Pomoc związana z wystąpieniem szkód wywołanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi - WODR Poznań

Jacek Sommerfeld został powołany na stanowisko nowego dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Przez ostatnie miesiące pełnił funkcję zastępcy dyrektora WODR.

– Cieszę się z nowego zadania, a jednocześnie dziękuję Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zaufanie, którym zostałem obdarzony. Wierzę, że przez kolejne lata WODR nadal będzie wyróżniającym się ośrodkiem w skali kraju, zwłaszcza pod względem wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie – mówi Jacek Sommerfeld, nowy dyrektor WODR. Na tym stanowisku zastąpił Wiesławę Nowak, która odeszła na emeryturę.

Sala konferencyjna - dyrektor Jacek Sommerfeld odbiera kwiaty i gratulacje od pracowników
Dyrektor Jacek Sommerfeld otrzymał od pracowników gratulacje oraz życzenia, by jak najlepiej wypełniał swoje zadanie

Sala konferencyjna - przy stołach stoją dyrektor Jacek Sommerfeld i jego zastępca Maciej Szłykowicz. Przemawia dyrektor Sommerfeld
20 września na stanowisko dyrektora WODR został powołany Jacek Sommerfeld (z lewej). Jego zastępcą pozostanie Maciej Szłykowicz

Jacek Sommerfeld zapowiada, że będzie chciał kontynuować prace swojej poprzedniczki przy jednoczesnym wdrażaniu nowych pomysłów. – Szanuję to, co zrobiła moja poprzedniczka i nie chciałbym tego zaprzepaścić poprzez jakiekolwiek rewolucje. Będziemy kontynuować to, co dobre, ale jednocześnie nastawiamy się na ewolucję i kolejne ciekawe pomysły – wyjaśnia nowy dyrektor WODR.

I dodaje: – W naszym zespole mamy doświadczonych i ambitnych pracowników, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę oraz działać na rzecz rolnictwa. Mam nadzieję, że uda nam się, jak najlepiej wykorzystać ich potencjał.

Jacek Sommerfeld będzie stawiał duży nacisk na dalsze działania służące cyfryzacji rolnictwa, w tym na rozwój projektu eDWIN oraz usługi Poldrony.

– eDWIN jest aktualnie jednym z najważniejszych projektów służących cyfryzacji rolnictwa. Biorąc pod uwagę, że jego pomysłodawcą był właśnie WODR, chcielibyśmy, aby ten ogólnopolski projekt ułatwił pracę rolników poprzez dostarczenie im odpowiednich informacji o ewentualnych zagrożeniach na polu, szkodnikach czy załamaniach pogody – mówi Jacek Sommerfeld.

I dodaje: – Natomiast Poldrony to kolejny przykład tego, jak nowoczesna technologia, tym razem w postaci dronów, może zostać wykorzystana dla dobra rolnictwa.

Jacek Sommerfeld podkreśla także, że nowe pokolenia rolników coraz chętniej sięgają po innowacyjne rozwiązania, dlatego też dzisiejsze doradztwo powinno iść z duchem czasu. – Postawimy na nowoczesne doradztwo, które będzie opierało się na bardzo dobrze przygotowanej kadrze doradczej – wyjaśnia.

W swojej pracy nowy dyrektor będzie zwracał także uwagę na dalszy rozwój Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych WODR, która skupia najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne gospodarstwa z regionu.

– W Wielkopolsce dobra praca przynosi dobre efekty także dzięki pomysłom, innowacjom wprowadzanym przez gospodarstwa demonstracyjne. Cieszymy się, że dzięki pracownikom WODR te perełki wśród gospodarstw możemy pokazywać większej liczbie rolników. Nie wyobrażam sobie dalszej działalności WODR bez współpracy z gospodarstwami demonstracyjnymi – mówi Jacek Sommerfeld.

Istotną kwestią będzie także kontynuacja działań, które mają poprawić poziom wód w Wielkopolsce. Temu służą Lokalne Partnerstwa ds. Wody, które od kilku miesięcy są tworzone przez WODR we wszystkich wielkopolskich powiatach.

– Od kilku lat obserwujemy w Wielkopolsce problem suszy, z którym borykają się rolnicy. Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tym są działania, które przyczynią się do odpowiedniej retencji wód – wyjaśnia Jacek Sommerfeld.

Prywatnie nowy dyrektor jest miłośnikiem sportu, zwłaszcza piłki nożnej. I właśnie do sportu nawiązuje, kiedy mówi o konieczności dalszej dobrej współpracy wszystkich pracowników. – Jeśli nie będziemy zespołem, to żaden dyrektor, niezależnie od tego, kto nim będzie, nie da rady dobrze wykonać swojego zadania – nie ma wątpliwości Jacek Sommerfeld.

