barwne liście zwane przykwiatkami. W naturalnych warunkach są zawsze czerwone a u odmian uprawianych również białe, kremowe, różowe aż po różne odcienie czerwonego. Przykwiatki otaczają właściwy kwiat-są one drobne, zielone bez zapachu. W naszych warunkach klimatycznych gwiazda betlejemska kwitnie od późnej jesieni do końca zimy, większość z nas wtedy po prostu wyrzuca roślinę. Jednak można przechować roślinę do następnego roku i doprowadzić do kolejnego kwitnienia. Pod koniec lutego należy stopniowo ograniczać podlewanie i przenieś ją w chłodne miejsce o temperaturze 14-15˚C

Następnie należy dokładnie przyciąć pędy rośliny. Zabieg ten pobudzi roślinę do wytworzenia kolejnych liści i pozwoli zregenerować siły przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. Po tym zabiegu prze 4-6 tygodni, pozostawiamy ją w chłodnym miejscu, nie podlewamy i nie nawozimy.

Po około dwóch miesiącach przesadzamy do świeżego podłoża i zaczynamy ją obficie podlewać odstaną wodą i stawiamy na swoje miejsce. Nawożenie włączamy dopiero, gdy listki będą już trochę większe. Jeśli chcemy by gwiazda betlejemska zakwitła na Boże Narodzenie trzeba w październiku sztucznie skrócić jej dzień, wynosząc do ciemnego pomieszczenia lub nakryć kartonem. Roślina musi mieć przez 14-16 h na dobę zapewnioną ciemność, by pięknie się wybarwić. W tym czasie znów ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę do około 15˚C. Po dwóch miesiącach odkrywamy na stałe, nawozimy co 2 tygodnie i czekamy aż zakwitnie.

Kupując gwiazdę betlejemską ważny jest jej transport do domu. Roślina ta nie lubi przeciągów i niskich temperatur poniżej 0˚C, dlatego należy kupować te rośliny w zaprzyjaźnionych kwiaciarniach a nie na kiermaszu lub ulicy. Najlepiej kupioną roślinę zawinąć w papier a po przyniesieniu do domu postawić ją w chłodne miejsce, aby oszczędzić jej szoku termicznego. Dopiero po kilku dniach przenosimy ją na właściwe miejsce.

Następną rośliną kupowaną przed Bożym Narodzeniu jest grudnik znany też jako zygokaktus czy szlubergera. Grudnik, to roślina pochodząca z Brazylii, gdzie porasta drzewa i skały. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków. Roślina ta kwitnie najczęściej w listopadzie i grudniu, czyli w okresie Bożego Narodzenia i stanowią piękną ozdobę naszego domu. Grudnik wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, nie toleruje ostrego słońca, najlepsza temperatura to 20°C. Podlewać ją w czasie kwitnienia należy umiarkowanie, tak aby ziemia była stale wilgotna, nawozić raz na cztery tygodnie. Grudnik nie wymaga częstego przesadzania, wystarczy przesadzić go co 3-4 lata do podłoża dla kaktusów.

Gdy grudnik przekwitnie (luty-marzec) należy go przenieś do chłodniejszego miejsca, mniej go podlewać i zaprzestać nawozić. Po okresie spoczynku podlewać co 3-4 dni i zraszać, następnie w miesiącach od sierpnia do października znów podlewamy mniej i przenosimy do chłodniejszego miejsca. Po tym okresie stawiamy roślinę na swoje miejsce i zaczynamy podlewać i nawozić do momentu ponownego kwitnienia. Gdy pojawią się pąki kwiatów grudnika, nie należy przestawiać rośliny w inne miejsce, bo pąki opadną.

Cyklamen, to również piękna roślina zdobiąca nasz dom na Boże Narodzenie. Należy do rodziny pierwiosnkowatych, pochodzi z basenu morza śródziemnego i nazywamy go fiołkiem alpejskim.

