Wydrukuj tę stronę
29 października 2019

Ziemniaczane święto w Skarżynie

Opracowanie: Maria Kamecka

Na terenie gminy Kawęczyn, we wsi Skarżyn od 2007 roku działa Skarżyńskie Stowarzyszenie Osób z Inicjatywą, którego Prezesem jest Pani Bożena Tobijas. Stowarzyszenie w ramach konkursu „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą”, opracowało i złożyło wniosek pod nazwą „Skarżyn odnawiamy i pyrką przygryzamy”. W ramach złożonego projektu, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego odbyły się w świetlicy w Skarżynie, między innymi dwudniowe warsztaty kulinarne, przeprowadzone pod kierunkiem Pani Marioli Lament. W pierwszym dniu warsztatów, 18 października br. uczestnicy wysłuchali prelekcji nt. walorów odżywczych ziemniaka, przygotowanej przez doradców z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Turku, a najmłodsi licznie wzięli udział w konkursie malarskim.

Podsumowanie projektu odbyło się 19 października. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Uczestnicy degustowali przygotowane podczas warsztatów potrawy z ziemniakiem w roli głównej, wśród których były placki ziemniaczane na różne sposoby, kluski i kopytka. W tym dniu odbyło się również ogłoszenie wyników konkursu malarskiego oraz wręczenie nagród dla dzieci biorących w nim udział. Ponadto Stowarzyszenie w ramach otrzymanych z projektu środków zaprezentowało zakupioną chłodnię, komplet garnków, talerzy i filiżanek, które będą wykorzystywane podczas organizowanych przez stowarzyszenie spotkań. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał od członków Stowarzyszenia podziękowanie za udział w projekcie.

Skarżyńskie Stowarzyszenie Osób z Inicjatywą, to bardzo trafnie dobrana nazwa dla grupy mieszkańców z inicjatywą, propagujących dziedzictwo kulturowe i kulinarne wśród społeczności gminy Kawęczyn.

Czytany 476 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Najnowsze od Maria Kamecka

Galeria