Od marca 2021 roku Jacek Sommerfeld pełnił funkcję drugiego zastępcy dyrektora WODR. Wcześniej pracował między innymi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ostatnio zmieniany 24 września 2021

Z inicjatywy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu powstają w województwie wielkopolskim Lokalne Partnerstwa ds. Wody. To inicjatywa, która ma przyczynić się do zwiększenia retencji na obszarach wiejskich poprzez współpracę i aktywizacje lokalnych podmiotów mających do czynienia z tematyką retencji wodnej.

W związku z powyższym w poszczególnych powiatach w regionie, w tym w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego Nr 8 z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim ul. Grabowska 93,  można kontaktować się z wyznaczonym doradcą z zagadnieniami związanymi z działalnością LPW.

Wszystkich chętnych rolników w ramach działalności LPW zaprasza się na cykl spotkań szkoleniowych. Najbliższy termin szkolenia dla powiatu ostrowskiego to 28.09.2021. Kontakt w sprawie bezpośrednio u doradcy .

 

W niedzielę 19 września, w ramach  Pierwszych Targów Rolno- Ogrodniczych Powiatu Gnieźnieńskiego, odbyła się impreza promocyjna pn. „Nasze regionalne bogactwo na stoły! Buraczek”, organizowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć konkursu kulinarnego skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem celem konkursu było przygotowanie najbardziej różnorodnych potraw z buraczka oraz pokazanie wszechstronnego zastosowania buraczka w kuchni wielkopolskiej. Do konkursu przystąpiły Koła Gospodyń z Pakszyna, Waliszewa, Sołectwo Gębarzewo, Stowarzyszenie Integracyjno-Rehabilitacyjne „Razem”, Czerniejewskie Koło Kobiet Aktywnych i  i Elena Gadzińska. W ramach konkursowych potraw zaprezentowano i można było spróbować przepysznych sałatek, dyni z farszem z buraczka, słodkości i zup... a wszystko z buraczkiem w roli głównej. Wszystkie potrawy zrobiły tak wielkie wrażenie na członkach komisji konkursowej, że nie sposób było wybrać tylko jednego zwycięzcy. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni i otrzymali nagrody rzeczowe.

„Nasze regionalne bogactwo na stoły! Buraczek” było kolejnym spotkaniem z cyklu imprez plenerowych, które mają na celu promocję lokalnych producentów i przetwórców warzyw z terenu powiatu gnieźnieńskiego.

W dniu 19.09.2021 (niedzielę) na terenie Prochowni – ośrodek jeździecki Zielona Enklawa w miejscowości Żydowo miały miejsce pierwsze Targi rolno-ogrodnicze powiatu gnieźnieńskiego. Impreza miała na celu zaprezentowanie się przed większą ilością osób lokalnych wytwórców związanych z  branżą rolno-ogrodniczą. Te targi były skierowane dla całych rodzin, ponieważ zostały przygotowane atrakcje dla dzieci, jak i dorosłych.

Na wstępie nastąpiło przywitanie przybyłych wystawców jak i zgromadzonych gości przez organizatorów, którymi byli: Starostwo Powiatowe Gniezno, Gmina Czerniejewo, Wielkopolska Izba Rolnicza, a także właściciel terenu Prochowni i zaproszono do odwiedzania stoisk i korzystania z przygotowanych atrakcji.

Podczas odbywających się Targów został podpisany list intencyjny pomiędzy Wielkopolską Izbą Rolniczą, reprezentowaną przez Prezesa Piotra Walkowskiego i Wiceprezesa Zbigniewa Stajkowskiego, a Wielkopolską Izbą Gospodarczą, reprezentowaną przez Prezesa Karola Sikorskiego. Obie strony zdecydowały się na bliską współpracę na poziomie wymiany informacji, a także podjęcie działań aby rozwijać i wzmacniać efektywność obu sektorów – rolniczego i gospodarczego.

W trakcie pierwszych Targów rolniczo-ogrodniczych rozstrzygnięto konkursu na najlepszą potrawę z buraczka. W konkursie wzięły udział: KGW Pakszyn, Sołectwo Gębarzewo, Czerniejewskie Koło Kobiet Aktywnych, KGW Waliszewianki, Stowarzyszenie Integracyjno-Rehabilitacyjne „Razem” i Elena Gadzińska. Komisja po wielu próbach i burzliwej naradzie stwierdziła, że wszystkie przygotowane potrawy są tak dobre, że nie są wstanie wyłonić jednogłośnie zwycięzcę i przyznała wszystkim uczestnikom nagrody.

W czasie tej imprezy lokalni wytwórcy mogli zaprezentować swoje produkty przed większą ilością odbiorców. Można było porozmawiać z producentami, obejrzeć ich wyroby, a także nabyć je, co skraca łańcuch dostaw omijając pośredników i pozwala nawiązać nowe kontakty i zapewnić sobie kolejne kierunki zbytu. Odwiedzający mogli również podziwiać zabytkowe ciągniki, które w przeszłości można było podziwiać na naszych polach. Dla przybywających na imprezę był przygotowany również punkt szczepień w, którym można było się zaszczepić bez problemu przeciwko COVID-19.

