04 maja 2017

Stowarzyszenie „Kakadu” – hodowla papug

Opracowanie: Joanna Frankiewicz • Zamieszczenie: Agnieszka Jeżewska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Księżniczka tarczowa Księżniczka tarczowa Fot. Joanna Frankiewicz

Kakadu - jeden z gatunków pięknie ubarwionych ptaków jakimi są papugi ale również nazwa działającego w Nekli Stowarzyszenia Hodowców Papug i Ptaków Egzotycznych.

Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w 2010 roku. Obecnie skupia 25 hodowców głównie z powiatu wrzesińskiego i średzkiego, dla których papugi stanowią wielką pasję. Aby poszerzyć wiedzę na temat stowarzyszenia jak i samych papug postanowiłam porozmawiać z prezesem „Kakadu” panem Tomaszem Nowakowskim i hodowcą Panem Mariuszem Zającem.

Skąd wzięło się zamiłowanie do papug?

Pan Mariusz: Papugami zajmuje się od dawna, zawsze interesowałem się zwierzętami i bardzo je lubię. Moja praca zawodowa również wiązała się z opieką nad zwierzętami, ponieważ jestem lekarzem weterynarii.

Od kiedy hodują Panowie papugi?

Pan Tomasz: Papugami zajmuje się od 1965 roku, wtedy traktowałem je jako hobby i miałem tylko kilka ptaków w domu, natomiast hodowlę rozpocząłem w 1974 roku.

Pan Mariusz: Hodowlą zajmuje się od 2009 roku, wcześniej miałem pojedyncze okazy w klatkach w domu ale też i inne zwierzęta np. akwarium z rybkami.

Jakie papugi występują w stowarzyszeniu i w Państwa hodowli?

Pan Mariusz: Stowarzyszenie „Kakadu” hoduje różne gatunki papug oraz innych ptaków. Posiadamy m.in. kanarki, ryżowce, gołąbki, zeberki, a niektórzy z hodowców mają również bażanty i mewki. Natomiast wśród papug możemy wyróżnić, zaczynając od najmniejszych, znane wszystkim papugi faliste pochodzące z Australii, następnie papugi nierozłączki, których posiadamy 3 gatunki: czerwonoczelne, czarnolice i Fischera (rudogłowe). Hodujemy również papugi łąkówki turkusowe, wspaniałe i lilianki. Spośród ptaków średniej wielkości posiadamy bardzo popularne nimfy, a także kilka gatunków rozelli oraz aleksandretty. Kolejnymi gatunkami są papugi królewskie oraz księżniczki m.in. księżniczka Walii czy księżniczka słoneczna. Z większych ptaków posiadamy afrykańskie papugi żako, których waga sięga ok. 0,5 kg, a także amazonki, kakadu i ary.

Skąd pochodzą papugi z Państwa hodowli?

Pan Mariusz: Najwięcej papug jakie występują w naszym stowarzyszeniu pochodzi z Australii i Oceanii. Są to m.in. papugi faliste, rozelle, nimfy i kakadu. Tu ciekawostka otóż kakadu są w Australii największym szkodnikiem kukurydzy w uprawach polowych. Posiadamy także papugi wywodzące się z Afryki, jak np. żako czy papużki nierozłączki, a także z Ameryki Płd., do których należą amazonki i ary.

Czy hodowla jest trudna? Czy papugi łatwo przystosowują się do polskiego klimatu?

Pan Tomasz: Hodowla w naszych warunkach nie jest łatwa. Są gatunki, którym nie przeszkadza ten klimat, ale są też takie, które powinny przebywać w temperaturze powyżej 0˚C jak np. amazonki czy ary. Należy też powiedzieć, że papugi trzymane są w klatkach lub wolierach. Klatki przeznaczone są dla mniejszych papug, natomiast woliery dla większych. Rozróżniamy również woliery wewnętrzne i zewnętrzne. Te znajdujące się na zewnątrz są czasem zabezpieczane folią w okresie zimy, aby chronić ptaki przed deszczem i wiatrem. W naszym klimacie w wolierach zewnętrznych mogą pozostawać m.in. nimfy, księżniczka Walii, wszystkie gatunki rozelli czy aleksandretta chińska.

Ile papug liczy Państwa hodowla?

Pan Tomasz: Mamy ponad 1 000 papug w stowarzyszeniu „Kakadu”. Hodowla liczy ok. 50 gatunków. Natomiast ja mam 150 sztuk.

Pan Mariusz: Obecnie zajmuje się hodowlą 50 papug.

Ile czasu każdego dnia poświęcają Panowie papugom? Jak wygląda opieka nad nimi?

Pan Mariusz: Na karmienie i bieżące sprawy potrzebuję ok. 1 godziny dziennie. Zawsze karmię papugi rano i wieczorem. Codziennie należy również zmienić ptakom wodę na świeżą i pamiętać o sprzątaniu klatek. W ciągu dnia spędzam jednak o wiele więcej czasu z papugami niż tylko 1 godz. Są moją pasją, obserwuje je i rozmawiam z nimi.

Pan Tomasz: Mam więcej papug, dlatego też łączny czas, który przeznaczam każdego dnia na karmienie i bieżące czynności wynosi minimum 3 godziny.

