26 listopada 2019

Ekologiczny chów zwierząt

Opracowanie: Grażyna Jóźwiak • Zamieszczenie: Maria Kamecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jak w praktyce wygląda ekologiczny chów bydła mlecznego i opasowego oraz pozyskiwanie mięsa, mleka i jego przetworów, a także ich sprzedaż odbiorcom hurtowym i detalicznym ? Odpowiedź na te i wiele innych pytań z zakresu towarzyszącego produkcji zwierzęcej uzyskali rolnicy zajmujący się chowem bydła mlecznego i opasowego - 27 osób - z powiatu tureckiego uczestniczący 7 listopada 2019 r. w wyjeździe studyjnym do dwóch towarowych gospodarstw ekologicznych z produkcją mleka i z produkcją bydła opasowego w gminie Krzyż Wielkopolski. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez WODR Poznań, a sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich poprzez działania KOWR i SIR.

W gospodarstwie Pani Elżbiety Reitzig, położonym nad rzeką Drawą, uczestnicy wyjazdu zapoznali się z charakterystyką bydła mięsnego rasy Hereford. Właścicielka oprowadziła grupę po gospodarstwie, a na pastwisku przedstawiła stosowane zasady ekologicznego wypasu kwaterowego, nawożenia nawozami i minerałami naturalnymi pastwisk i utrzymywania bogatej roślinności w runi. Wymogi w tym zakresie to nie przekraczanie rocznej dawki nawozów naturalnych czyli 170 kg N/ha i związanej z tym obsady 2 SD bydła na 1 ha gruntów rolnych, wypas pastwiskowy min. 150 dni i dostęp zwierząt do wybiegów przez cały rok. W żywieniu wymogi obejmują stosowanie pasz objętościowych (zielonki, kiszonki, siano), które stanowią co najmniej 60% suchej masy dawki pokarmowej, a uzupełnieniem są własne pasze treściwe ze zbóż i roślin strączkowych z dodatkami mineralnymi, okopowe i niektóre rodzaje odpadów z przetwórstwa roślin ekologicznych, jak makuchy, otręby. Pytania uczestników dotyczyły m.in. opłacalności i zbytu. W odpowiedzi Pani Elżbieta podała, że bydło jest sprzedawane z gospodarstwa częściowo jako materiał hodowlany, a reszta jako opasy do ubojni z certyfikatem przetwórstwa ekologicznego.

W drugiej części pobytu w tym gospodarstwie, które funkcjonuje jednocześnie jako gospodarstwo agroturystyczne, rolnicy wysłuchali wykładu Profesora Piotra Golińskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na temat ,,Naturalne użytki zielone jako baza paszowa dla bydła”. Wykładowca zwrócił szczególną uwagę na znaczenie jakości runi pastwiskowej (z udziałem roślin motylkowych i ziół), na zielonkę i siano w gospodarstwach ekologicznych oraz zdecydowanie wyższe walory odżywcze mleka i mięsa pozyskiwane z tych gospodarstw. Od końca XX wieku prowadzonych jest wiele badań naukowych porównujących żywienie konwencjonalne i ekologiczne, które potwierdzają, istotny wzrost w mleku i mięsie ekologicznym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym sprzężonego kwasu linolowego CLA, tak bardzo pożądanych w diecie człowieka.

Po obiedzie uczestnicy wyjazdu przemieścili się do położonego 8 km dalej gospodarstwa Państwa Beaty i Leszka Futymów, prowadzących mniejsze, ok. 30 ha gospodarstwo z produkcją mleka od kilkunastu krów w systemie ekologicznym oraz przetwórstwem mleka na produkty mleczne. Swoje gospodarstwo i przetwórnię przedstawiła grupie Pani Beata. Wydajność krów żywionych w tym systemie to 5 do 6 tys. kg rocznie od sztuki i gospodarstwo mieści się w tym przedziale. Zbilansowanie (zwłaszcza energii) żywienia krów w pierwszych miesiącach po wycieleniu nastręcza pewne trudności, za to w stadzie nie ma problemów zdrowotnych (ważny ruch i żywienie na pastwisku, stały dostęp bydła do certyfikowanych dodatków mineralnych). Pozyskiwane z gospodarstwa mleko w całości przetwarzane jest na galanterię mleczną w opakowaniach szklanych, masło, sery twarogowe oraz twarde typu holenderskiego produkowane wg własnej receptury. Podczas zwiedzania przetwórni właśnie te sery grupa rolników mogła degustować z dodatkiem daktyli i orzeszków. W odpowiedzi na zapytania o zbyt, koszty i wiedzę niezbędne do uruchomienia takiej działalności właścicielka przedstawiła stopniowy i wieloletni wzrost, doświadczenia i inwestowania w gospodarstwo i przetwórnię. Zbyt na ekologiczne produkty mleczne gospodarstwu zapewnia kilkunastu stałych odbiorców z całej Polski.

W drodze powrotnej uczestnicy kontynuowali dyskusję na temat zdobytej wiedzy i dzielili się wrażeniami z pobytu w gospodarstwach. Dla niektórych, zwłaszcza młodych rolników ten wyjazd może będzie przyczynkiem do przestawienia gospodarstwa konwencjonalnego na ekologiczne ?

Czytany 53 razy