 

Opracował: Przemysław Kuśnierkiewicz
PZDR nr 5

Dnia 14.09.2021 rok odbył się wyjazd studyjny  dla grupy osób (mieszkańców obszarów wiejskich) z terenu powiatu wągrowieckiego.  Wyjazd ten zorganizowany został w oparciu o fundusze z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Realizowany wyjazd studyjny w ramach tej operacji miał na celu podniesienie wiedzy w zakresie Rolniczego Handlu Detalicznego i prowadzenia przetwórstwa produktów rolnych na niewielką skalę w gospodarstwie oraz propagowanie innowacyjnych rozwiązań w przetwórstwie żywności. Operacja ta była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Pierwszym obiektem, który odwiedziliśmy było gospodarstwo Aleksandry i Mieczysława Babalskich posiadającego certyfikat AGROBIOTEST-u i atest EKOLANDU. Znajduje się ono we wsi Pokrzydowo położonej na Pojezierzu Brodnickim. Gospodarstwo to jest pierwszym gospodarstwem w Polce, które zaczęło produkcję metodami ekologicznymi, obecnie uprawiane są tutaj prymitywne gatunki zbóż, które były uprawiane przed naszą erą – Orkisz i Samopsza. Są to zboża posiadające  wysokie walory odżywcze i można określić, że posiadają miano żywności funkcjonalnej, a nawet prozdrowotnej. Od wielu lat właściciele gospodarstwa współpracują z Bankiem Genów w Radzikowie.

Przy gospodarstwie, od 1991 roku działa Wytwórnia Makaronów BIO. Przetwarza ona produkty pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych. W gospodarstwie produkowane są mąki z wcześniej wymienionych upraw (orkiszu i samopszy), mąki pszenne razowe, mąki żytnie razowe, mąki  jęczmienne razowe, mąki owsiane razowe, mąki gryczane oraz mąka grochowa.  W gospodarstwie właściciel zaprezentował działanie wytwórni makaronu i mąk, przedstawił sposoby sprzedaży wyprodukowanych produktów  oraz sad owocowy ze starymi odmianami jabłek . Z jabłek wyprodukowanych w sadzie sporządzane są susze owocowe.

Drugim obiektem, który został odwiedzony, przez uczestników wyjazdu studyjnego była Winnica przy Talerzyku znajdująca się w miejscowości Topolno położona w pradolinie Dolnej Wisły w Zespole Parków Krajobrazowych. Z malowniczo położonej Winnicy, można podziwiać zjawiskowe meandry rzeki Wisły (położona 33 km od Bydgoszczy). Winnica nawiązuje do tradycji upraw winorośli sięgających XIII wieku na terenach kujawsko-pomorskich oraz tradycji wytwarzania win przez klasztory. Nasadzenie w Winnicy  obejmuje 2000 tys. winorośli umiejscowionych  na południowo-zachodnim stoku, z który produkowane jest wino białe i czerwone. Produkcja win odbywa się z ręcznie zebranych owoców, w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej. Właściciel Winnicy przedstawił uczestnikom wyjazdu studyjnego swoją winnicę, proces uprawy winorośli, zbiór i proces powstawania wina oraz możliwości sprzedaży wytworzonego produktu.

Podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy mieli zaprezentowane przykłady dywersyfikacji działalności w gospodarstwach rolnych i różne możliwości odniesienia sukcesu w oparciu o prowadzone gospodarstwa rolne oraz możliwości sprzedaży produktów rolnych w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

 

 Opracowała Beata Mączyńska – PZDR nr 5 Wągrowiec

Ostatnio zmieniany 22 września 2021
22 września 2021

Wyjazd do Skierniewic

Przygotowane przez

Wyjazd na Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to stały punkt na liście szkoleń i wyjazdów, zaplanowany przez doradców Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Słupcy dla mieszkańców powiatu słupeckiego. Tegoroczny wyjazd odbył się 18 września, grupa biorąca udział w wyjeździe to 52 osoby.

Jak co roku Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw rozpoczął barwny korowód ulicami miasta, w którym prezentowały się przedszkola, szkoły, instytucje, stowarzyszenia i organizacje działające w Skierniewicach i okolicznych gminach.

Już od 44 lat Instytut Ogrodnictwa organizuje kiermasz kwiatów, owoców i warzyw, na którym można obejrzeć i zakupić nowe odmiany roślin do swoich ogrodów i domów. Miłośnicy roślin mający problem z roślinami w ogrodzie i sadzie mogli skorzystać z konsultacji przeprowadzonej przez naukowców z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Choć w tym roku pogoda nas nie rozpieszczała to i tak wyjazd uczestnicy uważają za udany, w drodze powrotnej, uczestnicy chwalili się zakupionymi nowościami i wymieniali zdobyte informacje na temat uprawy i pielęgnacji kwiatów i krzewów w swoich ogrodach.

Uczestnicy wyjazdu jednogłośnie deklarowali, za rok jedziemy do  Skierniewic.

Galeria

Logotypy: Unii Europejskiej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.