Co jedzą takie ptaki?

Pan Tomasz: Każdego dnia papugi dostają odpowiednią karmę, którą musimy zakupić, a oprócz tego warzywa i owoce. Większość hodowanych przez nas ptaków to ziarnojady. Lubią proso, jęczmień, owies, pszenicę, kukurydzę, a także słonecznik czy rzepik. Im mniejsze ptaki, tym drobniejsze ziarna jedzą. Dodatkowo dostają marchew, pietruszkę lub czerwone buraki, a także inne warzywa za wyjątkiem sałaty. Z owoców bardzo lubią jabłka, agrest, a także porzeczkę. Jedzą również banany i pomarańcze. Posiadamy też gatunki, które nazywane są miękkojadami. Do tych papug należy m.in. lorysa górska, która żywi się głównie nektarami. „Miękki” pokarm otrzymują również papugi podczas lęgu. Mogą wtedy dostać np. mieszankę złożoną z ugotowanych jaj, ryżu, makaronu i kaszy. Moja ulubienica ara ararauna o imieniu Aga bardzo lubi też orzechy włoskie. Sama potrafi je otworzyć, a siła ścisku jej dzioba może wynosić ok. 230 kg.

Ara Aga jest ulubienicą Pana Tomasza, a jak jest w przypadku Pana Mariusza?

Pan Mariusz: Moją faworytką jest papuga lilianka, którą posiadam od 4 lat.

Czy inne papugi też mają imiona?

Pan Mariusz: Imiona mają tylko ulubienice, natomiast każda papuga ma obrączkę, na której widnieje numer zawierający rok urodzenia, nr obrączki i symbol hodowcy np. Z014011/16PFO.

Ile lat żyją papugi?

Pan Tomasz: Wszystko zależy od karmienia i warunków w jakich żyją. Nie mogą przebywać w zbyt małych klatkach, muszą mieć ruch. Zazwyczaj jest tak, że im większa papuga, tym dłużej żyje. Np. papugi faliste żyją ok. 10 lat. Rozelle i mnichy ok. 20 lat, kakadu i żako do 50, a ary do nawet 100 lat.

Które z nich potrafią mówić?

Pan Mariusz: Duże zdolności naśladowcze w mowie ma żako i ara. Słowa powtarzają także mnichy i rudosterki.

Biorą Panowie udział w różnych wystawach papug i konkursach. Czy możecie coś więcej o tym opowiedzieć?

Pan Mariusz: Stowarzyszenie „Kakadu” należy do Polskiej Federacji Ornitologicznej, która jest związkiem zrzeszającym hodowców i miłośników ptaków śpiewających i ozdobnych. Federacja organizuje różne wystawy i pokazy. Niektóre z nich połączone są z konkursami. W ten sposób zdobywamy medale lub puchary. Bierzemy również udział w różnych targach i pokazach, które nie są organizowane przez PFO. Nasze papugi pojawiają się m.in. we Wrześni na Targach Rolnicza Jesień. Jeździmy także do szkół, przedszkoli oraz na różnego typu festyny. Można również zobaczyć ptaki u nas.

Czy papugi potrzebują specjalnego przygotowania przed wystawą?

Pan Tomasz: Papugi mogą się przestraszyć lub być niespokojne. Zazwyczaj klatki wystawowe są mniejsze niż te, w których ptaki przebywają na co dzień. Należy więc, na 4-5 dni przed pokazem, umieścić je w klatkach o mniejszych wymiarach tak, aby papugi przyzwyczaiły się do innych warunków i były spokojne podczas wystawy.

Zdobyli Panowie dużo nagród na różnych konkursach. Które z nich są dla Was najważniejsze?

Pan Tomasz: Największym sukcesem dla hodowcy jest rozmnożenie papug. Niektóre z nich ciężko rozmnożyć jak np. papugę ara ararauna. Nie są one tanie i dodatkowo nie jest łatwo dobrać je w pary. Jedną z ważniejszych nagród jakie otrzymałem jest nagroda za rozmnożenie żako. Dokonałem tego jako pierwszy w Polsce. Kolejna bardzo ważna dla mnie nagroda to medal za mutację księżniczki Walii na kolor żółty.

Papugi są dla Panów pasją. Czy jest możliwość ich zakupu? Ile kosztuje papuga?

Pan Tomasz: Papugi traktujemy jako hobby, a nie pracę ale istnieje możliwość ich sprzedaży. Osobiście uważam, że lepiej kupić je od hodowcy niż ze sklepu. Możemy się wtedy dowiedzieć co jadła, w jakich warunkach żyła, ile ma lat, a dodatkowo taka papuga jest tańsza. Ceny kształtują się różnie i są uzależnione m.in. od gatunku. Mogą wynosić od kilkudziesięciu zł do kilkudziesięciu tysięcy zł.

W hodowli obu Panów znajduje się wiele pięknych ptaków. Opowiadają o nich z dużą pasją i miłością. Naszej rozmowie towarzyszyła jedna z nich – papuga Aga – jedna z najbardziej oswojonych papug z hodowli Pana Tomasza. Powtarzała niektóre słowa i pięknie prezentowała się podczas zdjęć.

Czytany 1024 razy Ostatnio zmieniany 04 maja 2017