Magdalena Walkowiak - WODR Poznań
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapraszamy na Agro-Targi do Czarnkowa.

Agro-Targi to jedna z największych imprez rolniczych w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Zaczynamy 17 kwietnia o godz. 10.00. W programie mnóstwo konkursów, wystawa maszyn rolniczych i zwierząt, kiermasz produktu lokalnego oraz konkurs na najsmaczniejszą potrawę.

A gdy już wszystko Państwo zobaczą i obkupią się, to można będzie zrelaksować się ​i pobawić podczas koncertów lokalnych artystów.

22 marca 2016

Czas szkoleń

Dnia 26.02.2016r w Powiatowym Centrum Doradztwa Rolniczego w Czarnkowie odbyło się szkolenie z tematu: Integrowana ochrona roślin – metody ograniczenia patogenów /chorób, szkodników, chwastów/ w uprawach zbóż. Wykład prowadził  Ryszard Wyrwa  doradca gminy Drawsko specjalizujący się w zakresie integrowanej ochrony roślin. Omówił metody agrotechniczne, hodowlane, integrowaną ochronę a wybór środka ochrony roślin, orientacyjne progi szkodników, wpływ obniżenia dawki fungicydu na skuteczność jego działania, skuteczność nowych fungicydów. Omówił  pracę hodowlaną ze zwróceniem uwagi na  odporności odmian, zużycie środków ochrony roślin przez kraje UE. Zapoznał rolników z rozpoznawaniem chorób grzybowych w zbożach  /askochytoza liści, brunatna plamistość liści, czerń zbóż, fuzarioza kiełków, źdźbeł, kłosów, rdzę brunatną, plamistość liści jęczmienia, plamistość siatkowa jęczmienia, głownia pyłkowa owsa, pszenicy, jęczmienia, głownia zwarta jęczmienia, żyta, łamliwość podstawy źdźbła. Ponadto prezentowany został temat; Dopłaty obszarowe, PROW 2014-2020 – wybrane zagadnienia w, którym omówiłam  zmiany we wniosku obszarowym na 2016r. oraz premię dla Młodego Rolnika ze szczególnym uwzględnieniem przyznawanej punktacji. Omówiłam wniosek o udzielenie wsparcia producentom świń i mleka.

                                                                                                         

     Dorota Wielgosz- Doradca  ZD Czarnków

     Zdjęcia: Dorota Wielgosz

 

03 września 2015

A może by tak gryka?

 

Na glebach lekkich kl. V i VI trudno prowadzić intensywną produkcję roślinną. Być może alternatywą jest uprawa gryki ( zaliczanej do roślin zbożowych), która posiada małe wymagania glebowe. W warunkach północnej wielkopolski najlepszym rejonem jest powiat czarnkowsko trzcianecki. Plony gryki w dużym stopniu należą  od odpowiedniego układu pogody w okresie wegetacji. W maju i czerwcu konieczne są opady w wysokości 70 mm i średnia temperatura ok. 16 ˚ C. W okresie kwitnienia wymagana ilość opadów to 30-40 mm, a w okresie dojrzewania nasion ok 20˚ C  a opady 15-20 mm. Gryka może być uprawiana po wszystkich przedplonach, choć najlepsze stanowisko jest po ziemniakach, burakach i roślinach strączkowych. Jest co prawda rośliną mało wrażliwą na kwaśny odczyn gleby, ale plonuje najlepiej na glebach o odczynie pH 5,6-7,2.

Uprawa roli i nawożenie.

Uprawa roli pod grykę powinna być wykonana bardzo starannie, ze względu na jej duże wymagania do pulchności gleby. Konieczna jest orka zimowa, bronowanie, Nawożenie mineralne ma istotny wpływ na wysokość plonu. Jednak stosowane dawki nawozów są niższe niż dla innych roślin uprawnych, gdyż gryka potrafi pobrać z gleby trudno dostępne składniki pokarmowe. Z uwagi na  niską  na ogół zasobność gleby , należałoby wysiać ok. 60 kg N, 60 kg P2O5, i 80 kg K na /ha. Na glebach o średniej  zasobności składników pokarmowych można dawki nawozów zmniejszyć o połowę. Nawozy stosujemy  przed siewem. Azot powyżej 60 kg /ha dzielimy na połowę, część przed siewem, a drugą na początku kwitnienia. 

Siew i odmiany.