„Świat się kręci wokół wsi” dosłownie i cały czas. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedłużyło amatorski konkurs filmowy skierowany do młodych, zdolnych mieszkańców terenów wiejskich.

Masz jeszcze szansę! Wystarczy tylko wziąć do ręki telefon komórkowy i na kilka chwil zamienić go w małą kamerę filmową. A, że pięknych widoków i pomysłowych filmowców na wsiach nie brakuje, organizator podzielił konkurs na dwie kategorie wiekowe, tak żeby każdy miał większą szansę na wygranie wysokich nagród finansowych.

Zgłoszenia są przyjmowane do 30 września 2021 roku, do godziny 17.00 na adres: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa.

Sprawdź! Czekają atrakcyjne nagrody pieniężne!

Konkurs: „Świat się kręci wokół wsi” – bierz telefon, kręć i ty. Konkurs na najlepszy filmik o wiejskiej codzienności trwa. Więcej informacji o konkursie „Świat się kręci wokół wsi” znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Osoby do kontaktu:

  • Ewa Chowicka – tel. 22 623 12 38, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
  • Joanna Nadolska-Kloczkowska – tel. 22 623 20 69, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Przez ostatnich pięć lat stała na czele Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i poprowadziła go w stronę nowoczesności, promowania cyfryzacji w rolnictwie, uczestnictwa w unijnych projektach oraz budowania przyjaznej atmosfery w pracy. Teraz w planach ma odwiedziny Ameryki Południowej oraz czytanie zgromadzonej przez lata biblioteczki. Wiesława Nowak, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, przeszła na emeryturę.

– Czuję radość połączoną ze smutkiem. Radość z tego, co udało się zrobić, ale też pewien smutek, że to dobiega końca – mówi Wiesława Nowak, emerytowana już dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. W piątek 17 września po raz ostatni pojawiła się w siedzibie WODR jako dyrektor. Była nim od 2016 roku. Wcześniej, w latach 2006-2015, pracowała na stanowisku zastępcy dyrektora WODR.

Wiesława Nowak siedzi przy brązowym biurku w gabinecie dyrektora. W tle widoczna biała ściana oraz stojący kwiat
Wiesława Nowak była dyrektorem WODR od 2016 roku. Wcześniej, od 2006 do 2015 roku, była zastępcą dyrektora WODR

Chemia między pracownikami

O spotkaniu, na którym moglibyśmy podsumować jej kadencję, rozmawialiśmy od jakiegoś czasu. Kiedy już udało się znaleźć wolny termin, to… w ostatniej chwili i tak musieliśmy go przesunąć. Nie dlatego, że dyrektor nie chciała tej rozmowy. Wręcz przeciwnie. Tyle, że wyskoczyła jakaś nagła sprawa. Ale, kiedy w końcu usiedliśmy, Wiesława Nowak z przyjemnością wspominała swoją pracę w WODR na stanowisku dyrektora. Pracę pełną wyzwań i różnorodnych zadań, których nie brakowało od samego początku. Ale… najpierw trzeba było zadbać o zbudowanie odpowiedniej atmosfery.

– Kiedy zostałam dyrektorem najbardziej rzucał mi się w oczy wzajemny dystans między ludźmi oraz czasami niechęć wobec siebie. Zdecydowanie nie było takiej współpracy, którą sobie wyobrażałam i wdrażałam na wcześniejszych stanowiskach kierowniczych. Uważam, że najważniejszym aspektem pracy jest umiejętność współpracy z drugim człowiekiem. Jeśli nie będzie komunikacji, dobrego przepływu informacji oraz chemii między pracownikami, to zadanie nie będzie dobrze wykonane. Dlatego, budując WODR, w pierwszej kolejności położyłam główny nacisk na to, by ludzie ze sobą współpracowali – wspomina Wiesława Nowak. Wątek atmosfery w pracy podczas całej naszej rozmowy przewijał się jeszcze niejednokrotnie.

Jednym z głównych problemów od samego początku były także kwestie związane z majątkiem WODR. – Niestety, kiedy w 2015 roku przechodziliśmy spod nadzoru Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pod nadzór Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, marszałek województwa wielkopolskiego zatrzymał majątek WODR w Sielinku, Marszewie i Gołaszynie. To do dzisiaj zdecydowanie utrudnia nam naszą działalność i uniemożliwia inwestowanie na tych terenach – opowiada Wiesława Nowak.

I dodaje: – Dlatego też razem z pracownikami podjęłam decyzję, że będziemy inwestowali w nowoczesne rozwiązania. Główny nacisk postawiliśmy na różnorodne projekty wpierające rolnictwo, między innymi dofinansowywane przez Unię Europejską.

