18 czerwca 2015

Agroturystyka – kilka rad o skutecznej promocji gospodarstwa agroturystycznego

Przygotowane przez

Prowadząc działalność agroturystyczną działamy w układzie rynkowym, czyli inaczej mówiąc popytowo-podażowym. Wiemy także, że „nie ma idealnego modelu marketingu” ani też
„nie ma idealnego modelu promocji”, który zapewniłby nam sukces na rynku. Tym samym każdy kwaterodawca musi skutecznie działać poprzez cztery elementy marketingowe: produkt, promocję, cenę i dystrybucję. Ponadto właściciele gospodarstw agroturystycznych mają jeszcze trudniej bo usługa wypoczynku jest produktem niematerialnym, a klient nie możne jej ani zobaczyć, ani dotknąć. Dlatego często mówi się, że agroturystyka to „sprzedaż marzeń”.

Rynkowy cykl życia produktu  jest nabywaniem i stopniową utratą zdolności danego produktu do zaspokajania potrzeb nabywców. Wiemy, że każdy  produkt „starzeje się”, co powoduje zmniejszenie się liczby jego nabywców. Podobnie produkt agroturystyczny, tak  jak każdy produkt wprowadzony na rynek ma swój określony cykl życia. O tym powinien pamiętać każdy właściciel gospodarstwa agroturystycznego. Cykl życia produktu ma 4 fazy: wprowadzanie produktu na rynek, wzrost sprzedaży, dojrzałość i spadek sprzedaży. Promocja gospodarstwa i pozostałe elementy marketingu mix mają spowodować aby IV faza w cyklu życia produktu czyli spadek sprzedaży nie obniżała się szybko ale trwała jak najdłużej na stałym poziomie. To zadanie stoi przed każdym właścicielem gospodarstwa agroturystycznego.

Pierwszy element właściwej promocji gospodarstwa agroturystycznego to wybór jego nazwy. Często jest pomijany i niesłusznie lekceważony przez właścicieli gospodarstw. Nazwa gospodarstwa powinna  zachęcać do przyjazdu na wypoczynek oraz  przekazywać pierwszą pozytywną informację dla turysty. I tak, np. „ Agroturystyka na Leśnej Polanie”– mówi, że gospodarstwo leży w lesie, gdzie w ciszy i spokoju można wypocząć. Dla porównania nazwa „Agroturystyka u Maryli” mówi turyście jakie imię ma właścicielka gospodarstwa ale w zasadzie nic więcej nie podpowiada.

Wybierając nazwę kwatery  agroturystycznej warto podkreślić w niej:

  • walory krajobrazu: np. Przy stawie, Pod dębem, Modrzewiowe Wzgórze, Nad Jeziorem, Na Skraju Lasu,
  • charakter kwatery: np. Gród Pędzików, Kasztel Rycerski, Chata Magnata, Zagroda Guciów,
  • indywidualną ofertę:  np. W siodle, Dla smakoszy, Wiklinowy labirynt, Przy garncarskim kole, Pod paletą.

Kolejnym ważnym elementem skutecznej promocji jest wybór zdjęć kwatery agroturystycznej. Powinniśmy pamiętać dwie ważne maksymy: „klient kupuje oczami” i „klient nie kupuje kota w worku”. Fotografia stanowi bardzo istotny element informacji, także często niedoceniany przez właścicieli obiektów noclegowych. Bez oferty ze zdjęciami nie można mówić o zainteresowaniu turysty naszą kwaterą. Agroturysta ocenia atrakcyjność obiektu  turystycznego na podstawie zdjęcia. Informacja o obiekcie agroturystycznym powinna być zaproszeniem i zachętą do odwiedzin. Robiąc zdjęcie obiektu należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • dobre naświetlenie: zdjęcia nie mogą być ani za ciemne, ani za jasne.
  • odpowiednie światło: zdjęcia na zewnątrz wykonujemy przy słonecznej pogodzie, bo właśnie taką pogodę chciałby mieć gość, który przyjedzie do nas na urlop; najlepsze efekty uzyskamy, gdy źródło światło (słońce) znajdzie się nie za naszymi plecami, ale nieco z boku.
  • prawidłowe odwzorowanie horyzontu: zdjęcie, na którym budynki lub pomieszczenia są przechylone wygląda źle.
  • sposób kadrowania: jeśli obiekt znajduje się w atrakcyjnie położonym miejscu, wtedy warto to pokazać np. dom nad jeziorem.
  • fotografowanie wnętrz: wykorzystujemy światło sztuczne i staramy się pokazać duży fragment pomieszczenia a nie fragment pustej ściany z kawałkiem mebla.

Turysta jak każdy klient chce wiedzieć za co płaci a atrakcyjne położenie gospodarstwa powinno być przedstawione na zdjęciu. Pamiętając, że "pierwszego wrażenia nie zrobisz nigdy dwa razy" ważne w prezentacji gospodarstwa agroturystycznego jest pierwsze zdjęcie, które ma zainteresować użytkownika naszą ofertą, ma przyciągnąć jego uwagę i zachęcić do lektury naszej prezentacji. Pamiętajmy, że jeżeli zlekceważymy ten etap to wygra na tym nasza konkurencja.

Czytany 7013 razy Ostatnio zmieniany 18 czerwca 2015

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.