07 grudnia 2018

Spotkanie rolników w gminie Dobra

Opracowanie: Krzysztof Kwinciak • Zamieszczenie: Maria Kamecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w miejscowości Dobra, w dniach 22 i 23 listopada br. odbyły się warsztaty szkoleniowe dla rolników, doradców rolnych i osób obsługujących sektor rolnictwa z powiatu tureckiego. W szkoleniu uczestniczyło 40 osób. Głównym organizatorem dwudniowego spotkania był doradca WODR z gminy Dobra Krzysztof Kwinciak. Przewodnim tematem spotkania były ,,Innowacje w nawożeniu roślin zbożowych”, a głównym celem ułatwienie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie poprzez promowanie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie nawożenia i uprawy roślin zbożowych, począwszy od roli substancji humusowych oraz innowacyjnych produktów zwiększających ich zawartość w glebie, biostymulatorów w nowoczesnej uprawie oraz zastosowanie precyzyjnego nawożenia roślin zbożowych. Szkolenie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej, w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W pierwszym dniu spotkania Pani dr hab. Renata Gaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu szczegółowo omówiła innowacje w nawożeniu zbóż azotem, a także przedstawiła nowoczesne systemy precyzyjnego nawożenia roślin zbożowych. Na zakończenie odbył się pokaz działania rozsiewaczy do nawożenia precyzyjnego roślin, który przeprowadził przedstawiciel firmy Kverneland.

W drugim dniu szkolenia tematyka wykładów obejmowała między innymi rolę substancji humusowych w glebie oraz innowacyjne produkty zwiększające ich zawartość w glebie, które scharakteryzowała Pani dr Dorota Pikuła z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Następnie uczestnicy zostali zapoznani ze zbiorem zaleceń dobrej praktyki rolniczej w zakresie zmniejszenia zanieczyszczeń wód azotanami. Na zakończenie spotkania Pan dr Piotr Ochal z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach omówił rynek nawozów wapniowych oraz innowacje w ich stosowaniu.

Realizacja warsztatów umożliwiła wymianę doświadczeń, wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie stosowania innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie nawożenia roślin zbożowych. Uczestnictwo w warsztatach przyczyni się zapewne do podniesienia wiedzy na temat podejmowanych inicjatyw, a także pozwoli zwiększyć konkurencyjność i rentowność gospodarstw

Czytany 117 razy