07 lipca 2020

Bez lilak w dziedzictwie kulturowym - symbolika i właściwości lecznicze

Opracowanie: Dominika Jurcz • Zamieszczenie: Katarzyna Szczepańska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Już w starożytności nadawano znaczenie kwiatom. Przypisywano im zarówno wartości religijne, kulturowe, jak i właściwości lecznicze. Zwracano również uwagę na ich kolorystykę.

Bez lilak to roślina licząca kilkadziesiąt gatunków. Występuje w różnych kolorach, a każdy z nich coś oznacza, dlatego warto zapoznać się z ich symboliką.

Lilak uosabia miłość. W średniowieczu był zwiastunem pierwszej miłości. Symbolizował także ,,wejście” miłości w życie.

Kolory bzu również odgrywają istotną rolę. Kwiaty koloru fioletowego z jednej strony oznaczają duchowość, mogą też przypominać o pierwszej miłości. Natomiast z drugiej strony inne źródła podają, iż fioletowy lilak był kiedyś symbolem smutku i żałoby. Starano się go nie przynosić do domu, ponieważ bano się, że sprowadzi na rodzinę nieszczęście. Biały lilak symbolizuje czystość i niewinność. Niebieski oznacza spokój i szczęście. Różowy lilak to przyjaźń. Z kolei purpurowy jest symbolem miłości i energii.

Bez lilak, prócz symbolicznego znaczenia, posiada też cenne właściwości lecznicze. W tym celu wykorzystuje się głównie kwiaty. Robi się z nich napary lub nalewki.

Do naparu wykorzystuje się kwiaty suszone. Ma on zastosowanie przy leczeniu przeziębienia, anginy lub kaszlu. Jest dobrym środkiem napotnym i przeciwbólowym. Wspomaga apetyt, a także działa moczopędnie. Za to do przygotowania nalewki wybieramy tylko kwiaty ciemnofioletowe, w pełni rozkwitnięte. Trunek stosuje się przy chorobach nerek, jednakże sprawdza się również przy chorobach reumatycznych.

Poniżej przedstawiam przepis pochodzący z książki D. Bartosz-Czuby „Nalewki i likiery”, z którego skorzystałam robiąc nalewkę z lilaka.

Składniki:

20 dag kwiatów lilaka ciemnego koloru w pełni kwitnienia

1,5l alkoholu 70% (kalkulator rozcieńczania)

15 dag cukru

1 cytryna

0,5l wody

Kwiaty lilaka należy włożyć do słoja. Następnie zalać alkoholem i odstawić na 5 dni. W tym czasie często wstrząsać słojem. Nalew zlać. Na kwiaty należy wsypać cukier oraz wlać sok z cytryny. Odstawić na 3 dni, w tym czasie często potrząsać słojem, tak aby się cukier rozpuścił. W kolejnym kroku należy zlać syrop, a do słoika wlać ciepłą wodę. Zostawić na 3 godziny. Płyn zlać, kwiaty odcisnąć. Następnie należy połączyć wszystkie płyny i odstawić na 3 miesiące do sklarowania. Nalewka ma kolor mocnej herbaty, smak przyjemny, z lekką goryczką oraz delikatny kwiatowy aromat.

Źródło:

https://nalewki.asiscrapki.com.pl/2014/03/nalewka-na-kwiatach-lilaka/

https://abcflorysty.pl/znaczenie-kwiatow-co-oznacza-lilak/

http://ogrodnik-amator.pl/mowa_kwiatow.php

Czytany 391 razy Ostatnio zmieniany 08 lipca 2020