Cyklameny kwitną zazwyczaj od jesieni do wiosny, latem przechodzą okres spoczynku, dlatego po przekwitnięciu nie wyrzucamy go. Cyklamen to roślina wieloletnia i po okresie spoczynku potrafi pięknie zakwitnąć. Kwiaty cyklamena mają kolory od białego, przez róż, fiolet, łososiowy do czerwonego. Mogą być pojedyncze, podwójne, postrzępione czy nawet dwubarwne. Rośliny te lubią półcień i chłodne powietrze, w dzień od 10-15°C, a w nocy jeszcze chłodniej i dlatego cyklamen bardzo dobrze się czuje na werandach czy altanach. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne. Przy podlewaniu trzeba uważać, by nie zalać bulwy czy liści, najlepiej podlewać na podstawek a nadmiar wody usuwać. W okresie wzrostu i kwitnienia podlewamy go co 2-3 dni i nawozimy co 14 dni. Po przekwitnieniu przenosimy go do chłodnego miejsca i podlewamy raz w tygodniu nie dopuszczając do wyschnięcia ziemi. Gdy pojawią się nowe liście przesadzamy do świeżego podłoża i zaczynamy podlewać. Cyklamen jest rośliną dość podatną na choroby, najczęstszą chorobą jest szara pleśń, która początkowo objawia się brunatnieniem brzegów liści a następnie nalotem. Aby jej zapobiec pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń oraz unikajmy przelania roślin. Poza tym wszystkie pożółkłe liście, ogonki kwiatowe, kwiaty przekwitłe należy niezwłocznie usuwać by nie gniły.

Cyklamen, gwiazda betlejemska oraz grudnik to przepiękne i delikatne rośliny, które powinniśmy zaprosić do naszych domów nie tylko w okresie Bożego Narodzenia ale przez cały rok.

Od dnia 27 lipca 2018r. cały kraj został objęty programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.                                                                Rolnicy z powiatu słupeckiego coraz częściej zadają pytania jakich terminów nawożenia powinni przestrzegać.  Muszą oni pamiętać, że na

Grunty orne – od 1 marca do 25 października można stosować nawozy mineralne i nawozy organiczne płynne

                               od 1 marca do 31 października można stosować nawozy organiczne stałe

Użytki zielone, użytki trwałe, uprawy wieloletnie – od 1 marca do 31 października można stosować nawozy mineralne i nawozy organiczne płynne

                        -    od 1 marca do 30 listopada można stosować nawozy organiczne stałe

Wyjątek stanowi nawożenie mineralne nawozami wieloskładnikowymi stosowanymi pod uprawy po późnych zbiorach buraka cukrowego, kukurydzy i warzyw. Dopuszczalna dawka azotu w wyżej wymienionej sytuacji nie powinna przekraczać 30kg/ha. Należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę wysiewu nawozu, jaki nawóz i dawkę oraz termin siewu rośliny.

Terminy te również nie dotyczą podmiotów, które nie mogły dokonać zbioru lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe. Dla tych podmiotów termin graniczny to 30 listopad.

Określone zostały terminy, w których gospodarstwa mające chów i hodowlę zwierząt, w zależności od obsady DJP muszą dostosować miejsca do składowania nawozów naturalnych i kiszonek.

Gospodarstwo posiadające zwierzęta w liczbie większej niż 210 DJP stanu średniorocznego muszą dostosować do dnia 31.12.2021r., a gospodarstwa z hodowlą mniejszą lub równą 210 DJP dostosują do dnia 31.12.2024r.

Zbiorniki do płynnych nawozów muszą mieć szczelne dno i ściany i muszą być przykryte. Ich pojemność powinna wystarczyć na okres 6 m-cy produkcji nawozów w gospodarstwie. Płyta obornikowa powinna wystarczyć na zgromadzenie 5 miesięcznej produkcji nawozu. Przepisy pozwalają na składowanie obornika na gruncie i to przez 6 m-cy, pod warunkiem, że pryzmy zlokalizowane są na możliwie płaskim terenie, w miejscu niepiaszczystym, niepodmokłym, w odległości większej niż 25 m od linii brzegu wód powierzchniowych i ujęć wody. Lokalizację pryzmy, datę złożenia obornika w danym roku na danej działce trzeba zaznaczyć na mapie, którą przechowuje się przez 3 lata od dnia zakończenia przechowywania obornika, i prze 3 lata od likwidacji pryzmy nie można w tym samym miejscu założyć nowej.