WODR w świecie unijnych projektów

Za kadencji Wiesławy Nowak Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu rozpoczął realizację różnorodnych projektów służących innowacji oraz cyfryzacji rolnictwa. Perłą w koronie jest projekt eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin), który zakłada utworzenie portalu oraz aplikacji, które nie tylko będą pomagały rolnikom w ich codziennej pracy, ale również będą wypełniały założenia Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie wspomagania decyzji w integrowanej ochronie roślin. Dzięki aplikacji rolnicy będą otrzymywali informacje o zagrożeniach na ich polu, ostrzeżenia przed załamaniem pogody czy porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin. W ramach projektu zbudowano także ogólnopolską sieć stacji meteorologicznych, których jest prawie 600.

eDWIN jest aktualnie głównym projektem dotyczącym cyfryzacji rolnictwa. Łącznie uczestniczy w nim aż 19 partnerów, zaś pomysłodawcą i liderem jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Honorowy patronat nad projektem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Natomiast w tym roku, razem z firmą NeticTech uruchomiliśmy usługę Poldrony, która zakłada wykorzystanie dronów w rolnictwie – mówi Wiesława Nowak. Poldrony to pomysł, który zrodził się w ramach realizacji projektu SmartAgriHubs z programu Horyzont 2020. W ramach Poldronów możliwe będzie wykonanie czterech usług: ochrony kukurydzy przed omacnicą prosowianką, termowizji budynków, mapowania pola i szacowania strat.

Trochę wcześniej WODR utworzył aplikację EPSU (Elektroniczna Platforma Świadczenia Usług), za pomocą której rolnik może skontaktować się z doradcą, sprawdzić warunki atmosferyczne czy przejrzeć kalendarz szkoleń i wydarzeń organizowanych przez WODR oraz się na nie zapisać.

Od 2019 roku WODR realizuje także projekt Agroinsect, razem z firmą HiProMine, który zakłada zróżnicowanie źródeł białka na cele paszowe dzięki hodowli larw much Hermetia illucens w specjalnych kontenerach. Wyhodowane larwy są bowiem niezwykle bogate w białko. Co więcej, w tym roku WODR zaczął realizację drugiej edycji programu KUD (Wsparcie Korzystania z Usług Doradczych).

– Te wszystkie działania sprawiały, że firma stale się rozwijała. Możemy się pochwalić, że w skali kraju jesteśmy prekursorskim ośrodkiem doradztwa rolniczego. Na niejednej sejmowej komisji rolnictwa w Warszawie WODR był wymieniany przez poszczególnych ministrów jako przykład prawidłowego funkcjonowania i wykorzystania środków unijnych – mówi Wiesława Nowak.

Nacisk na innowacyjność i podnoszenie standardów pracy w rolnictwie

W kadencji dyrektor Nowak Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu organizował również wiele wyjazdów studyjnych dla rolników, zarówno do polskich, jak i zagranicznych gospodarstw, co spotkało się z pozytywną reakcją uczestników. W różnorodnych wyjazdach zagranicznych uczestniczyli także pracownicy WODR. Co więcej, aby dać możliwość komunikowania się w języku angielskim, Wiesława Nowak wprowadziła zajęcia z języka angielskiego dla chętnych w godzinach pracy, które są opłacane przez WODR. Na razie, ze względów organizacyjnych, z takiej możliwości mogą korzystać pracownicy w Poznaniu.

– Z perspektywy czasu, jako pracodawca, trochę sobie utrudniłam sprawę, bo zdarzało się, że prosiłam do siebie jakiegoś pracownika, a on akurat nie mógł, bo miał wtedy zajęcia z angielskiego – śmieje się Wiesława Nowak.

A po chwili dodaje: – Ale to skutkowało tym, że podczas wyjazdów zagranicznych na różne spotkania nasi pracownicy mogli porozumieć się w języku angielskim. To było też motywacją do dalszej nauki, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że WODR jest także wpisany do europejskiego stowarzyszenia ośrodków doradztwa rolniczego (EUFRAS).

Członkostwo w tym stowarzyszeniu pozwala na wzajemny kontakt na poziomie europejskim w przypadku zagadnień dotyczących na przykład polityki rolnej i usług doradczych na obszarach wiejskich.

Jako dyrektor, Wiesława Nowak dużą wagę przykładała także do rozwoju utworzonej kilka lat temu Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych WODR skupiającej prawie 100 innowacyjnych gospodarstw z regionu. – Sieć funkcjonuje już od 2012 roku. Na ten pomysł wpadli jeszcze moi poprzednicy, natomiast ja kontynuowałam tę ideę dążąc do powiększenia liczby gospodarstw wchodzących w skład Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. Budujące jest to, że gospodarstwa chętnie z nami współpracują – mówi Wiesława Nowak.

Istotnym działaniem jest także wdrażanie Lokalnych Partnerstw ds. Wody, które mają wypracować rozwiązania służące poprawie poziomu wód w Wielkopolsce. – Zaczęliśmy to próbnie wdrażać jeszcze w 2020 roku w powiecie kolskim. Tam wyszło bardzo dobrze. Celem LPW jest wypracowanie diagnozy i podjęcie działań, by zatrzymywać wodę w gospodarstwach i dbać o odpowiednią retencję. Trzymam kciuki, żeby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewniło odpowiednie fundusze, aby potencjał tego działania nie został zmarnowany – tłumaczy Wiesława Nowak.

