17 lipca 2019

Dzień Żniwiarza

Opracowanie: Anna Rusek • Zamieszczenie: Maria Kamecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W dniu 14 lipca 2019 roku w Potworowie w gminie Dobra, już po raz czwarty, odbyło się wydarzenie „ Dzień Żniwiarza” przygotowane w ramach projektu „Polskie Specjały z lasu i zagrody” przez Grupę Odnowy Wsi Potworów, OSP Potworów - Marcinów i burmistrza Dobrej.

W pierwszej części odbyły się wystąpienia zaproszonych gości, wspólna modlitwa, potem występy artystyczne lokalnego kabaretu „Nie umim nic”, dzieci i młodzieży z gminy oraz zespołu „Serenada”. Wydarzenie to pokazało jak dawniej wyglądały żniwa, podkreślono też jak ważny to czas dla rolników, okres największej kulminacji prac w polu. Właśnie w Potworowie zaprezentowano stare tradycje i obrzędy. Odbyła się wystawa starych maszyn do zbioru zbóż, a także tych najnowszych używanych współcześnie. Oprócz pokazu tradycji żniwnych przygotowano również degustacje swojskich potraw przygotowanych przez lokalne gospodynie oraz pokaz wędzenia kiełbasy. Mieszkańcy gminy mieli również okazję poznać polskie specjały z lasu i zagrody sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

W tym świątecznym dla mieszkańców gminy dniu, można też było zobaczyć jak praktycznie kosiło się, pobierało zboże, jak działały stare maszyny żniwne, bowiem gospodarze tej imprezy zadbali o to, by jak najbardziej przybliżyć dawne tradycje niektórym bardzo dobrze znane, a dla innych nowe, ciekawe.

Jednym z punktów Potworowskiego święta był też pokaz psów myśliwskich i wystawa Dobrskiego Koła Łowieckiego „Szarak”, którego przedstawiciele zorganizowali również konkursy dla dzieci i degustacje wędlin z leśnej zwierzyny.

Na zakończenie odbyło się wspólne biesiadowanie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem dawnymi rolniczymi zwyczajami i obrzędami, o czym świadczyła duża frekwencja. Organizatorzy „Dnia Żniwiarza” zadeklarowali kontynuację święta w następnych latach.

Czytany 293 razy