Optymalny termin siewu w warunkach powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego to III dekada maja, przy rozstawie międzyrzędzi  45-50 cm. Nasiona wysiewa się na głębokość 2-3 cm, ale w przypadku opóźnionego siewu i przesuszonej gleby na głębokość 6 cm. Odmiany gryki to: 

Hrubieszowska – gleby lżejsze, ilość wysiewu 40-50 kg /ha

Emka   gleby zwięzłe,  75-100 kg/ha.

Pielęgnacja

Zwalczanie chwastów w międzyrzędziach wykonujemy kiedy gryka ma wysokość 7-8 cm , Drugi w okresie wytwarzania pąków, a trzeci jeśli potrzeba na początku kwitnienia. W przypadku wystąpienia dłuższego okresu chłodów i przedłużania się wschodów, zaleca się zastosować Chwastox  Extra w dawce 3 l /ha. W takim przypadku pomijamy pierwszą a nawet drugą uprawkę międzyrzędową.

Zbiór.  

Przed zbiorem jednorazowym (kombajn), wskazane jest wykonanie desykacji z zastosowaniem HARWADE 25 F w dawce 1,5-2 l/ha, gdy 6-70% nasion zbrunatnieje, 15-20 dni po desykacji można przystąpić do zbioru nasion.

 Należy dodać, że gryka jest dotowana z pakietu 6 Programu rolno-środowiskowo-klimatycznego  jako ,,Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie”-  kwotą 750 zł/ha.

Ryszard Wyrwa- doradca w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Zdjęcie: źródło internet

 

Romanowo Górne to mała miejscowość w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w której mieszkam. Nasza wieś ma charakter długiej ulicówki, ciągnie się przez kilka kilometrów. 

Gdy byliśmy małymi dziećmi wystarczył nam kawałek polnej drogi aby pograć w palanta lub dwa ognie. Długie godziny spędzaliśmy na zabawie. Dorośliśmy i obserwując świat, który się wokół nas zmienia postanowiliśmy coś zmienić. Chcieliśmy aby w naszej miejscowości zaczęło się coś dziać. W 2014 roku dowiedzieliśmy się o konkursie „Pięknieje Wielkopolska Wieś” organizowanym przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Konkurs ten jest organizowany w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”. Aby wziąć udział w konkursie musieliśmy założyć Grupę Odnowy Wsi i tak się stało. Mieliśmy strasznie mało czasu i wszystko działo się w błyskawicznym tempie. Zamarzyło nam się boisko wielofunkcyjne do gry w siatkówkę, koszykówkę i tenisa. Przy zakładaniu Grupy Odnowy Wsi wszyscy członkowie byli pełni entuzjazmu i chęci do pracy ale do pisania projektu zabrakło chętnych. Projekt zrobiłam z kuzynką Natalią. Spędziłyśmy nad nim wiele godzin i zarwałyśmy kilka nocy. W ramach konkursu można było wygrać maksymalnie 30 tys. złotych ale potrzebny był wkład własny w wysokości  20 %. I tu pojawił się problem ponieważ byłyśmy pewne, że te pieniążki zabezpieczy nam Urząd Gminy ale byłyśmy w błędzie. Trzy dni przed końcowym terminem oddania projektu znalazłyśmy się w punkcie wyjścia. Projekt był już prawie gotowy więc postanowiłyśmy, że poszukamy sponsorów. Potrzebne było nam 6 tys. złotych. W dwa dni uzbierałyśmy 10500 zł. Nasi miejscowi przedsiębiorcy okazali się bardzo życzliwi i hojni za co bardzo im dziękuję. Projekt pod nazwą „Krótka Piłka- budowa boiska wielofunkcyjnego w miejscowości Romanowo Górne” został oddany a po prawie dwóch miesiącach pojawiły się wyniki…….. WYGRALIŚMYJ Trzeba było się wziąć ostro do pracy. Budowa boiska wielofunkcyjnego to koszt 100 tys. zł  i więcej, my miałyśmy na to 40500 zł. Gotówka przeznaczona była na zakup materiałów i wyposażenie boiska a większość prac przy budowie była wykonywana przez mieszkańców naszej wsi. Zaczęliśmy od wykarczowania działki na której miało powstać boisko. Następnie przy pomocy sponsora, który za darmo udostępnił nam koparkę wyrównaliśmy teren działki. Przez dwa dni kilka ciągników wywoziło niepotrzebną ziemię z działki. Gdy działka była gotowa można było przystąpić do budowy.  Firma, która była wykonawcą naszego projektu wyrównała i przygotowała teren pod nawierzchnię naszego boiska ( nawierzchnia to sztuczna trawa). Mieszkańcy wykonali jeszcze mnóstwo pracy od montażu krawężników, montażu ogrodzenia po montaż sztucznej trawy.