Do tego wszystkiego dochodziły cyklicznie organizowane targi, konferencje czy szkolenia dla rolników. Takie wydarzenia jak targi w Sielinku czy Marszewie na stałe wpisały się już w coroczny kalendarz imprez i cieszą się ogromną popularnością.

Wiesława Nowak razem z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim spacerują po terenie targów w Sielinku. W tle widać innych ludzi
W swojej kadencji Wiesława Nowak niejednokrotnie gościła ważne osoby na targach organizowanych przez WODR. Tu z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim

To właśnie na tych imprezach rolnicy mogą też zobaczyć nowoczesny sprzęt, który jest w posiadaniu WODR. W ostatnich latach WODR postawił bowiem duży nacisk na zakup nowoczesnego sprzętu (np. ciągniki rolnicze), który jest wykorzystywany na polach demonstracyjnych w Sielinku. Z kolei zakup telebimu pozwolił szybko dostosować się do nowych wymogów związanych z organizacją imprez w czasach pandemii koronawirusa. Inwestycje w nowoczesny sprzęt umożliwiły przeprowadzanie targów w hybrydowej formie.

Ponadto, za kadencji Wiesławy Nowak udało się także wybrać logo pasieki w Sielinku oraz logo Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. Swoją przygodę ze stanowiskiem dyrektora kończy także wyborem jeszcze jednego logo – nowego logo WODR.

– Mam nadzieję, że mój następca będzie kontynuował obecną politykę i będzie nadal kładł nacisk na innowacyjność, nowoczesność oraz podnoszenie standardów pracy w rolnictwie. Cieszyłabym się także, gdyby udało się uregulować kwestie majątkowe i życzyłabym sobie, aby moi dotychczasowi pracownicy nadal pracowali z dużą satysfakcją za dobre pieniądze – mówi była już dyrektor WODR.

Smutek i radość

Kiedy pytam, z czego najbardziej Wiesława Nowak jest zadowolona, bez wahania odpowiada: ze zbudowania przyjaznej atmosfery w pracy. Nie ukrywa też, że teraz odczuwa zarówno radość, jak i smutek.

– Smutek, że coś się kończy i nie będzie mi dane doczekać końca oraz wdrożenia projektów jak np. eDWIN. Ale przede wszystkim jest wielka radość z tego, czego udało się dokonać i cieszę się z możliwości przejścia na emeryturę. Zdaję sobie również sprawę z tego, że zmiana pokoleniowa musi następować – opowiada Wiesława Nowak.

I dodaje: – Najbardziej jestem zadowolona z tego, że ludzie lepiej ze sobą współpracują. Z niektórymi pracownikami zbudowała relacje prawie koleżeńskie, przy zachowaniu wzajemnego szacunku. Myślę, że udało się wytworzyć rodzinną atmosferę w pracy i tego będzie brakowało.

W ostatnich latach rotacja kadry pracowniczej sprawiła, że w WODR pojawiło się coraz więcej młodych pracowników. – To bardzo satysfakcjonujące, gdy przychodzą młodzi ludzie z propozycjami różnych zadań do wykonania i pracują „wespół w zespół”, jak w piosenkach Jerzego Wasowskiego. Ale żeby ludziom się chciało, to trzeba wytworzyć dobrą atmosferę w pracy – mówi Wiesława Nowak.

I dodaje: – Pamiętam czasy, gdy szukaliśmy chętnych do realizacji projektów i nie było lasu rąk. Czas jednak pokazał, że coraz więcej osób chce w tym uczestniczyć. Za tym idą nie tylko możliwości lepszego zarobku, ale także możliwość rozwoju oraz pracy nad czymś nowym.

Odwiedzić Amerykę Południową i przeczytać biblioteczkę

Chociaż jej przygoda z WODR dobiegła końca, to Wiesława Nowak na pewno nie będzie narzekać na nadmiar wolnego czasu. – Zawsze mówiłam moim wszystkim pracownikom, którzy przechodzili na emeryturę, że są w tym szczęśliwym momencie, że mogą spędzać resztę swojego życia w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Ja mam już zaplanowaną pozostałą część swojego życia i cieszę się, że będę mogła ją zrealizować – mówi.

I dodaje: – Zawsze byłam osobą, która prowadzi aktywny tryb życia i tak pozostanie. Kilka razy w tygodniu muszę mieć jakieś zajęcia sportowe. Poza tym będę chciała spokojnie czytać swoją biblioteczkę, którą regularnie uzupełniałam.

Najważniejsze plany nie są jednak związane z Polską. – Głównym planem jest zwiedzanie świata. Niedawno odwiedziłam Meksyk, a teraz planujemy Peru i Boliwię. Ale zobaczymy, czy to dojdzie do skutku, bo niejeden wyjazd musieliśmy odłożyć ze względu na koronawirusa. Jednak dopóki będzie to możliwe i wystarczy finansów, to zamierzmy zwiedzać świat i się tym cieszyć. Na wakacjach bardzo lubię zwiedzać duże miasta. Mam dużą satysfakcję, gdy mogę oglądać piękną architekturę – mówi z uśmiechem Wiesława Nowak.

