Katarzyna Szczepańska - WODR Poznań
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W przyszły wtorek rusza kolejna już edycja Kina po sąsiedzku w gminie Czerwonak. W tym roku seanse odbywać się będą na terenie przy Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach (w przypadku niesprzyjającej pogody - w sali widowiskowej CKiR w Koziegłowach).

Repertuar na ten rok:

3.08.2021, godz. 21:15

"Szarlatan", reż. Agnieszka Holland, Czechy/Irlandia/Polska/Słowacja 2020

10.08.2021, godz. 21:15

"Do zakochania jeden krok", reż. Richard Loncraine, Wielka Brytania 2017

17.08.2021, godz. 21:15

"Kłamstewko", reż. Lulu Wang, Chiny/USA 2019

24.08.2021, godz. 21:15

"Włoskie wakacje", reż. James D’Arcy, USA/Włochy 2020

 

Wstęp wolny, lecz liczba widzów ograniczona.

Więcej informacji: https://gok-sokol.pl/kino-po-sasiedzku-3/

 

Puszcza Zielonka to miejsce doskonale znane mieszkańcom Poznania i jego okolic, a w szczególności tym z nich, którzy zamieszkują najbliższe jej otoczenie. Jednak czy znają oni legendy z Puszczą Zielonką związane? Zatem poznajmy bliżej, co w " Puszczy piszczy", lecz na początek kilka faktów.

Puszcza Zielonka, to utworzony w 1993 roku, park krajobrazowy w województwie wielkopolskim. Swym zasięgiem obejmuje 6 gmin położonych w trzech powiatach. Należą tutaj gminy: Czerwonak, Swarzędz, Murowana Goślina i Pobiedziska w ramach powiatu poznańskiego, gmina Skoki z powiatu wągrowieckiego oraz gmina Kiszkowo z powiatu gnieźnieńskiego.

Powierzchnia parku wynosi 122,02 km2 (otulina 95,38 km2), z czego 80% stanowią tereny leśne.

Na obszarze parku zostało utworzonych pięć rezerwatów przyrody:

*Jezioro Czarne - rezerwat florystyczny o pow. 17,75 ha, utworzony w 1959 r., obejmuje zarastające jezioro i przyległe torfowisko przejściowe położone w głębokiej rynnie polodowcowej oraz fragment lasu na wschodnim brzegu jeziora,

* Jezioro Pławno - rezerwat florystyczny o pow. 16,71 ha, utworzony w 1978 r. dla ochrony rzadkich gatunków roślinności wodnej i torfowiskowej, obejmujący jeziora Pławno i Głęboczek, położone pomiędzy nimi torfowisko oraz otaczający drzewostan olszowy i brzozowy,

* Żywiec Dziewięciolistny - rezerwat florystyczny (pow. 10,51 ha) położony na zachodnim brzegu Jez. Leśnego, utworzony w 1974 r., obejmujący las grądowy oraz przybrzeżne łąki z reliktowym stanowiskiem żywca dziewięciolistnego, charakterystycznego dla buczyn karpackich oraz szeregiem innych rzadkich roślin: gajowcem żółtym, marzanką wonną, kokoryczką wielokwiatową,

*Las Mieszany - w Nadleśnictwie Łopuchówko o pow. 10,83 ha, rezerwat leśny od 1962 r. chroniący blisko 200-letni drzewostan dębowo-sosnowy, z udziałem młodszych buków i grabów oraz bogatą roślinnością runa,

* Klasztorne Modrzewie koło Dąbrówki Kościelnej - rezerwat leśny o pow. 6.39 ha, utworzony w 1962 r. obejmujący najstarszy w Wielkopolsce, blisko 200-letni drzewostan modrzewiowo-sosnowy z domieszką dębów, buków, brzóz i sztucznie wprowadzonych daglezji.

Znajdziemy tutaj też liczne obiekty przyrodnicze, np. Dziewicza Góra (143 m.n.p.m.) czy pomnik przyrody Dąb Bartek o obwodzie pnia przy ziemi 740 cm. Oba obiekty znajdują się na terenie gminy Czerwonak ( powiat poznański).

Puszcza Zielonka to największy kompleks leśny w okolicy Poznania. Na terenie parku bytują między innymi: jelenie, sarny, daniele, dziki, zające, wiewiórki, żmije, zaskrońce, lisy, dzikie króliki, borsuki, kuny, wydry, bobry, łosie, wilki, kruki, żurawie, czaple, bociany czarne, bieliki, orliki, rybołowy czy raki.