Prace zostały zakończone i boisko w takim stanie jaki był zaplanowany w projekcie zostało oddane do użytku. Cały czas ulepszamy teren przy boisku, została zamontowana kostka brukowa, oraz betonowe płyty które zabezpieczają skarpę przed osunięciem.

W tym roku po raz kolejny startowaliśmy w konkursie i otrzymaliśmy dofinansowanie, także znów czeka nas dużo pracy.

Przy pisaniu projektu budowy boiska cały czas towarzyszyły nam słowa W. Hugo: „Nie ma na świecie nic równie potężnego jak pomysł, którego czas właśnie nadszedł”. Naszym pomysłem było boisko, które zbudowaliśmy i jako mieszkańcy Romanowa Górnego jesteśmy z tego bardzo dumni i zbieramy siły na kolejne działania.  

Włożyłyśmy z Natalią w te projekty mnóstwo pracy i własnego czasu ale nie żałujemy ani sekundy spędzonej przy projekcie. Było to dla nas ogromne wyzwanie i próba czy potrafimy coś zdziałać. Udało nam się i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwe. Zachęcam wszystkich, którzy mają choć troszkę zapału do działania. Naprawdę można zrobić coś z niczego. Wystarczy włożyć w to trochę pracy i mieć wokoło życzliwych ludzi a wszystko na pewno się uda.

Magdalena Walkowiak- doradca

 ZD w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

18 czerwca 2015

Sezon truskawkowy trwa

      

 

 

   SEZON TRUSKAWKOWY TRWA

 

            Wraz z rozpoczęciem wiosny dopadło nas truskawkowe szaleństwo. Sezon na truskawki jest oficjalnie rozpoczęty. Można je   kupić w każdym sklepie i coraz częściej na ulicy od przydrożnych sprzedawców. Wykorzystujemy ja szczególnie w kuchni – do ciast, deserów i koktajlów. Chętnie też zjadamy je same. Teraz możesz ich również używać do pielęgnacji swojej twarzy.

Każdego dnia truskawki są tańsze i bardziej dostępne. Sezon na te smaczne owoce nie trwa długo, dlatego warto jest go wykorzystać w pełni. Domowa maseczka z truskawek jest naprawdę skuteczna i tania. Na dodatek możesz ją przygotować w zaledwie kilka minut. Czego potrzebujesz, aby ją przyrządzić? Około 4 truskawek, łyżkę jogurtu naturalnego i kilka kropel cytryny. Zmieszaj wszystkie składniki – najlepiej użyj w tym celu blendera. Wsmaruj maskę delikatnie na twarz i zostaw na około 10 15 minut. Taka maseczka zadziała rozświetlająco i pobudzi zmęczoną cerę. Dla kobiet po 40 roku życia zalecam maseczkę z truskawek i łyżki oleju  sojowego. Taka maseczka  wyłagodzi zmarszczki i ujędrni skórę. Ratunkiem dla suchej buzi będzie maseczka nawilżająca. Do truskawek dodaj 3 łyżki twarożku i 2 łyżeczki oliwy z oliwek.

Lucyna Pulka doradca WROW gmina Krzyż Wlkp.

 

Organizatorem spotkania był ZD WODR w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim oraz Powiatowa Przewodnicząca KGW Pani Teresa Matuszczak.

 

Staje się już tradycją w naszym powiecie spotkanie jest organizowane co roku na wiosnę.

Spotkanie otworzyła Powiatowa Przewodnicząca KGW Pani Teresa Matuszczak, powitała przybyłe panie i przedstawiła program spotkania.

 

Głównym punktem programu było szkolenie na temat: ”Racjonalne żywienie i zdrowy styl życia”, które przedstawiła Leokadia Baranowska – specjalista d.s. WGD. Krótką prezentację  przedstawiła też dyrektor Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania Pani Liliana Helwich.

Na zakończenie przy kawie i domowych wypiekach pań wywiązała się luźna dyskusja na bieżące tematy, które nurtowały panie.