Rolnicy gospodarujący na powierzchni równej lub większej niż 10 ha lub posiadający 10 DJP stanu średniorocznego lub więcej zwierząt gospodarskich zobowiązani są do prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotu. Ewidencję przechowywać powinno się przez okres 3 lat od ostatniego wpisu.

Roczna dawka nawozów naturalnych wynosi nie więcej niż 170 kgN/ha.

Do opracowania planu nawozowego zobowiązane są podmioty:

- prowadzące chów i hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów i hodowlę świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze powyżej 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Podmiot ten musi dodatkowo musi uzyskać pozytywną opinię okręgowej stacji chemiczno-rolniczej oraz doręczyć wójtowi/burmistrzowi oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska , kopię tego planu wraz z pozytywną opinią okręgowej stacji.

- posiadacze gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych lub uprawiający uprawy intensywne na powierzchni powyżej 50 ha lub utrzymujący obsadę zwierząt większą niż 60 DJP według stanu średniorocznego

- nabywający nawozy naturalne lub produkty pofermentacyjne do bezpośredniego rolniczego wykorzystania w celu nawożenia lub poprawy właściwości gleby.

Plan nawozowy opracowuje się odrębnie dla każdej działki rolnej i przechowuje się go przez okres 3 lat od dnia zakończenia nawożenia.

Rolnicy powinni zapoznać się z programem oraz przestrzegać terminów i zasad w nim zawartym.

Bliższych informacji z tego zakresu udzielają doradcy z PZDR w powiecie słupeckim.

 

 

12 kwietnia 2018

Zaprawianie nasion

 

Zaprawianie nasion jest jedną z najstarszych metod ochrony młodych siewek roślin przed szkodnikami i chorobami.

Stosując zaprawy nasienne wschody roślin są zdecydowanie lepsze i bardziej wyrównane. Młode rośliny rozwijają się lepiej i wykazują lepszą odporność na groźne choroby i szkodniki, co w rezultacie daje znacznie wyższe plony dobrej jakości.

Istnieje kilka sposobów zaprawiania nasion zbóż:

1. Bejcowanie nasion- to najprostsza i najbardziej popularna metoda polegająca na zaprawianiu nasion na sucho, z dodatkiem wody, z użyciem płynnej zaprawy. Nasiona z odmierzoną ilością zaprawy umieszcza się w zamkniętym pojemniku, który się silnie potrząsa do momentu gdy wszystkie ziarniaki równomiernie zostaną pokryte zaprawą.

2. Powlekanie nasion – to zaprawianie polegające na zastosowaniu tzw. ,,lepiszczy”, czyli dodatkowych substancji, które poprawiają przyleganie zaprawy do ziarniaków.

3.  Inkrustowanie nasion – to najbardziej skomplikowana technologia zaprawiania nasion polegająca na powleczeniu nasion specjalną otoczką z zaprawy i substancji dodatkowych. Technologia ta wpływa na kształt nasion, nadaje im formę kulistą.

 

Rolnicy, którzy zdecydują się na samodzielne zaprawianie nasion muszą pamiętać o tym, że należy dobrać zgodnie z zaleceniami odpowiednią zaprawę do uprawy i zwalczanych szkodników i chorób.

Zaprawiając nasiona w swoim gospodarstwie należy zawsze stosować odpowiednią dawkę środka, zgodnie z informacją znajdującą się na etykiecie stosowania. Częstym błędem podczas zaprawiania nasion jest stosowanie zbyt dużej ilości zaprawy, może to obniżyć siłę kiełkowania ziarniaków. Zabieg zaprawy nasion wykonuje się bezpośrednio przed siewem.

 Jeśli rolnik nie podsiada odpowiednich maszyn do prawidłowego wykonania zabiegu zaprawiania nasion, warto aby rozważył skorzystanie z usługi lub zakupu materiału siewnego zaprawionego przez producenta.

 

PZDR w powiecie słupeckim informuje, że WODR w Poznaniu pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego współorganizuje cykl spotkań nt.:

,,WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI„

Dla rolników i mieszkańców wsi z powiatu słupeckiego takie spotkanie odbędzie się dnia 25 stycznia br. o godz. 10:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Strzałkowie, ul. Powstańców Wielkopolskich 5.

Na spotkanie wszystkich zainteresowanych zaprasza

Kierownik oraz pracownicy PZDR w powiecie słupeckim.