02 sierpnia 2017

Integrowana ochrona roślin obowiązkiem wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin

Opracowanie: Marzena Węsierska • Zamieszczenie: Iwona Sadowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Rolnicy podczas szkolenia Rolnicy podczas szkolenia

 

 

 

 

Dnia 7 marca 2017 roku w Komornikach odbył się wykład z zakresu integrowanej ochrony roślin. Wykład przeprowadził główny specjalista z ochrony roślin WODR w Poznaniu  pan Andrzej Obst.

Tematem spotkania była „ Integrowana ochrona roślin w zakresie zwalczania szkodników w roślinach uprawnych”. Od 1 stycznia 2014 roku został wprowadzony obowiązek stosowania ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. Rolnicy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji z wiedzy na temat ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi z wykorzystaniem wszystkich dostępnych metod ochrony, w szczególności  nie chemicznych. Wykładowca zwrócił szczególną uwagę na monitorowanie szkodników  i znaczenie  odpowiedniego doboru odmian upraw zalecanych dla Wielkopolski. Podkreślone zostało znaczenie prawidłowej agrotechniki i zasilania upraw w mikroelementy. Często niedobór potasu, siarki, boru czy fosforu może być mylnie traktowany jako choroba, np. czerwone i fioletowe przebarwienia na liściach rzepaku mogą świadczyć o niedoborze fosforu lub porażeniu wirusem żółtaczki rzepy, którą roznoszą mszyce. Jednoznaczna ocena przyczyny może być trudna. Decydując się na zastosowanie chemicznych środków ochrony należy korzystać z rejestru środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w danym roku dla konkretnej uprawy, przy czym należy zwrócić uwagę na substancję czynną środka.  

Pan Andrzej zachęcał rolników do korzystania z prasy rolniczej , stron internetowych poświęconych tematowi uprawy i ochrony roślin oraz korzystania z udziału w wykładach. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy gościć pana Andrzeja Obsta z równie ciekawymi tematami w Komornikach.                         

 

 

                                                                                                      Tekst i zdjecie:  Doradca WODR

                                                                                                       Marzena Węsierska

Czytany 496 razy Ostatnio zmieniany 02 sierpnia 2017