06 czerwca 2019

Zielone Targi w Złotowie

Opracowanie: Monika Górzna • Zamieszczenie: Lucyna Białczyk
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zielone Targi w Złotowie wpisały się już w kalendarz imprez powiatowych. W tym roku, w dniach 18-19 maja, po raz pierwszy jako impreza dwudniowa, dająca szansę i możliwość skorzystania z odwiedzenia targów wszystkim mieszkańcom powiatu. Starosta Złotowski Ryszard Goławski oficjalnie otworzył Zielone Targi Złotów 2019 w sobotnie południe. W bieżącym roku gościliśmy na targach również delegacje partnerskich powiatów Niemiec i Ukrainy, która przygotowała stoisko Powiatu Jampolskiego /Ukraina/ prezentującą ukraińską tradycję i sztukę.

Na odwiedzających czekały wielotematyczne stoiska z różnorodnymi produktami. Na targi przyszli nie tylko rolnicy ale także działkowcy i mieszkańcy Złotowa nie związani z rolnictwem. Różnorodność  zadowoliła wszystkich. Mężczyźni cieszyli oczy  nowoczesnym sprzętem rolniczym, starym kultowym ciągnikiem oraz nowoczesną kosiarką czy kombajnem. Kobiety urzekły barwne kwiaty na rabaty i na balkony, jak również niezliczona ilość ziół i sadzonek. Również dla najmłodszych złotowian znalazły się atrakcje.  Dmuchane zamki, trampoliny, przejazdy kucykami i mini pojazdami oraz pokaz zdolności psów terapeutycznych, z którymi można było się bawić na mini torze przeszkód. Maskotką targów stały się alpaki, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, jak wielkie i pluszowe maskotki. W drugim dniu  targów odbyły się zawody konne w skokach przez przeszkody. Można było podziwiać grację koni i umiejętności jeźdźców. Atrakcją w upalnym dniu była również możliwość przejazdu bryczką.

W namiocie rękodzielniczym trwała wystawa rękodzieła artystycznego. Na stoiskach można było obejrzeć i kupić m.in. wycinanki, wyszywanki, biżuterię, malowane pierniki, obrazy, rzeźby, filiżanki z motywem krajeńskim. W konkursie rękodzielniczym zwyciężyła Joanna Skiera, drugie miejsce przyznano Teresie i Gizeli Kruczyńskim, a trzecie – Janowi Brzezińskiemu.

Podczas imprezy odbywał się pokaz pracy pilarzy i maszyny leśnej hervestera . Można było spróbować swoich sił i stawić czoła najlepszym pilarzom. Na pamiątkę można było otrzymać plaster drewna z  herbem Powiatu Złotowskiego.

W targach udział brali również przedstawiciele instytucji złotowskich  tj. Lasów Państwowych, Miasta Złotów, gminy Tarnówka, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie, KRUS-u, WODR-u w Poznaniu oraz ARiMR w Złotowie. Na stoisku Powiatu Złotowskiego jak co roku  trwała akcja „Upominek za makulaturę”, a jej uczestnicy do wyboru mieli kwiaty i zioła.

Podczas Zielonych Targów odbył się konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich "Bitwa na Smaki”. W pierwszym dniu motywem przewodnim była pieczarka, w drugim  kuchnia myśliwska. W pierwszym dniu konkursu pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich "Radawniczanki" z Radawnicy, drugie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Nowa Święta, a trzecie miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Stara Wiśniewka. W niedzielę pierwsze miejsce w ponownie wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich „Radawniczanki” z Radawnicy, drugie Koło Gospodyń Wiejskich Osowiec, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich w Górznej.

Wieczorny koncert zespołu „Piękni i Młodzi” zamknął Targi.

 

Czytany 245 razy Ostatnio zmieniany 06 czerwca 2019