13 września 2017

Rolnictwo precyzyjne – badanie zasobności gleby

Opracowanie: Wiesław Tchórzewski • Zamieszczenie: Iwona Sadowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Uczestnicy podczas pokazu polowego Uczestnicy podczas pokazu polowego

Jednym z podstawowych warunków osiągnięcia wysokich dobrej jakości plonów jest nawożenie roślin. By zapewnić roślinie pobranie niezbędnych składników pokarmowych do wzrostu i rozwoju bez powodowania ujemnych skutków dla gleby i środowiska należy glebę precyzyjnie przebadać. Badanie zasobności gleb obejmuje przede wszystkim oznaczenie stopnia zakwaszenia oraz zawartości przyswajalnych form fosforu, potasu, magnezu  oraz azotu.

W dniu 22.08.2017 roku w Gminie Buk w miejscowości Szewce odbył się pokaz dotyczący Rolnictwa precyzyjnego  –  badanie zasobności gleby, którego organizatorem był doradca Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego  z gminy Buk wraz z Kierownikiem i doradcami powiatu poznańskiego, przy współpracy z firmą Agro – Jar. Po powitaniu zaproszonych gości uczestnicy wysłuchali wykładu na w/w temat. W trakcie wykładu omówiono urządzenie, którego zaletą jest możliwość uzyskiwania odwiertów do głębokości 60 cm z podziałem na 2 strefy poboru (0-30 cm. i  30-60 cm). Dzięki takiemu urządzeniu  możliwe jest badanie gleb nie tylko na zawartość mikro i makroskładników, ale  także pozwala wykonać  analizę  azotu  w  próbie glebowej.

Po wysłuchaniu wykładu uczestnicy spotkania wzięli udział w pokazie polowym podczas którego:

- wykonano dokładny pomiar GPS badanego pola o powierzchni 3,5 ha  

-  wyznaczono obszar pobrania próbki,

-  pobrano próby gleby z głębokości 30 cm w 15 punktach,

-  danych o badanym polu poddano przetworzeniu i przygotowano do analiz,

Po wykonaniu takich analiz wykonywana jest mapa zasobności gleby w postaci papierowej i cyfrowej.

Taka analiza gleby umożliwia zapoznanie się z jej aktualną zasobnością w składniki pokarmowe i pozwala na dostosowanie nawożenia do potrzeb pokarmowych rośliny. W efekcie końcowym zastosowanie takiej metody obniża nakłady finansowe na zakup wapna i nawozów mineralnych, oraz nie powoduje  ujemnych skutków dla środowiska naturalnego.

Opracowanie: Wiesław Tchórzewski

Czytany 388 razy Ostatnio zmieniany 14 września 2017