18 grudnia 2017

Sprawozdanie z realizacji demonstracji „Ochrona buraka cukrowego przed rolnicami z zastosowaniem systemu wspomagania decyzji”

Opracowanie: Marian Giżewski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Demonstracja prowadzona 2 rok w celu dopracowania prawidłowego systemu wspomagania decyzji w zwalczaniu rolnic. W czerwcu prowadzono obserwacje nalotu dorosłych osobników rolnic przy użyciu pułapek feromonowych oraz pułapek świetlnych. Następnie przeprowadzono obserwacje plantacji na obecność jajek i określeniu stadium rozwoju larw.

Wykonywano to na plantacji buraka cukrowego, która była prowadzona następująco: przedplon  pszenica ozima- zastosowano obornik 350 dt/ha jesienią oraz poplon z gorczycy, nawożenie przedsiewne (2 tyg. przed siewem) to polifoska 6 w ilości 3,5 dt/ha oraz saletra amonowa w ilości 2,2 dt/ha. Pogłówne (w końcu maja) zastosowano sól potasową 60% w ilości 1 dt/ha oraz mocznik 2 dt/ha. Zwalczanie chwastów  odbywało się według programu firmy Pfeifer&Langen. Zastosowano insektycyd Bi 58 Nowy ,zwalczano chwościk burakowy. Zbioru dokonano w połowie listopada kombajnem. Na korzeniach nie zaobserwowano pozostałości po żerowaniu rolnic w postaci korytarzy u nasady główki korzenia. Burak okryty włókniną czeka na odbiór w połowie grudnia. Plon oceniano na 650 dt/ha.

Czytany 1104 razy Ostatnio zmieniany 18 grudnia 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.