13 września 2018

Diecezjalno – gminne dożynki w Odolanowie

Opracowanie: Ewa Zając • Zamieszczenie: Magdalena Buksakowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W niedzielę 2 września 2018 roku swoje święto obchodzili rolnicy z dekanatów diecezji kaliskiej. Święto plonów w tym roku odbyło się w Odolanowie. Organizatorami diecezjalno – gminnych dożynek byli: Proboszcz Parafii pw. św. Marcina ks. Dariusz Smolnik, przewodniczący Rady Gminy i Miasta Odolanów Jan Prokop, Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki oraz Biskup Kaliski Edward Janiak.

O godz. 12:00 na terenie Parku Natury w Odolanowie rozpoczęła się msza święta dziękczynna w intencji rolników, którą celebrował Biskup Kaliski Edward Janiak. Słowo Boże podczas kazania wygłosił Biskup Pomocniczy ks. Łukasz Buzun. W trakcie mszy świętej tradycyjne bochny chleba, jako symbol plonów z tego roku, przekazali na ręce Biskupa Kaliskiego i Burmistrza Mariana Janickiego starostowie dożynek. Starostami dożynek byli:

  • Krystyna Kolany i Andrzej Wojciechowski z Odolanowa,
  • Maria Binek i Andrzej Leja z Raczyc
  • Alicja Kołodziej i Mirosław Śniotała z Gliśnicy
  • Maria Rudnicka i Andrzej Koziarek z miejscowości Baby.

Przed mszą świętą Biskup Kaliski poświecił wieńce dożynkowe które przywieźli rolnicy z  Dekanatów Diecezji Kaliskiej i sołectw gminy Odolanów. Po mszy świętej odbył się obrzęd dożynkowy z udziałem zespołu Łany z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Po mszy świętej Przewodniczący Rady Gminy i Miasta  powitał gości przybyłych na dożynki. Następnie Burmistrz Marian Janicki powiedział, że „tegoroczne święto plonów jest dla nas wyjątkowo uroczyste, bowiem z zakończenia żniw cieszy się cała Diecezja Kaliska”. Burmistrz poinformował jakie gmina Odolanów realizuje inwestycje w poszczególnych miejscowościach.

W dożynkach udział wzięli Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Starosta ostrowski – Paweł Rajski, Burmistrzowie i Wójtowie z terenu Diecezji Kaliskiej, dyrektorzy i kierownicy instytucji wojewódzkich i powiatowych, delegaci Wielkopolskiej Izby Rolniczej i rolnicy. W trakcie dożynek można było obejrzeć na wystawie sprzęt rolniczy, nie zabrakło stoisk gastronomicznych i stoisk z rękodziełem. Swoje stoiska zorganizowały również instytucje, firmy i banki. Dla dzieci zorganizowano liczne atrakcje, zamki dmuchane i różne zabawy.

Czytany 578 razy