07 listopada 2017

„Łąki” w Dolinie Warty inspiracją prac artystów

Opracowanie: Mariola Piotrowska • Zamieszczenie: Agnieszka Jeżewska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W dniach 10-13 lipca 2017 roku w Czeszewie odbył się już V jubileuszowy plener plastyczny zaadresowany zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach,  współorganizatorami: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Lasy Państwowe.Twórcy , którzy przyjechali z Komornik, Gdańska, Wrześni, Brzegu  oraz z okolicznych miejscowości w liczbie 22 osób , pracowali na terenie rezerwatu przyrody – Czeszewski Las, Centrum Zarządzania Łęgami, Nadleśnictwa Jarocin, Lasy Państwowe,  na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „U Leny” w Czeszewie.  W gospodarstwie tym prowadzonym przez p.p.Woźniaków oprócz wypoczynku i strawy pochodzącej z lokalnych produktów artyści mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach plastycznych. Zajęcia poprowadziły Julia Kaczmarczyk-Piotrowska – kurator i pomysłodawca pleneru oraz Jolanta Marciniak – uczestniczka zajęć pracowni plastycznej „Manufaktura” w Komornikach.

Urok czeszewskich „łąk” był motywem przewodnim tegorocznego pleneru. Powstały prace malarskie w technice kredki akwarelowej oraz płaskorzeźby z  elementami roślinnymi łąk.  Od połowy lipca prace te można było podziwiać  na wystawie poplenerowej w Centrum Zarządzania Łęgami w Czeszewie oraz innych ośrodkach edukacyjnych i kulturalnych w kraju.

 Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie mieści się w zabytkowym, historycznym budynku. W XIX wieku był to skład soli na Warcie. Następnie mieściło się tu biuro Nadleśnictwa Skarbu Pruskiego, a od 1918r. biuro i siedziba Państwowego Nadleśnictwa w Czeszewie. Ta ostatnia instytucja zaadoptowała wspomniany  budynek na ośrodek edukacji. Unikalne położenie także ze względu na obecność rzadkich w skali Wielkopolski lasów łęgowych, czyni z ośrodka bardzo ważne ponadregionalne centrum promujące ochronę przyrody.
   Odwiedziny w tym wyjątkowym miejscu wśród szumu wody, drzew i śpiewu ptaków zapewniło wszystkim w tym roku uczestnikom pleneru niezapomnianych wrażeń i stało się inspiracją wielu prac nie tylko nie tylko malarskich.

Na zakończenie pleneru artystycznego  ogłoszono temat kolejnej VI edycji, która odbędzie się pod hasłem: „Rzeka”.

W opracowaniu  wykorzystano materiały: www.czaswlas.pl , Foto: archiwum artystów, opr.: JKP (GOK K)

Poniżej uczestnicy pleneru oraz ich prace

Czytany 317 razy Ostatnio zmieniany 09 listopada 2017