Do roślinności parku zaliczamy między innymi: sosnę, buk, klon, jawor, jarząb brekinia, dąb, grab, żubrówka leśna, sasanka dzwonkowata, oman wierzbolistny i oman kosmaty, pełnik europejski, lilia złotogłów, kokorycz pusta, fiołek przedziwny, orlik pospolity, brzoza, olcha, świerk, jesion, lipa, modrzew, żywiec dziewięciolistny, marzanka wonna, kokoryczka wielokwiatowa, kłoć wiechowata, widłak torfowy, mszar i mokradłacz, rosiczka okrągłolistna, żurawina błotna, jaskier wielki, rdestnica błyszcząca.

Fauna i flora to nie jedyne bogactwo puszczy – bogaty jest też świat legend opowiadających o tajemniczych miejscach w samym sercu wielkopolski – właśnie w Puszczy Zielonce.

To opowieści "o dzielnych rycerzach, dawnych władcach i potężnych zwierzętach zamieszkujących leśne ostępy". Jest ich 12, a znajdziemy tutaj takie historie:

1. Góra Anny

2. Tajemniczy słup koło Zielonki

3. Śpiące wojsko

4. Legenda o skockim herbie

5. O Lechu, linie i Lechlinie

6. Legenda o królu i turze

7. Kiszkowski zegarek

8. Jak władcy poobiadowali

9. Zatopione miasto

10. Złoty tron

11. Strachy w Babicy

12 . Karczma "Maruszka".

Legenda o "Górze Anny" to opowieść niczym "Piękna i bestia". Otóż na terenie gęstych lasów, otaczających miejscowość Czerwonak, żył potężny i odważny niedźwiedź, uważany przez zwierzynę leśną za króla. Pewnego dnia, gdy w drodze na szczyt góry, przemierzał las, trafiła go myśliwska strzała i przebiła jego łapę. Ponieważ niedźwiedź sam nie potrafił wyjąć strzały, poprosił napotkaną w lesie dziewczynę o pomoc. Dziewczyna, imieniem Anna, bardzo się przestraszyła, lecz jej dobre serce nie mogło odmówić pomocy. Wyciągnęła strzałę i opatrzyła ranę, a gdy na pocieszenie pogłaskała niedźwiedzi łeb, ten zamienił się w pięknego, młodego rycerza. Młodzieniec ukryty w niedźwiedziej skórze odzyskał wolność. Młodzi zakochali się w sobie i pobrali, a góra do dziś nazywana jest Górą Anny lub Dziewiczą Górą.

"Legenda o królu i turze" zabiera nas w puszczę czasów króla Polski Kazimierza III Wielkiego i przypomina, jak zapalczywy król w trakcie polowania, zgubiwszy swoich wojów, stanął twarzą w twarz z olbrzymim turem. Ponieważ innej możliwości nie miał, stoczył z nim walkę i zwyciężył, a na pamiątkę ocalonego życia, w tym właśnie miejscu założył osadę i nazwał ją Turostowo.

Szekspir miał " Romeo i Julie", a my mamy "Karczmę Maruszka". To historia miłości pruskiego oficera Kurta von Bamberga (który uciekając przed niechcianą oblubienicą, wybraną mu przez rodziców, trafia na manewry wojskowe do Biedruska) oraz Zosi – córki drwala.

Młodzi poznają się w Karczmie "Maruszka" przy skrzyżowaniu dróg do Kicina i Dąbrówki Kościelnej. Zakochują się w sobie, lecz mając świadomość, iż córka drwala i syn margrabiowskiego rodu, nie mogą być razem za życia, postanowili, że zostaną razem po śmierci. I tak też uczynili – pod dębem nieopodal karczmy, będącej świadkiem ich miłości, odnaleziono i pochowano dwa ciała kochanków.

Powyższe opowiastki to zapewne czysta fikcja przekazywana z pokolenia na pokolenie, wszak my-ludzie, lubimy aby wszystko było wytłumaczalne, nawet jeśli przyjmie to tylko formę legendy. Jednak, także takie, podania ludowe stanowią element naszego dziedzictwa kulturowego, dlatego warto o nich pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

 

Źródła:

1/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Krajobrazowy_Puszcza_Zielonka

2/ https://www.murowana-goslina.pl/159,park-krajobrazowy-puszcza-zielonka

3/ „Legendy Puszczy Zielonki” Związek Międzygminny Puszcza Zielonka

21 lipca 2020

Kino po sąsiedzku

Wzorem poprzednich lat, Gminny Ośrodek Kultury "Sokół" w Czerwonaku wraz z Kinem Muza z Poznania oraz TBS-em Czerwonak, zapraszają na "Kino po sąsiedzku".

Seanse będą się odbywać w sierpniowe wtorki o godzinie 21:15 na parkingu TBS w Koziegłowach (przy ul.Poznańskiej).

