13 września 2018

Plener rzeźbiarski w Szamotułach

Opracowanie: Janusz Brodzik • Zamieszczenie: Anna Czarnecka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Pod koniec sierpnia 2018r. w Parku Zamkowym w Szamotułach zagościli rzeźbiarze, którzy wzięli udział w VIII Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim „Wielki Powrót Rzeźb”. Wydarzenie to stało się już szamotulską tradycją, po którym co roku przybywa w mieście kilka dzieł sztuki monumentalnych rozmiarów, które cieszą oko mieszkańców.

Snycerscy mistrzowie przybyli z wielu miast Polski, ale także z zagranicy – Niemiec czy Litwy. Używając siekierek, młotków, dłut, frezarek i różnych innych niezbędnych narzędzi, po kilku dniach plenerowych zmagań, rzeźbiarze stworzyli prawdziwe dzieła sztuki. Powstałe rzeźby w większości nawiązują do motywów roślinnych i zwierzęcych, a niektóre też do postaci ludzkich. Powstały też rzeźby o charakterze funkcjonalnym, którymi są przepięknie ozdobione ławeczki otoczone motywami roślin czy łabędziami.

Impreza ta pierwszy raz odbyła się w Szamotułach w 2011 roku, bardzo dobrze przyjęła się i od tego czasu cyklicznie jest organizowana przez Szamotulski Ośrodek Kultury.

Do tej pory dziełami rzeźbiarzy przyozdobiono parki i skwery naszego miasta, a w tym roku niezwykłe prace trafiły do wiosek gminy Szamotuły. Ławeczki i inne działa sztuki umilą pejzaż Przyborowa, Kępy, Mutowa, Witoldzina, Przecławia, Szczuczyna, Gałowa i Otorowa. 

Czytany 380 razy Ostatnio zmieniany 13 września 2018