11 września 2019

Dożynki w gminie Gołuchów

Opracowanie: Andrzej Otto • Zamieszczenie: Danuta Matusiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Gospodarzami tegorocznych dożynek w gminie Gołuchów byli mieszkańcy Bielaw, Bogusławia-Bogusławic, Pleszówki i Turska. To pierwsza taka impreza odbywająca się poza miejscowością Gołuchów. Zainicjowali to sami mieszkańcy, że tegoroczne dożynki odbywać się będą właśnie w Tursku.

I tak 25 sierpnia 2019 roku Dożynki gminy Gołuchów odbyły się w Tursku. Rolnicy z 5 wsi podziękowali za tegoroczne plony chlebem i wieńcami dożynkowymi. Wszędzie na terenie gminy Gołuchów można było zobaczyć piękne, tradycyjne witacze dożynkowe.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godz. 14.00 mszą św. w parafialnym kościele w Tursku. Część obrzędową zaprezentował Zespół Tańca Ludowego „GŁOGOWIANIE” z Głogowej. W części artystycznej wystąpił równie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „TURSKO”. Starostami tegorocznych dożynek byli Urszula Ławińska z Pleszówki i Grzegorz Marecki z Turska, a asystentami Barbara Jamroszczyk z Bogusławic i Jakub Słowiński z Pleszówki.

W czasie spotkania dożynkowego odbył się pokaz taneczny dzieci i młodzieży ze Studia Kreacji Ruchu Arlety Piotrowskiej. Ponadto wystąpiła Kapela Podwórkowa „Z Kopyta”.

Piękna, słoneczna pogoda na uroczystości Święta Plonów w Tursku zgromadziła tłumy mieszkańców z całej gminy Gołuchów. Dożynki Gminne jak co roku zakończyły się zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Czytany 373 razy