Doradca d.s. ROW  Lucyna Pulka gmina Krzyż

Zdjęcia: Lucyna Pulka

 

W dniach od 17 lutego do dnia 12 marca 2015 r. odbył się cykl czterech szkoleń zorganizowany przez pracownika WODR Poznań. Dwa szkolenia odbyły się w Połajewie, jedno w Sierakówku i w Tarnówku. W większości szkoleń udział brali specjaliści branżowi, którzy prowadzili wykład ze swojej specjalizacji. Rolnicy mogli dowiedzieć się od specjalistów: jaka jest obecna opłacalność produkcji żywca wołowego, o obowiązku przestrzegania od 2014 r. zasad integrowanej ochrony roślin, a także jak wykorzystać rośliny bobowate w żywieniu świń. Na każdym z wymienionych szkoleń omawiane zostały także takie zagadnienia jak:  PROW 2014-2020 (modernizacja gospodarstw rolnych, premie dla młodych rolników, restrukturyzacja małych gospodarstw) a także  płatności za zazielenienie i jak wypełniać wnioski obszarowe na 2015 r. Po każdym szkoleniu wywiązywała się ożywiona dyskusja – głównie na temat nowego systemu płatności bezpośrednich  w skład którego wchodzi między innymi  zazielenienie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paweł Kopaniarz- doradca rolny w gminie Połajewo

Zdjęcia: Paweł Kopaniarz

 

W miesiącach  luty i marzec  2015r. w gm. Czarnków odbył się  cykl szkoleń. Szkolenia były prowadzone przez doradców specjalizujących się z zakresu  : trwałych użytków zielonych  -  Czesław Nowakowski, ekonomiki -  Kazimierz Woźnicki, integrowanej ochrony roślin  - Ryszard Wyrwa i trzody chlewnej - Dorota Wielgosz. Tematyka szkoleń obejmowała  następujące  tematy :

 

Pozyskiwanie środków finansowych ze źródeł  krajowych i Unii  Europejskiej poprzez gospodarstwa rolne  -PROW 2014-2020

Mykotoksykozy  - zapobieganie i sposoby detoksykacji pasz

Podstawowe zasady wykonywania dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich

Potencjał produkcyjny użytków zielonych i możliwości jego poprawy

Integrowana ochrona roślin – ocena zagrożenia przez choroby, szkodniki i chwasty oraz racjonalne ich zwalczanie

Wykorzystanie roślin bobowatych w żywieniu świń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponadto w każdym ze szkoleń  omawiano  zasady wypełniania wniosków obszarowych na 2015r, poruszano zagadnienia związane z zazielenieniem oraz płatności  PROW 2014-2020. Szkolenia odbyły się we wsiach Gębice, Sarbia,  Zofiowo, Mikołajewo, Śmieszkowo, Jędrzejewo  oraz w Powiatowym Centrum Doradztwa Rolniczego w Czarnkowie. W szkoleniach  uczestniczyło ponad  stu  dwudziestu rolników.

 

Dorota Wielgosz- doradca rolny w gminie Czarnków

Zdjęcia: Dorota Wielgosz

 

W dniu 20.02.2015 w Powiatowym Centrum Rolniczym w Czarnkowie odbyło się podsumowanie powiatowe pracy doradczej ZD WODR w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Kierownik ZD w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim Pan Tadeusz Pertek przywitał zaproszonych gości i doradców  z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Wśród przybyłych gości byli: Starosta Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego Pan Tadeusz Teterus, powiatowy lekarz weterynarii Pani Aleksandra Jóźwiak, Kierownik Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pani Barbara Bukowska, wiceprezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie Pani Zofia Just, dyrektor Banku Spółdzielczego w Czarkowie Pan Władysław Dymek przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Czarnkowie Pani Irena Kubiś, Przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Czarnkowie Pan Krzysztof Grzymała, Przewodniczący Komisji Rolnictwa przy Radzie Powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego Pan Waldemar Pawłowski, kierownik KRUS w Czarnkowie Pan Przemysław Granops, przedstawiciele gminnych Komisji Rolnictwa, przedstawiciele Izb Rolniczych  oraz zaproszeni rolnicy z całego powiatu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W swoim wystąpieniu Pan Tadeusz Pertek , przytoczył podstawowe zadania doradztwa, które mają na celu podnoszenie wiedzy i umiejętności rolników. Przedstawił charakterystykę gmin w powiecie. Podsumował wykonywaną przez doradców pracę doradczą w roku 2014 (wg rodzajów, tematów, udzielanych porad, ankiet wypełnianych przez rolników, pisanie artykułów na stronę internetową  itp.), omówił gospodarstwa demonstracyjne w naszym powiecie. Wyraził chęć i nadzieję dalszej współpracy z instytucjami pracującymi na rzecz rolników.

