04 września 2019

DOŻYNKI POWIATU PLESZEWSKIEGO

Opracowanie: Janusz Michałowicz • Zamieszczenie: Danuta Matusiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Gospodarzem tegorocznych dożynek powiatu pleszewskiego, które odbyły się 1 września, była Dobrzyca. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od uroczystej mszy dziękczynnej za zebrane plony. Msza święta koncelebrowana była w kościele pw. Św. Tekli w Dobrzycy. Następnym punktem uroczystości był przemarsz korowodu dożynkowego z orkiestra dętą, pocztami sztandarowymi, starostami dożynek, delegacjami wieńcowymi, oficjalnymi gośćmi i zespołem ludowym do parku Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Główne uroczystości odbyły się na placu w przepięknej scenerii zabytkowego pałacu. Otwarcia święta dokonali Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski i Burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak. Starosta w swoim wystąpieniu podkreślił, że tegoroczne dożynki powiatu mają szczególny wymiar – po pierwsze z powodu klęski suszy, która dotknęła rolników, a po drugie przypadły 1 września w rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu II wojny światowej.

Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego wystąpił z pokazem obrzędu dożynkowego. Zespół zaprezentował pieśni i przyśpiewki ludowe, tańce oraz wiejskie scenki humorystyczne. Przewodniczący rad z rąk członków zespołu odebrali wieńce, a wójtowie i burmistrzowie chleby.

Kolejnym ważnym momentem obrzędu było przekazanie przez starostów dożynkowych chleba na ręce starosty powiatu i burmistrza Dobrzycy.

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na najciekawszy witacz dożynkowy – pierwsze miejsce zdobyła wieś Polskie Olędry. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy, pierwsze miejsce przyznano KGW Wierzchy z gminy Gizałki, drugie miejsce przypadło KGW Sośnica z gminy Dobrzyca, a trzecie miejsce trafiło do KGW Niniew z gminy Chocz.

Piękna słoneczna pogoda przyciągnęła na tegoroczne uroczystości dożynkowe tłumy ludzi.

Janusz Michałowicz

Czytany 345 razy Ostatnio zmieniany 04 września 2019