11 lutego 2021

Wirusowe ABC

Opracowanie: Anna Rusek • Zamieszczenie: Maria Kamecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Koronawirus a grypa - co je łączy, a co różni.

Koronawirus i grypa to choroby wirusowe o podobnym przebiegu, powodującym infekcje układu oddechowego. Rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego należy zapobiegać im w ten sam sposób. Różnicę stanowi rodzaj wirusa wywołującego chorobę. W przypadku COVID-19 jest to koronawirus, natomiast grypę powodują wirusy grypy typu A, B lub C, epidemiczne zachorowania u ludzi spowodowane są typami A i B. Wirusy te mają podobny, kulisty kształt i atakują nabłonek dróg oddechowych.

Obie choroby rozprzestrzeniają się drogą kropelkową i poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną. Najbardziej prawdopodobne jest zakażenie od kogoś, kto wykazuje objawy choroby, choć osoby będące nosicielami wirusa również mogą być źródłem potencjalnej infekcji. Wirusy te mogą przenosić się także w wyniku dotykania zainfekowanych powierzchni lub przedmiotów. Objawy zakażenia koronawirusem i grypą są podobne i są to: gorączka, kaszel, zmęczenie, ból mięśni, w cięższych przypadkach duszności, ból w klatce piersiowej. Obie formy mogą powodować poważne powikłania. W przypadku zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 może rozwinąć się ciężkie zapalenie płuc, sepsa, zespół ostrej niewydolności oddechowej. W przypadku grypy powikłania to: zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, powikłania neurologiczne, zapalenie mięśni.

Oba wirusy są groźne dla osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe. Układ odpornościowy takiego pacjenta nie radzi sobie ze zwalczaniem infekcji. W przypadku obu infekcji osoby zarażone mogą zarażać innych, nim jeszcze u nich samych wystąpią objawy infekcji.

Jak zapobiec zakażeniu ? Wszyscy powinniśmy już to wiedzieć, gdyż mamy za sobą prawie rok, odkąd pojawił się COVID-19. Do działań profilaktycznych należy unikanie kontaktu z osobami chorymi, dokładne mycie rąk wodą z mydłem, używanie środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Nie należy również dotykać oczu, nosa i ust, gdyż sprzyja to transmisji wirusa. Kiedy mamy objawy infekcji ograniczajmy jej rozprzestrzenianie zakrywając usta i nos podczas kaszlu czy kichania, a także pozostańmy w domu do ustąpienia objawów choroby. Istotnym elementem profilaktyki są szczepienia ochronne, które są już dostępne.

Grypa i COVID-19 to choroby, które mogą powodować podobne objawy i przebiegać w podobny sposób. Dlatego też bardzo istotne jest zachowanie czujności, stosowanie się do zasad profilaktyki, nielekceważenie objawów infekcji i unikanie kontaktu z osobami chorymi. W ten sposób możemy znacząco zmniejszyć transmisję wirusa i chronić swoje i innych zdrowie.

Czytany 86 razy