27 grudnia 2018

Wyjazd Studyjny - Ziemia Lubelska

Opracowanie: Piotr Matusiak • Zamieszczenie: Anna Czarnecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Tradycyjnie, jak co roku, rolnicy z powiatu szamotulskiego wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym.

W dniach 11.10. do 14.10. uczestnicy wyjazdu zwiedzili Lubelszczyznę.

Przez cały okres pobytu, mieszkali w Gospodarstwie Agroturystycznym „ Dworek Różany” w miejscowości Stok Zażóg  niedaleko Puław, jednocześnie jednej z większych szkółek róż i drzewek owocowych w okolicy (Fot.1).

Zwiedzili również jeden z najstarszych i jednocześnie najnowocześniejszych browarów „Browar Warka”. Zapoznali się z całym cyklem produkcyjnym piwa połączonym z degustacją ( Fot.2).

 

Zwiedzili Muzeum Czartoryskich w Puławach, w którym mieści się  Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy i wysłuchali ciekawego wykładu na temat  szacowania i prognozowania suszy (Fot.3).

Regionalnym Muzeum Cebularza w Lublinie, podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka brali czynny udział w powstawaniu tego wspaniałego wypieku, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny oraz ich gości. W czasie pokazu na chwilę stali  się piekarzami, przyczyniając się do powstania aromatycznych cebularzy ( Fot.4).

Będąc w Lublinie, nie można pominąć wizyty w Hitlerowskim Obozie Koncentracyjnym na Majdanku. Uczestnicy wyjazdu złożyli kwiaty i zapalili znicze przed symbolicznym pomnikiem – mauzoleum upamiętniającym  pomordowanych (Fot.5).

Atrakcją było również zwiedzanie  skansenu „Muzeum Wsi Lubelskiej” (Fot.6) i jedynego w Polsce „Muzeum Kowalstwa” w Wojciechowie (Fot.7).

W ostatni dzień pobytu na Lubelszczyźnie, miło spędzili dzień w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (Fot.8).

W roku 2019, planowany  jest również wyjazd studyjny połączony ze zwiedzaniem , tym razem w planach jest wyjazd na Warmię i Mazury.

Czytany 415 razy Ostatnio zmieniany 27 grudnia 2018