A po chwili dodaje: – Mogłabym przez połowę roku mieszkać w ciepłych krajach, a przez drugą połowę tam, gdzie jest śnieg. To dlatego, że co roku wyjeżdżam na narty albo na dłuższe wyjazdy w wysokie Alpy, albo na krótsze, weekendowe, na Słowację i do Czech.

Chociaż od tematyki rolniczej będzie chciała już odpocząć, to jednocześnie sama przyznaje, że całkowicie raczej nie będzie potrafiła się bez niej obejść. – Kiedy kończyłam studia, technologię żywności, to nie spodziewałam się, że będę pracowała w rolnictwie. A teraz łapię się na tym, że obojętnie, gdzie jestem, nawet na wakacjach, to ten aspekt rolniczy mnie zawsze jakoś interesuje. I chyba już się od tego nie uwolnię po tylu latach poświęconych rolnictwu – kończy Wiesława Nowak.

Ostatnio zmieniany 21 września 2021
20 września 2021

Finał konkursu rozstrzygnięty

Przygotowane przez

W roku 2021, po przerwie związanej z pandemią zostały wznowione różnego rodzaju konkursy. Na terenie powiatu tureckiego, w Dobrej podczas wydarzenia pn. Wspólne gotowanie z produktem miał miejsce Finał Wojewódzki XX edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – „Smaki Regionów”. Główną ideą konkursu jest identyfikacja produktów regionalnych, jak również promocja regionalnej żywności, a także zachęcenie mieszkańców obszarów wiejskich do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu. Tradycyjnie organizatorem konkursu była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

Do tegorocznej wojewódzkiej edycji konkursu zostały zgłoszone 62 produkty w różnych kategoriach, w tym 8 do nagrody „Perła”, która jest najwyższą nagrodą w konkursie. Wszystkie zgłoszone do oceny produkty zostały wytworzone przez lokalnych przetwórców, rolników oraz koła gospodyń wiejskich. Wśród uczestników konkursu znaleźli się również przedstawiciele powiatu tureckiego. Był on reprezentowany przez członków kół gospodyń wiejskich z gminy Brudzew. Panie Urszula Banasiak, Teresa Grzelka, Ewelina Mocna, Marianna Ostrowska oraz Pan Szczepan Banasiak zgłosili do konkursu takie potrawy jak: chleb czystoziarnisty oraz z ziarnami, dynię w occie, likier jajeczny, nalewkę z piwa oraz kaczkę nadziewaną - tradycyjną. Oceny wszystkich produktów dokonała kapituła powołana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Miło nam poinformować, że Pani Urszula Banasiak z Galewa otrzymała pierwsze miejsce w podkategorii produkty i przetwory mięsne za zgłoszoną do oceny kaczkę nadziewaną - tradycyjną. Pani Urszula w konkursie reprezentowała Koło Gospodyń Wiejskich Galew-Wincentów.

Warto również w tym miejscu wspomnieć o udziale członkiń Koła Gospodyń Wiejskich Galew-Wincentów w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich pod nazwą „Polska od Kuchni” - , którego Wojewódzki Finał miał miejsce 11 września w Swarzędzu. Festiwal KGW to wyjątkowe wydarzenie, gdzie spotykają się najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich w regionie, by pochwalić się swoimi najlepszymi, własnoręcznie przygotowanymi daniami. Organizowane corocznie spotkanie ma także na celu integrację, aktywizację, a także promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego, jak również wymianę międzypokoleniowej wiedzy i umiejętności.

Panie z KGW Galew-Wincentów poddały ocenie przygotowaną kaczkę nadziewaną.

Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie, a zwycięzcy etapu regionalnego będą dalej rywalizować w wielkim finale Festiwalu KGW, który odbędzie się 25 września w Warszawie na PGE Narodowym.

Wszystkim laureatom konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Poniżej w galerii krótka relacja fotograficzna z Dobrej i Swarzędza. Zdjęcia ze swojego albumu udostępniła Pani Urszula Banasiak.

Logotypy: Unii Europejskiej, Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
​Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Zespół Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) zorganizował dwudniowy wyjazd studyjny (07-08.09.2021) w ramach planu operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 pod nazwą „Innowacje w hodowli bydła” przeznaczony dla rolników oraz jednostek zajmujących się chowem i hodowlą bydła mlecznego oraz mięsnego. Operacja miała na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat aktualnych innowacyjnych rozwiązań w chowie i hodowli bydła.

