06 grudnia 2017

Konopie włókniste tematem szkolenia w Kijewie

Opracowanie: Monika Wolska • Zamieszczenie: Wiesława Kobierska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

W dniu 29 listopada 2017 roku odbyło się XI Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej V kadencji. Członkowie WIR obradowali w Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Kijewie (pow. średzki). Ostatnim punktem spotkania było szkolenie na temat: Wszechstronnego zastosowania i korzyści z uprawy konopi włóknistych.

Wśród zebranych gości znaleźli się przedstawiciele WODR w Poznaniu doradcy PZDR w powiecie śremskim Romana Wachowiak oraz Monika Wolska.

Konopie włókniste są podstawowym elementem przemysłu włókienniczego w naszym kraju od bardzo dawna. Z jej włókien produkuje się dobrej jakości odzież, maty dezynfekcyjne, tkaniny techniczne czy też liny cumownicze.

Dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Pan Robert Sobków rozpoczął szkolenie. Poruszał temat umów kontraktacyjnych z IWNiRZ w Poznaniu oraz zachęcał rolników do współpracy na korzystnych warunkach. Następnie głos zabrała Pani dr Katarzyna Wielgusz – Kierownik Zakładu Hodowli i Agrotechniki Roślin Włóknistych. Uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się ze szczegółami uprawy nasion konopnych oraz jakie kroki należy podjąć, aby móc uprawiać konopie włókniste. Natomiast Pan dr Ryszard Kaniewski – Specjalista budowy maszyn do zbioru roślin włóknistych, omawiał poszczególne etapy zbioru i maszyny do zbioru tych roślin.

IWNiRZ w Poznaniu oferuje korzystne warunki rolnikom, którzy z nimi współpracują. Do nasion kwalifikowanych uzyskuje się dopłaty w wysokości od 500 do 1000 zł/ha. Oprócz tego Instytut monitoruje uprawy, pomaga przy selekcji i zbiorze. Zezwolenie na uprawę konopi włóknistych wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) w drodze decyzji na wniosek zainteresowanego, który należy złożyć do 7 grudnia 2017 r. Uprawa konopi włóknistych kwalifikuje się do płatności w ramach zazielenienia.

Czytany 636 razy Ostatnio zmieniany 06 grudnia 2017