13 września 2017

Kółko Rolnicze Fabianowo - Kotowo świętuje 90 rocznicę swojego powstania

Opracowanie: Iwona Graf • Zamieszczenie: Iwona Sadowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Utworzone zostało 17 lipca 1927 roku jako Kółko Rolnicze przy parafii Żabikowo, głównie z byłych członków Kółka Górczyńskiego. Zebrania odbywały się raz w miesiącu. Na jednym z pierwszych posiedzeń członkowie uchwalili, a następnie zakupili ze składek członkowskich sztandar, którego poświęcenie odbyło się w sierpniu 1927r. w kościele parafialnym w Żabikowie. Sztandar zawsze uczestniczył w najważniejszych uroczystościach kółka i stanowi cenną pamiątkę pieczołowicie przechowywaną po dzień dzisiejszy.

Po II wojnie światowej w miejsce kółek rolniczych wprowadzono Związek Samopomocy Chłopskiej. W lutym 1957 zostało reaktywowane Kółko Rolnicze Fabianowo - Kotowo, które swoją działalność prowadzi po dzień dzisiejszy. Obecnie kółka rolnicze pełnią przede wszystkim funkcję społeczną.

W roku bieżącym Kółko Rolnicze Fabianowo - Kotowo obchodziło 90 rocznicę swojego powstania. Uroczystość  rozpoczęła się mszą świętą w kościele  p.w. Św. Barbary w Luboniu, następnie wszyscy członkowie i zaproszeni goście udali się  do lokalu restauracyjnego w Luboniu, gdzie kontynuowana była dalsza część uroczystości.

Prezes kółka Pan Marian Frankiewicz powitał zaproszonych gości i członków wspomnianego Kółka Rolniczego, przedstawił krótki rys historyczny powstania organizacji i jej działalność na przestrzeni 90 lat.

Zaproszeni goście to między innymi Pani Joanna Jajus dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania  wraz z pracownikami, Pan Sylwester Pawałowski reprezentujący Poznański Okręgowy Związek Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Miejski Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu, Pan Stanisław Kalemba były minister Rolnictwa i rozwoju Wsi. Na uroczystość zostały zaproszone zaprzyjaźnione kółka rolnicze, organizacje działające na tym terenie oraz moja skromna osoba doradcy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Wszyscy gratulowali tak zacnego jubileuszu, życząc członkom kółka zdrowia, powodzenia i sił do dalszej działalności. 

Opracowanie:   Iwona Graf

Czytany 249 razy Ostatnio zmieniany 14 września 2017