09 listopada 2018

Rolniku! Chcesz zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed ASF?

Opracowanie: Szymon Matecki • Zamieszczenie: Iwona Sadowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od dnia 5 listopada przyjmuje wnioski na inwestycje związane z zabezpieczeniem gospodarstwa rolnego przed Afrykańskim Pomorem Świń. Pomoc finansowa zostanie udzielona w formie refundacji części poniesionych i udokumentowanych kosztów kwalifikowanych operacji w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych. W przypadku rolników maksymalne wsparcie na inwestycje związane z bioasekuracją wynosi 100 tysięcy złotych.

Wsparcie finansowe mogą uzyskać osoby posiadające numer producenta rolnego oraz zajmujące się chowem lub hodowlą trzody chlewnej w ilości nie mniejszej niż 50 sztuk. Pomoc będzie przyznana rolnikowi, który spełni wymagania określone w programie. Jednym z nich jest uzasadnienie przez rolnika, że inwestycja będzie ekonomiczna pod względem racjonalności jej kosztów. Kolejnym istotnym warunkiem jest to, że inwestycja będzie możliwa do realizacji, jeżeli planowane do poniesienia koszty kwalifikowane wynoszą co najmniej 10 tysięcy złotych.

Środki pieniężne będzie można przeznaczyć na wykonanie ogrodzenia chlewni, które uchroni przed przedostaniem się zwierząt mogących przenieść chorobę zakaźną. Kolejnym przykładem, gdzie warto sięgnąć po środki jest modernizacja lub budowa niecki dezynfekcyjnej. Celem powyższego przedsięwzięcia jest zapobieżenie rozprzestrzenianiu się ASF. Wsparciem objęte zostanie również wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji, takie jak: brama, kurtyna czy tunel. Jednocześnie będzie można wyremontować lub dokonać przebudowy pomieszczeń w chlewni w taki sposób, aby nie było bezpośredniego przejścia do innych części budynku, w których utrzymywane są zwierzęta kopytne.

Wnioski o pomoc finansową przyjmują Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji 

i Modernizacji Rolnictwa. Termin zakończenia naboru wniosków przewidywany jest na dzień 4 grudnia 2018 roku. Więcej informacji udzielą Państwu doradcy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

 

 

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie strony internetowej: www.arimr.gov.pl oraz poradnika dla wnioskodawców Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Czytany 331 razy