01 października 2019

Minister rolnictwa z wizytą w powiecie wrzesińskim

Opracowanie: Paweł Antkowiak • Zamieszczenie: Agnieszka Jeżewska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski w poniedziałkowy poranek 30 września br. spotkał się z rolnikami zrzeszonymi we Wspólnocie Producentów Rolnych Ziemi Wrzesińskiej.

„Wspólnota” jest rolniczym zrzeszeniem branżowym, którego działalność od 1998 roku zaowocowała powstaniem kilku grup producenckich, głównie działających w branży trzody chlewnej. Członkowie grup wspólnie zaopatrują się w środki produkcji i sprzedają wyprodukowany surowiec. Ułatwia to posiadanie wspólnego biura, które zapewnia obsługę administracyjną. Biuro mieści się w Gozdowie k. Wrześni gdzie odbyło się spotkanie.

W trakcie spotkania Minister odpowiadał na pytania rolników i poruszył wiele istotnych dla zebranych kwestii.

Najważniejszym tematem był rynek trzody chlewnej i zagrożenie ze strony ASF.

 - Jesteśmy na wojnie z chorobą, musimy wykorzystać wszystkie środki aby ją wygrać – mówił szef resortu rolnictwa. - Nie ma możliwości ustrzeżenia się od ASF jeśli chore dziki będą w lasach ale niestety ministerstwo nie posiada odpowiednich narzędzi, które pozwoliły by zmniejszyć pogłowie dzików w Polsce. – Kwestia odstrzału dzików leży po stronie Ministra Środowiska i podległego mu PZŁ. W czasie spotkania Minister podkreślił, że są miejsca w Polsce gdzie myśliwi nie chcą strzelać do dzików. W skutecznej walce z ASF mogą pomóc nie tylko myśliwi ale również pracownicy leśnictw, którzy mają uprawnienia myśliwych i nie są zrzeszeni w kołach łowieckich. Zachętą do polowań w strefach objętych ASF mogą być pieniądze. Za każdego dzika ze stref ASF myśliwi otrzymują 300 zł, a w przypadku lochy 600 zł.

Kolejnym poruszanym problemem był import taniego mięsa np. mięsa oddzielanego mechanicznie. Minister Ardanowski powiedział, że - ma przygotowaną listę prawie 200 zakładów, które importują mięso m.in. wieprzowe do przetwórstwa. - Lista jest w tej chwili weryfikowana przez Główny Inspektorat Weterynarii i po upewnieniu się, że ta lista jest wiarygodna i pewna, ja taką listę opublikuję. - Nie jestem w stanie zablokować importu, ale niech rolnicy wiedzą również, które zakłady na terenie Polski, nie chcą kupować u nich.

Minister mówił także o holdingu Grupa Spożywcza. W skład Grupy Spożywczej będzie wchodzić spółka ELEWAR oraz Krajowa Spółka Cukrowa. Nowe zadania postawione przed krajowym holdingiem spożywczym to: stabilizacja, promocja i regulacja rynku rolno-spożywczego.

W trakcie spotkania rozmawiano również o pomocy suszowej. Wnioski o odszkodowania można składać od 3 do 31 października w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Minister rolnictwa potwierdził, że zasady pomocy z ubiegłego roku zostały utrzymane. Jedyna zmiana będzie dotyczyła trwałych użytków zielonych, jeśli nie są związane ze zwierzętami, które z tych użytków korzystają, to pomoc będzie znacznie mniejsza.

– Zobowiązałem się, że przyjadę tutaj do Państwa, żeby też okazać swój szacunek i podziękować za to, co robicie, co przynosi Wam jakąś pozycję na rynku, ale również za to że możecie być wzorem do naśladowania dla rolników w Polsce – powiedział w trakcie spotkania Jan Krzysztof Ardanowski.

Po spotkaniu odbyła się krótka konferencję prasowa po której Minister Ardanowski pojechał do Poznania, gdzie uczestniczył w otwarciu Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych POLAGRA FOOD.

Czytany 451 razy Ostatnio zmieniany 01 października 2019