07 grudnia 2017

Pierzok w gminie Malanów

Opracowanie: Małgorzata Filipowicz • Zamieszczenie: Maria Kamecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W dniach 17-18 listopada 2017 roku w miejscowości Bibianna w świetlicy wiejskiej, gmina Malanów odbyło się tradycyjne darcie pierza. Wszak kultywowanie dawnych obrzędów związanych z tym zwyczajem na terenie Wielkopolski jest już prawie zapomniane, to jednak nie dotyczy to miejscowości Bibianna, gdzie od wielu lat puch drze się w najlepsze i kultywuje się tę tradycję. Można nawet stwierdzić, że pierzok z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, zarówno na terenie gminy, powiatu tureckiego, jak i ościennych powiatów. Był to czas spożytkowany nie tylko na darcie pierza, ale na świetną zabawę pełną humoru, dobrego jadła, śpiewu i potańcówki. Panie przy stołach prezentowały ginący zwyczaj darcia pierza na kołdry i poduszki, a panowie grali w karty, warcaby czy szachy.

W pierwszym dniu, bardziej roboczym, gdzie częstowano daniami kuchni jarskiej, uczestnicy, a w szczególności dzieci grały w piłkarzyki i tenisa stołowego. W drugim dniu, bardziej oficjalnym i uroczystym uczestniczyło około 200 osób. Wśród zaproszonych gości byli m.in. włodarze gminy Malanów wraz z małżonkami, starosta turecki, przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego, zastępca przewodniczącego rady gminy Malanów, radni powiatowi, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego, dyrektor Centrum Kultury Biblioteki w Malanowie i przewodniczący rady gminy Kawęczyn. W oficjalnej części prezentowały swoje występy kabaret ,,Nie Umiem Nic” z Potworowa - Marcinowa, oraz zespoły Stawiszynianek ze Stawiszyna, Jarzębinek z Dziadowic, Tradycji z Malanowa oraz Korzeniewianek z Korzeniewa. Po zakończeniu występów przy suto zastawionych stołach można było skosztować wiele swojskich dań, tj. pieczone kaczki nadziewane, gęsi z jabłkiem, zupy czerniny i wiele innych pyszności.

Dla dzieci przygotowano konkurs plastyczny, w którym najmłodsi mogli wykazać się inwencją twórczą, wykorzystując farby, bibułę, brokaty i wycinanki, wyklejając różne barwne kaczki, gęsi i jaja. Za najciekawsze prace ich twórcy otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe.

Organizatorzy na czele z Panem sołtysem serdecznie dziękują za pomoc wszystkim paniom, które przygotowywały pyszne dania, sponsorom na czele z radnymi powiatowymi i Panem Wójtem, który przekazał pieniądze z funduszu sołeckiego oraz Porozumieniu Kulturalno-Sportowemu Dziadowice-Folwark, dzięki któremu udało się napisać projekt i uzyskać wsparcie finansowe na realizację pierzoka ze Starostwa Powiatowego w Turku. Co roku imprezę wspiera również Centrum Kultury i Biblioteki w Malanowie na czele z Panią Dyrektor oraz Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Jeśli ktoś chciałby poczuć atmosferę w klimacie dawnych obyczajów i przyjemnej zabawy - organizatorzy zapraszają na kolejną edycję Pierzoka na przyszły rok

Czytany 455 razy Ostatnio zmieniany 07 grudnia 2017