14 maja 2019

Wyjazd studyjny do Rumunii – Zwiększenie gamy i przetwórstwo produktów pszczelich jako sposób na poprawę dochodowości innowacyjnej pasieki

Opracowanie: Justyna Głowacka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
​Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.


W dniach 10-14 kwietnia 2019 r. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019 w zakresie SIR zorganizował  wyjazd studyjny do Rumunii pn. „ Zwiększenie gamy i przetwórstwo produktów pszczelich jako sposób na poprawę dochodowości innowacyjnej pasieki”. Wyjazd studyjny został sfinansowany ze środków II schematu Pomocy Technicznej PROW na lata 2014-2020.

W wyjeździe wzięli udział pszczelarze z Wielkopolski, pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pierwszy dzień zaplanowany został  w Centrum Apiterapii w miejscowości Merenii. W Centrum  uczestnicy mogli wysłuchać bardzo ciekawych wykładów prowadzonych przez doktora  Stefana Stagnaciu. Pan dr Stefan Stagnaciu jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie apiterapii,  pełni również funkcje Prezesa Rumuńskiego oraz Niemieckiego Towarzystwa Apiterapii oraz Sekretarza Generalnym  Międzynarodowej  Federacji Apiterapii.

W trakcie wykładów zaprezentowano gabinet z wyposażeniem do  prowadzenia  zabiegów  z apiterapii. Uczestnicy zobaczyli nakładkę z inhalatorem stosowaną bezpośrednio na ul, wykorzystywaną przy schorzeniach górnych dróg oddechowych.

W Rumunii preparaty stworzone na bazie produktów pszczelich stosowane są w dermatologii, ginekologii, laryngologii, kardiochirurgii, chirurgii, a nawet w ortopedii. Produkty pszczele, m.in. miód, jad pszczeli, propolis, pyłek, pierzga, wosk, mleczko pszczele  wykorzystywane są w apiterapii.

Uczestnicy wyjazdu mięli okazję wziąć udział w  bardzo ciekawych warsztatach. Mogli zobaczyć z jakich produktów pszczelich przygotowuje się krem odżywczy, propolisowe  pomadki, a także propolisowe czopki. Po zakończeniu pokazu uczestnicy wysłuchali wykładu na temat zastosowania różnych produktów w leczeniu prowadzonym m.in. przez doktora Stefana Stagnacju na terenie Rumunii. Zajęcia merytoryczne zakończone zostały ciekawą dyskusją, w której uczestniczyli pszczelarze polscy.

Grupa pszczelarzy odwiedziła również bukareszteński Instytut Badań i Rozwoju Pszczelarstwa, gdzie przyjęta została przez pracowników naukowych Instytutu.

Po pobycie w Instytucie uczestnicy udali się wraz z jego pracownikami do pasiek.

Jedna z pasiek znajdowała się w Bukareszcie,  do kolejnej musieliśmy przejechać ok. 30 km. Tym razem ule rozmieszczone były w otoczeniu akacji. Rodziny pszczele nie należały do łagodnych odmian.

W pasiekach uczestnicy wyjazdu mogli porozmawiać bezpośrednio z pszczelarzami, którzy pracowali na miejscu.

W wyniku operacji osiągnięto transfer innowacyjnej wiedzy z zakresu prowadzenia gospodarki pasiecznej zajmującej się  wytwarzaniem i przetwarzaniem produktów pszczelich. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli możliwości jakie daje im poszerzanie wachlarza tych  produktów. Każda taka zmiana może przyczyniać się do poprawy ekonomicznej pasiek. Wyjazd studyjny okazał się doskonałą skarbnicą wiedzy z zakresu możliwości wykorzystywania produktów pszczelich i zastosowaniu ich w apiterapii.

 

Opracowanie
Justyna Głowacka

Czytany 2452 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.