Naszym pierwszym przystankiem było gospodarstwo rolne Zbigniewa Kołoszyca, które znajduje się w Nowinach Wielkich w województwie lubuskim. Z całą pewnością można przyznać, że Pan Zbigniew jest jednym z najbardziej cenionych hodowców bydła rasy Limousine i Blonde d’Aquitaine w skali całego kraju. Buhaje pochodzące z hodowli Pana Zbigniewa zdobywają na wystawach tytuły czempionów oraz superczempionów. Wysoki poziom, jaki reprezentuje, stanowi wypadkową wielu czynników – żywienia, zdrowotności, dobrostanu. Niezmiernie ważne jest też pochodzenie buhajów oraz ich możliwości genetyczne. Pan Zbigniew współpracuje z najlepszymi hodowcami. Sprowadza je prosto z Francji. Innowacyjnym rozwiązaniem stosowanym w gospodarstwie jest wykorzystanie sensorów pozwalających na wykrycie rui.

Uczestnicy mieli okazję zobaczyć oraz posłuchać, w jaki sposób Pan Zbigniew prowadzi hodowlę. Opowiedział nam o organizacji całego stada – od wycieleń przez odchów cieląt aż do ich sprzedaży (nie wszystkie, ponieważ są zostawiane sztuki na remont stada). Mogliśmy także porozmawiać o żywieniu z zootechnikiem prowadzącym stado Pana Zbigniewa oraz poruszyć temat zdrowotności racic z korektorami.

Pan Zbigniew to prawdziwy hodowca z krwi i kości. Dzięki jego pasji i zaangażowaniu mieliśmy przyjemność gościć we wzorowo prowadzonym gospodarstwie na niezwykle wysokim poziomie.

Na wybiegu stado matek wraz z młodymi krów rasy Limousine - krowy o jednolitym, czerwonobrązowym umaszczeniu z rozjaśnieniami wokół oczu, na brzuchu i po stronie wewnętrznej ud
Gospodarstwo rolne Zbigniewa Kołoszyca – na wybiegu stado matek wraz z młodymi krów rasy Limousine

W oborze na ściółce bydło rasy Limousine o jednolitym, czerwonobrązowym umaszczeniu z rozjaśnieniami wokół oczu, na brzuchu i po stronie wewnętrznej ud
Gospodarstwo rolne Zbigniewa Kołoszyca – krowy rasy Limousine

Po południu odbyła się część teoretyczna. Zostały przeprowadzone dwa wykłady.

Pierwszy z nich „Współczesne problemy żywienia bydła mlecznego” został przygotowany przez doktora Roberta Mikułę, pracownika Katedry Żywienia Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu specjalizującego się w bydle mlecznym, który omówił niezwykle ważny temat prawidłowego zbilansowania energii w dawce pokarmowej, odpowiedniego utrzymania pH żwacza oraz problem hipokalcemii.

Następnym prelegentem był Szymon Bugaj z Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach, który przedstawił prezentację zatytułowaną „Innowacyjne technologie wspierające efektywność rozrodu bydła”. Pan Szymon opowiedział o indeksie selekcyjnym w Polsce i na świecie oraz jak dobrać odpowiedniego buhaja do rozrodu? Poruszył również temat biotechnik rozrodu (inseminacja, nasienie seksowane, embriotransfer zarodków). Podkreślał, że genetyka to inwestycja, która się opłaca!

Sala konferencyjna – uczestnicy wyjazdu słuchają wykładu prowadzonego przez przedstawiciela Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach
Uczestnicy wyjazdu podczas wykładu prowadzonego przez przedstawiciela Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach

Drugiego dnia naszego wyjazdu mieliśmy przyjemność wysłuchania kolejnych dwóch pouczających dla wszystkich wykładów.

Patryk Szerfenberg, który prowadzi gospodarstwo rolne zajmuje się hodowlą bydła mięsnego rasy Limousine oraz Charolaise opowiedział nam o zarządzaniu stadem w swoim gospodarstwie, o jego początkach i sukcesach. Pan Patryk ciągle rozwija swoje gospodarstwo. Jednym z większych jak do tej pory jego osiągnięć jest przeprowadzenie embriotransferu zarodków, które zakończyło się powodzeniem. Bydło z hodowli Pana Patryka zdobywa tytuły czempionów na wystawach.

Na koniec Justyna Głowacka – broker innowacji Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu przedstawiła działanie „Współpraca”. Wyjaśniła, na czym ono polega? Jakie należy spełnić kryteria? Kto może zawiązać grupę operacyjną? O jaką kwotę może aplikować grupa? Zachęcamy do kontaktu z naszym brokerem.

Wyjazd studyjny pod hasłem „Innowacje w hodowli bydła” umożliwił spotkanie osób z różnych środowisk – pracowników naukowych, hodowców, przedstawicieli dużych firm. Wszystkim przyświeca jeden cel – hodowla bydła na jak najwyższym poziomie. Wyjazd był doskonałą okazją do wymiany wiedzy, dyskusji oraz podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. To właśnie dzięki takim spotkaniom, my jako Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, przyczyniamy się do podnoszenia poziomu polskiej hodowli oraz rozwoju rolnictwa.

Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za udział.