14 października 2019

Działalność Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Grabów nad Prosną

Opracowanie: Anna Ostrowicz • Zamieszczenie: Magdalena Sowizdrzał
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Na terenie Miasta i Gminy Grabów nad Prosną do 27 grudnia 2018 roku zostało zarejestrowanych, aż 11 kół gospodyń wiejskich. Koła te dostają dotacje i mogą brać udział w konkursach o pieniądze na taką działalność.

W Gminie Grabów nad Prosną funkcjonują takie Koła Gospodyń Wiejskich w następujących miejscowościach: Grabów-Pustkowie „Stokrotka”, Grabów-Wójtostwo, Chlewo, Marszałki, Kopeć, Bobrowniki, Książenice, Bukownica, Zawady, Giżyce, Kuźnica Bobrowska.

Fakt, że w skład Gminy Grabów nad Prosną wchodzi 16 sołectw, a 11 Kół Gospodyń Wiejskich to liczba i tak piorunująca. Jak można zauważyć, wyjątkowych i zaradnych Pań nie brakuje.

Dodatkową korzyścią, która wynika z rejestracji jest otrzymanie przez Koła Gospodyń Wiejskich osobowości prawnej, co pozwala to m.in. na to, że mogą uzyskać pomoc pieniężną z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mogą  wnioskować o inne dotacje. Koła gospodyń wiejskich otrzymują pomoc finansową również z budżetu państwa. Choć jest to zależne od wielkości takiego koła, czyli po:

  1. 3 tys. zł, otrzymują jeśli Koło Gospodyń Wiejskich liczy nie więcej jak 30 członków,
  2. 4 tys. zł, jeśli ich wielkość wynosi od 31 do 75 członków,
  3. 5 tys. zł dostaną Ci, którzy mają w swoim kole ponad 75 członków.

Po rozpatrzeniu nowych przepisów we wsi może być jedno koło gospodyń wiejskich, gdzie terenem działalności może być więcej niż jedna wieś.

Czytany 532 razy