01 lutego 2019

Relacja ze spotkania „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” w powiecie złotowskim

Opracowanie: Janusz Kalisz; zdjęcia Paweł Kopaniarz • Zamieszczenie: Lucyna Białczyk
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
 • PDF
 • Wydrukuj
 • Email
 • Galeria
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Spotkanie odbyło się 31.01.2019 w Sali Starostwa Powiatowego w Złotowie i miało charakter informacyjny. Skierowane było do rolników i mieszkańców wsi powiatu złotowskiego. Na spotkaniu pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna informacji  udzielali przedstawiciele agent i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa:

 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
 • Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego,
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
 • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,
 • Państwowa Inspekcja Weterynaryjna,
 • Państwowa Straż Pożarna,
 • Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Spotkanie otworzyła Pani Dorota Banaś - kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Złotowie. Przywitała wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników spotkania „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”.

Zgodnie z porządkiem poruszanych zagadnień przedstawiciele poszczególnych instytucji przekazywali wiedzę na tematy problemowe, a po wykładzie byli dostępni odpowiadając rolnikom na pytania.

Krzysztof Żok zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu poruszył tematykę istniejących i planowanych do uruchomienia działań w ramach PROW 2014-2020.

Marcin Starak z Biura Powiatowego ARiMR omówił portal IRZ Plus, który został wdrożony w ubiegłym roku. Poruszył dostępne funkcje programu, które usprawnią zgłaszanie zdarzeń dotyczących zwierząt w gospodarstwie. Przez portal rolnicy będą mogli zgłosić zapotrzebowanie na kolczyki, paszporty i śledzić wszystkie zdarzenia w gospodarstwie.

Dorota Banaś- kierownik Biura Powiatowego ARiMR przedstawiła charakterystykę finansową – porównawczą z roku 2017 oraz 2018. Omówiła także zaawansowanie prac biura w zakresie wypłaty płatności bezpośrednich oraz do niekorzystnych warunków gospodarowania. Przedstawiła zaawansowanie wypłat do pomocy klęskowej, materiału siewnego oraz dofinansowania Kół Gospodyń Wiejskich.

Marek Winiarski Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił problemy z Afrykańskim Pomorem Świń. Omówił szczegółowo wymogi w bioasekuracji przed ASF.

Maciej Szłykowicz z-ca dyrektora WODR omówił zmiany w strukturze WODR. Przedstawił wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i konsultacje z Izbami rolniczymi oraz rolnikami. Omówił  możliwość uczestniczenia w szkoleniach prowadzonych przez pracowników WODR oraz korzystania z bezpłatnych i komercyjnych usług doradczych oferowanych przez WODR takich jak:

 • pomoc przy obsłudze grup producenckich,
 • badanie sprawności opryskiwaczy,
 • systemy wspomagania decyzji w ochronie roślin.

Przedstawił aplikację EPSU oraz omówił wyjazdy studyjne i konferencje w ramach sieci innowacji w rolnictwie.

Zbigniew Bamberski kierownik placówki terenowej KRUS w Złotowie przedstawił systemy emerytur rolniczych oraz działalność prewencyjną i rehabilitacyjną KRUS. Omówił zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników.

Wojciech Ciepielewski - kierownik KOWR w Poznaniu przedstawił zasady gospodarowania nieruchomościami  rolnymi z Zasobów Własności rolnej Skarbu Państwa za rok 2018 i możliwości udzielana pożyczek. Przedstawił także działania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczące rynków rolnych oraz promocji produktów rolnych i żywnościowych- program „Polska smakuje”.

Leszek Wójcik – zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Złotowie szeroko przedstawił zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach mieszkalnych oraz w rolnictwie. Zwrócił uwagę na badanie instalacji elektrycznej, czyszczenie przewodów kominowych, bezpieczne składowanie materiałów łatwopalnych przy kotłach grzewczych.

Zenona Grześkowiak kierownik oddziału terenowego PIORiN w Złotowie przedstawiła zasady obrotu środkami ochrony roślin i kwalifikowanym materiałem siewnym i nasadzeniowym. Zwróciła szczególną uwagę na uprawy kukurydzy, rzepaku oraz soi pod kątem GMO.

Czytany 458 razy Ostatnio zmieniany 01 lutego 2019