17 czerwca 2015

Lipa to nie lipa tylko …

Przygotowane przez

W polskim krajobrazie rosną dziko dwa gatunki lipy-drobnolistna i szerokolistna, ale uprawianych jest ponad 20 gatunków i odmian. Wszystkie gatunki lip są miododajne i długowieczne. Lipa szerokolistna może osiągnąć wiek nawet do 1000 lat. Przez wieki lipa była drzewem nieocenionym. Dostarczała najlepszego miodu, drewna, z którego sporządzano wiele potrzebnych w gospodarstwie sprzętów i przedmiotów. Z lipowego łyka  pleciono chodaki, kosze, cedzidła, maty, kobiałki i kapelusze. Z nasion wytłaczano olej jadalny, który był używany do lampek oliwnych. W medycynie ludowej stosowano korę i liście, a głównie kwiaty lipy do leczenia wielu dolegliwości. Obecnie wykorzystywane są kwiaty lipy.  W kwiatach lipy drobnolistnej znajdują się flawonidy, kwasy organiczne ( kwas glutaminowy, jabłkowy, winny), witamina PP, witamina C, olejek eteryczny, trójterpeny, fitosterole, związki mineralne (mangan), trochę śluzu i garbnika. Flawonidy posiadają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe, usuwają wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia organizmu. Kwiaty z lipy są znanym środkiem napotnym, przeciwgorączkowym, osłaniającym, uspokajającym, przeciwskurczowym, a także w pewnym stopniu moczopędnym i żółciopędnym. Będą nam pomocne w leczeniu przeziębień, stanach gorączki, przy grypie, nieżytach dróg oddechowych, zapaleniach gardła i oskrzeli, chorobach nerek i reumatyzmie, a także przy nadpobudliwości nerwowej. Należy je zbierać tylko z lip rosnących z dala od miast i szos, na początku kwitnienia, ale gdy większość kwiatów jest rozwinięta. Najlepiej zrobić to w suche, upalne dni, gdy lipy pachną intensywnie. Zebrane kwiaty rozkłada się cienką warstwą na papierach, w cieniu, w temperaturze nie wyższej  niż 40⁰C.Po wysuszeniu powinny zachować kolor i miodowy zapach.

Co można przygotować z kwiatów lipy? Możemy przygotować napar i odwar.

Napar

Napar sporządza się z łyżki stołowej kwiatów zalanych szklanką wrzącej wody. Parzy się  10-15 minut pod przykryciem. Potem przecedza i pije po 3 razy w ciągu dnia po pół  szklanki. Służy jako środek napotny i przy przeziębieniach jako herbatka. Można wykorzystać zewnętrznie do płukania gardła i jamy ustnej, przy bólu zęba, a także  do okładów.

Odwar

Odwar służy do celów leczniczych-zewnętrznie i kosmetycznych. Należy go przygotować z 8 łyżek kwiatu lipy zalanych 2 szklankami letniej wody. Gotuje się  na małym ogniu przez 20 minut, odcedza i używa do płukania i kąpieli ( leczniczych i kosmetycznych).

Czytany 1961 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.