15 kwietnia 2019

Eliminacje Okręgowe XLIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych we Wrześni

Opracowanie: Paweł Antkowiak • Zamieszczenie: Agnieszka Jeżewska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W dniach 11-12 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr Romana Abrahama we Wrześni młodzież z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko - pomorskiego wzięła udział w eliminacjach okręgowych XLIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska. Patronem medialnym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA oraz multiportal Agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

XLIII Olimpiadę przygotował i przeprowadził powołany przez JM Rektora, działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu Komitet Okręgowy, którego Przewodniczącym jest dr hab. Ireneusz R. Antkowiak. Znaczący wkład w organizację i przebieg eliminacji okręgowych mieli dyrekcja i pracownicy ZSTiO we Wrześni.

Finał eliminacji w dniu 12 kwietnia otworzył dyr. ZSTiO Pan Damian Hoffmann po czym głos zabrał Prorektor ds. Studiów prof. dr hab. Cezary Mądrzak.

Podczas dwudniowych zmagań uczniowie szkół rolniczych z okręgu poznańskiego poddali weryfikacji swoją wiedzę i umiejętności. Testy pisemne oraz eliminacje praktyczne, pozwoliły wyłonić spośród ponad setki uczestników 27 laureatów z 9 bloków tematycznych tj.: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, architektura krajobrazu, ochrona i inżynieria środowiska, technologia żywności, gastronomia, leśnictwo, weterynaria.

Finalistom wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane między innymi przez przedstawicieli firm, instytucji rolniczych oraz organizacji samorządowych. W imieniu dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pani Wiesławy Nowak nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii architektura krajobrazu wręczył koordynator zespołu doradczego w powiecie wrzesińskim Paweł Antkowiak.

Zwycięzcy eliminacji okręgowych we wszystkich blokach w czerwcu będą walczyć w finale OWiUR, który w tym roku odbędzie się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej (woj. małopolskie).

Czytany 351 razy