Następną częścią spotkania była prezentacja PROW 2014-2020 przez Pana Pawła Kopaniarza- doradcę w gminie Połajewo. Omówione zostały najważniejsze działania z zakresu PROW na lata 2014-2020 takie jak: modernizacja gospodarstw rolnych, premie dla młodych rolników, restrukturyzacja małych gospodarstw, płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, tworzenie grup i organizacji producentów.

Kolejnym punktem spotkania były wystąpienia: Pana Starosty, który podziękował za doradztwo i dzielenie się wiedzą oraz  przedstawicieli jednostek działających w obszarze rolnictwa, którzy omawiali krótko swoją pracę na rzecz rolników, bieżące problemy oraz ich sugestie dotyczące naszej współpracy. Pani Aleksandra Jóźwiak(Powiatowy lekarz weterynarii) zwróciła uwagę na zagrożenie afrykańskim pomorem świń. Pani Barbara Bukowska(WIORIN) oznajmiła, że pojawiła się groźna choroba ziemniaka-śluzak ziemniaka. Pani Zofia Just( OSM Czarnków) omówiła kary dla rolników za przekroczenie kwot mlecznych, przedstawiła średnie ceny mleka w kraju. Przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej Pan Krzysztof Grzymała zaapelował o uczestnictwo w wyborach do Izb Rolniczych. Wszyscy wyrazili chęć  współpracy w ramach organizacji szkoleń oraz spotkań o charakterze rolniczym.

 

 

Wywiązała się ciekawa dyskusja pomiędzy rolnikami i przedstawicielami instytucji rolniczych. Podsumowanie przebiegło w miłej i gościnnej atmosferze. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca z jednostkami rolniczymi będzie przebiegała równie pomyślnie.

 


Opracowanie: Magdalena Walkowiak ZD w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

 

W dniu 23.01.2015 roku w Sali sesyjnej Urzędu Gminy w Lubaszu odbyło się szkolenie organizowane przez Zespół Doradczy w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

 

Tematami szkolenia były:

  • Praktyka rolnicza korzystna dla klimatu i środowiska wymogiem systemu płatności bezpośrednich-zazielenienie.
  • Zakładanie i prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.
  • Obowiązujące regulacje prawne związane z ochroną zwierząt, zapewnieniem dobrostanu zwierząt i konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania ich.

Na spotkanie bardzo licznie przybyli rolnicy z Gminy Lubasz. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pan Wójt Marcin Filoda, kierownik biura powiatowego ARiMR Pan Wiesław Łyczykowski oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii Pani Aleksandra Jóźwiak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie otworzył Kierownik ZD w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim Pan Tadeusz Pertek. Przywitał wszystkich zebranych, przedstawił program spotkania i podziękował Panu Wójtowi za udostępnienie sali oraz poczęstunek.

Następnie głos zabrał Pan Wójt, który podziękował za zaproszenie i zaoferował swoją pomoc do dalszej współpracy przy organizowaniu szkoleń przez WODR. Pracownica Urzędu Gminy w Lubaszu rozdała obecnym komunikaty Izb Rolniczych oraz wnioski na zwrot akcyzy.

Pracownica WODR w Poznaniu Magdalena Walkowiak poza prezentacją tematów przedstawiła również ramy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 m.in. takie zagadnienia jak: Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem, Systemy jakości produktów rolnych, Modernizacja gospodarstw rolnych, Premie dla młodych rolników, Restrukturyzacja małych gospodarstw, Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, Płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, Rozwój usług rolniczych, Tworzenie grup i organizacji producentów.

Po szkoleniu kierownik biura powiatowego ARiMR Pan Wiesław Łyczykowski oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii Pani Aleksandra Jóźwiak omówili najważniejsze i aktualne informacje oraz wymogi dotyczące rolników w zakresie działalności swoich instytucji.

Spotkanie przebiegło w miłej, spokojnej atmosferze.

Ustalono również kolejne spotkanie z rolnikami  w Urzędzie Gminy w Lubaszu na dzień 30.01.2015 roku na godzinę 10, na które serdecznie zapraszamy.

Kierownik ZD w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Tadeusz Pertek

Doradca stażysta- Magdalena Walkowiak