08 listopada 2017

Gospodyni Roku Województwa Wielkopolskiego z powiatu tureckiego

Opracowanie: Maria Kamecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Na łamach „Głosu Wielkopolskiego” po raz kolejny przeprowadzony został plebiscyt pod nazwą „Mistrzowie AGRO 2017”. Plebiscyt prowadzony był pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Partnerami był WODR w Poznaniu, ARiMR Oddział w Poznaniu, Agromarket Jaryszki i Brico Marche ze Skórzewa.

Laureaci wybierani byli w pięciu kategoriach: Rolnik Roku, Gospodyni Roku, Koło Gospodyń Wiejskich Roku, Gospodarstwo Agroturystyczne Roku oraz Sołtys Wielkopolski 2017.

Głosowanie podzielone było na II etapy - powiatowy i wojewódzki. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się zwycięzcy z każdego powiatu, w każdej kategorii, zachowując zdobyte w głosowaniu powiatowym głosy.

Z powiatu tureckiego zgłoszono następujących kandydatów:

- w kategorii Rolnik Roku 2017 – Włodzimierz Tomczyk z gminy Władysławów, Romuald Jacek Macudziński z gminy Tuliszków, Mariusz Tomczak z gminy Kawęczyn, Krzysztof Borkowski z gminy Malanów, Piotr Gebler z gminy Kawęczyn i Andrzej Jóźwiak z gminy Przykona, który zwyciężył w etapie powiatowym.

- w kategorii Gospodyni Roku 2017 – Maria Pawlak z gminy Przykona, Anna Piekarska z gminy Władysławów, Małgorzata Rogalska z gminy Kawęczyn, Krystyna Rygas z gminy Kawęczyn, Bożena Kołek z gminy Malanów i Urszula Banasiak z gminy Brudzew – zwyciężczyni w etapie powiatowym.

- w kategorii Gospodarstwo Agroturystyczne Roku 2017 – Gospodarstwo Jaśmin z gminy Tuliszków, Gospodarstwo Nad Rzeczką z gminy Turek, Gospodarstwo AgroLolek z gminy Dobra, Gospodarstwo Bliżej Natury z gminy Dobra i Gospodarstwo Malwa z gminy Tuliszków, które zwyciężyło na szczeblu powiatowym.

- w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich Roku 2017 – KGW Russocice z gminy Władysławów, KGW Cisew z gminy Turek, KGW Marcinów z gminy Kawęczyn, KGW Brudzyń z gminy Brudzew, KGW Chrząblice z gminy Brudzew i KGW Tokary Pierwsze z gminy Kawęczyn, które otrzymało najwięcej głosów i zwyciężyło w etapie powiatowym.

Do finału wojewódzkiego zakwalifikowali się również sołtysi z gminy Malanów – Karolina Kolenda z Miłaczewka, Józef Mikosik ze Skarżyna Kolonii i Grażyna Pietroń z Czachulca Starego.

Uroczyste zakończenie plebiscytu i wręczenie nagród odbyło się 27 października 2017 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, podczas Wielkiej Gali Mistrzów Agro Wielkopolski 2017. Zwycięzcy w każdej kategorii, zarówno z etapu powiatowego, jak i wojewódzkiego odebrali z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka zaszczytne medale i nagrody.

Miło nam poinformować, że w kategorii Gospodyni Roku - Najsympatyczniejsza Gospodyni Wielkopolski 2017 zwyciężyła Urszula Banasiak z powiatu tureckiego.

Pani Urszula do września br. wraz z mężem Szczepanem prowadziła gospodarstwo rolne we wsi Galew, w gminie Brudzew, a obecnie jest na zasłużonej emeryturze. Z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego współpracuje od wielu, wielu lat. Pierwsze wzmianki o współpracy odnotowano już w latach dziewięćdziesiątych, w okresie kiedy funkcjonowały Wojewódzkie Ośrodki Postępu Rolniczego. Obecnie jest przewodniczącą Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Brudzew, która skupia obecnie 11 Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy. Warto tu podkreślić, że KGW z Chrząblic i Brudzynia, które działają na terenie gminy Brudzew, były również zgłoszone do plebiscytu i uzyskały w głosowaniu powiatowym wysokie 2 i 3 miejsce. Ponadto Pani Ula jest pomysłodawczynią, założycielką i przewodniczącą zespołu kabaretowego Razem, który już od 8 lat prężnie działa przy gminnej radzie KGW w gminie Brudzew. Gospodyni aktywnie działa również jako druhna w OSP Galew. Swoje zaangażowanie i pracę okazuje też w stowarzyszeniu Valentinus, które działa przy parafii w Galewie.

Pani Urszula wraz ze swoim kołem KGW Galew, w którym do 2014 roku pełniła funkcję vice przewodniczącej czynnie uczestniczyła we wszystkich konkursach, szkoleniach i wyjazdach organizowanych przez ODR. Zajmuje się wypiekiem chleba dla rodziny i znajomych, a jej piękne bochny są na każdej uroczystości dożynkowej i kościelnej. Chętnie potwierdza uczestnictwo w konkursach, zdobywając nagrody. W konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów jej chleby i nalewki zdobyły wiele cennych nagród. Należałoby też wspomnieć, że Pani Ula wraz z doradcą z ODR prowadzi od 2004 roku książkę rachunkowości rolnej Polski FADN.

Najsympatyczniejsza Gospodyni Roku 2017 jest osobą pogodną, uśmiechniętą i bardzo otwartą dla ludzi. Wyróżnia się niesamowitymi zdolnościami organizacyjnymi i jako prawdziwy lider umie przyciągnąć do siebie mieszkańców. Potrafi też pobudzić mieszkańców do działania, bez pokazywania swojej dominacji i nie narzucając swojej woli, ale w sposób mądry przewodzi w grupie. Jak sama twierdzi, praca społeczna daje jej wiele satysfakcji, a każde udane i zaakceptowane przez mieszkańców działanie dodaje jej sił i motywuje do dalszej pracy na rzecz społeczności lokalnej.

O Pani Uli można by wiele pisać i opowiadać, ale jako doradcy z ODR wiemy jedno, że zawsze można liczyć na jej pomoc, a współpraca z takim Liderem to po prostu czysta przyjemność i olbrzymia satysfakcja.

Doradcy z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w powiecie tureckim bardzo dziękują wszystkim za udział w plebiscycie, a laureatom składają serdeczne gratulacje. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów w życiu osobistym i pracy społecznej na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Cieszymy się, że zgłoszona przez nas kandydatura Pani Urszuli Banasiak zwyciężyła w etapie wojewódzkim w tak prestiżowym plebiscycie.

Czytany 1727 razy Ostatnio zmieniany 08 listopada 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.