Repertuar kina:

*/ 04.08.2020 "Czarny mercedes" reż. Janusz Majewski, Polska 2019, 120min.

*/ 11.08.2020 "Ból i blask" reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2019, 113min.

*/ 18.08.2020 "I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże" reż. Phelippe de Chauveron, Francja 2019, 99min.

*/ 25.08.2020 "W deszczowy dzień w Nowym Jorku" reż Woody Allen, USA 2019, 92min.

 

Źródło: http://gok-sokol.pl/kino-po-sasiedzku-2/

Pszczoły właściwe, czyli Apinae, to błonkówki należące do rodziny pszczołowatych (Apidae). Spotykamy tutaj 19 plemion, w tym między innymi Bombini – trzmielowate właściwe oraz Apini – pszczoły żądlące.

Właśnie do plemienia Apini przynależy rodzaj pszczoła (Apis), gdzie wśród różnych gatunków swoje miejsce ma także pszczoła miodna (Apis mellifera L.).

Pszczoły miodne to owady społeczne, tworzące rodziny pszczele. Są one doskonale zorganizowane, a każdy osobnik spełnia ściśle określoną funkcję. W szeregach statystycznej rodziny pszczelej wyróżniamy:

  • jedną matkę pszczelą, czyli Królową;
  • 20-50 tysięcy robotnic;
  • kilkaset do kilku tysięcy trutni;
  • średnio około 5 tysięcy jaj, 10 tysięcy larw oraz ok.20 tysięcy poczwarek (mogą występować różnice sezonowe).

Wszystkie pszczoły rozwijają się z jednakowych jajeczek, składanych przez królową-matkę, z których większość jest zapłodniona (wówczas wylęgają się robotnice i królowe). Z kolei z jajeczek niezapłodnionych powstaną trutnie (partenogeneza). Decyzję o płci pszczoły podejmuje królowa na podstawie wielkości komórki pszczelej. Jeżeli są one mniejsze (robocze), jajo jest diploidalne (zapłodnione), a jeśli większe (trutowe) to haploidalne (niezapłodnione). Do komórki trutowej pszczela matka składa samo jajo, bez nasienia.

Z ostatniego rodzaju komórki lęgowej, tzw. matecznika, wygryzają się nowe królowe. Po wygryzieniu królowa karmiona jest wysokoenergetycznym pokarmem przez około 5 dni, a następnie opuszcza gniazdo, aby udać się na swój lot godowy, nazywany także „lotem weselnym”. To czas kopulowania z trutniami w celu unasiennienia. Zgromadzone nasienie musi jej starczyć do końca życia.

Tym, co decyduje o losie larwy – czy przepoczwarzy się w robotnicę czy w królową, jest sposób jej odchowu, a dokładniej żywienie. Mianowice przyszła królowa przez cały okres lęgowy karmiona jest mleczkiem pszczelim (wydzieliną specjalnych gruczołów, produkowaną przez robotnice), natomiast robotnica tylko przez trzy dni. Później jej pokarm stanowi mieszanina miodu, pyłku i mleczka. Długość życia robotnic to 5-6 tygodni, a matki około 5 lat.

Ciekawym zjawiskiem u pszczół jest partenogeneza (dzieworództwo). Mamy z nim do czynienia, np. kiedy w rodzinie brakuje królowej. Wówczas niektóre robotnice (tzw. trutówki), z uwagi na brak oddziaływania matczynych feromonów, zaczynają rozwijać swoje organy płciowe i mogą składać jaja. Ponieważ są one niezapłodnione (robotnice nie są w stanie kopulować z trutniami), powstają z nich samce.

Odkrywcą zjawiska partenogenezy u pszczół jest ksiądz Jan Dzierżon. Swoją teorię opublikował w 1845 roku. Jednak dopiero w 1906 roku dzieworództwo powszechnie uznano za zjawisko udowodnione.

Kolejnym, godnym naszej uwagi, aspektem pszczelich zachowań jest taniec. Został on odkryty w 1973 roku przez austriackiego biologa Karla von Frischa.

Taniec to forma komunikacji między robotnicami – zbieraczkami. Mianowicie, jeśli robotnica znajdzie obfite źródło pożywienia, przylatuje do ula i poprzez taniec, przekazuje pozostałym zbieraczkom informację o położeniu pożytku. Gdy na przykład mają one lecieć w kierunku słońca to robotnica przesuwa się w górę plastra, a jeśli w przeciwną stronę – wówczas „tancerka” przemieszcza się w dół plastra. Taniec służy także, w czasie rojenia się rodziny, zwiadowczyniom do poinformowania roju, gdzie znajduje się miejsce na nowe gniazdo.

 

Źródła: