Jagodnik Przydomowy - jeżyna bezkolcowa

Jeżyna jest powszechnie znana jako krzew dziko rosnący na rowach i obrzeżach lasów. Do naszych ogrodów trafiają bezkolcowe odmiany jeżyn rosnące silnie, im żyźniejsza gleba tym silniejszy jest wzrost krzewów, dlatego sadzimy je w dużych odstępach ok. 2-3 m jeden od drugiego. Jeżyny sadzimy jesienią lub wczesną wiosną. Rośliny sadzone jesienią okrywamy kopczykiem z ziemi w celu zabezpieczenia ich przed mrozem. Na wiosnę kopczyki rozgarniamy. W maju, gdy zaczynają pojawiać się młode pędy dla wzmocnienia krzewu wycinamy przy ziemi pędy ubiegłoroczne rezygnując całkowicie z plonu. Na krzewie pozostają silne pędy jednoroczne, które przywiązane do podpór będą kwitły i owocowały w roku następnym.

W latach następnych zabieg cięcia wykonujemy jesienią. Wycinamy po owocowaniu dwuletnie pędy tuż przy ziemi. Jeżyny są dość wrażliwe na spadki temperatury, dlatego należy pędy jednoroczne  dość wcześnie (październik) zdjąć z rusztowania, rozłożyć na ziemi i przykryć na zimę ściółką np. z liści. Wiosną po ustąpieniu przymrozków ściółkę zdejmujemy a pędy rozpinamy na rusztowanie – będą owocowały.

Jeżyna jest rośliną o dużych wymaganiach pokarmowych. Bardzo wskazane jest obfite nawożenie obornikiem co 2 lata w dawce 3-5 kg na 1m2. W przypadku braku obornika każdej jesieni należy rozsiać na powierzchnię 1 m2 30 g siarczanu potasu, 30 g superfosfatu i na wiosnę 50 g saletry amonowej. Dawkę saletry należy podzielić na dwie równe porcje, z których pierwszą rozsiewamy na początku maja, a drugą w połowie czerwca. Gdy stosujemy obornik dawki nawozów mineralnych zmniejszamy o połowę.

Jeżyna nie może cierpieć na brak wody, której potrzebuje duże ilości

 

Odmiany jeżyny bezkolcowej:

Thornless Evergen – pierwsza odmiana sprowadzona do Polski o charakterystycznych głęboko powcinanych, dekoracyjnych liściach i wiotkich pędach. Wadą odmiany jest wytwarzanie kolczastych odrostów korzeniowych. Tworzy owoce kuliste, średniej wielkości.

 

Thornfree – liście ma podobne do liści jeżyn leśnych. Tworzy owoce większe od odmiany Thornless Evergen. Pędy ma sztywniejsze. Istotną zaletą odmiany jest to, że nie tworzy żadnych kolczastych odrostów.

 

Black Satin – wyglądem przypomina odmianę, Thornfree. Jej główną zaletą jest wcześniejsze o 7 -10 dni, dojrzewanie owoców.

 

Jarosław Górski