14 marca 2018

O szkoleniach dla rolników realizowanych na terenie powiatu rawickiego

Opracowanie: Halina Funka • Zamieszczenie: Anna Gill
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Tradycyjnie już marzec jest okresem intensywnej pracy doradców.  Zbliża się wiosna i rolnicy przypominają sobie o konieczności uzupełnienia szkoleń w zakresie stosowania środków ochrony roślin, a także od 15 marca rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności obszarowych.

Od roku 2018 wnioski będą składane w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Na szkoleniach uczymy producentów, jak utworzyć nowe konto przez Internet, odblokować je lub zmienić hasło. Kolejnym etapem jest prezentowanie krok po kroku, jak wypełnić wniosek. Istnieje możliwość ćwiczeń na wersji DEMO, która zawiera liczne podpowiedzi i komunikaty ułatwiające korzystanie z aplikacji. Na szkoleniach obserwujemy jednak spore obawy rolników, czy system będzie właściwie funkcjonował. Przewidujemy, że większość rolników zwróci się o pomoc do doradców.

Od początku roku realizujemy także szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Szkolenia podstawowe (2-dniowe) przeznaczone są dla osób, które po raz pierwszy chcą zdobyć uprawnienia. W szkoleniach uzupełniających (1-dniowych) powinny uczestniczyć osoby, które ukończyły szkolenie podstawowe (po upływie 5 lat od szkolenia podstawowego lub aktualizujące). Jedno z takich szkoleń odbyło się w dniu 8 marca w Gołaszynie.

Wykładowcy podkreślają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Na stronie internetowej Ministerstwa udostępniona jest wyszukiwarka zawierająca powyższe informacje. Co roku część substancji czynnych wycofywanych jest z rynku, tylko do końca września 2017 roku można było stasować izoproturon stosowany w jesiennych zabiegach herbicydowych w zbożach ozimych. Został również wycofany z rynku linuron, ale zapasy można wykorzystać do 3 czerwca 2018 roku. Substancja ta zawarta jest w popularnym Afalonie Dyspersyjnym 450 SC.

Interaktywna wyszukiwarka dotycząca środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu pozwala na uzyskanie niezbędnych informacji w tym zakresie.

Zachęcamy do udziału w naszych szkoleniach.

Czytany 1318 razy Ostatnio zmieniany 20 marca 2018