08 września 2017

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i najładniej udekorowaną posesję.

Opracowanie: Adrian Jędroszka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(1 głos)

     Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Wieńce dożynkowe są ręcznie robione z zebranych kłosów zbóż, ziaren, płodów rolnych, owoców, kwiatów, jarzębiny. Mają często kształt kielicha, chleba, kosza, hostii.  W konkursie który był skierowany do sołectw Gminy i Miasta Odolanów, Kół Gospodyń Wiejskich, parafii i organizacji pozarządowych wzięło udział 13 wieńców dożynkowych. Do konkursu przystąpiły sołectwa: Nadstawki, Raczyce, Tarchały Wielkie, Świeca II, Huta, Gorzyce Małe, Baby, Gliśnica, Garki, Boników, Odolanów-Górka, parafia Wierzbno, Kółko Rolnicze w Odolanowie. Komisja konkursowa  kierując się następującymi kryteriami jak: zgodność z tradycją , różnorodność  użytych do przygotowania wieńca  materiałów, walory estetyczne oraz ogólny wyraz artystyczny wyłoniła laureatów konkursu. Zwycięzcami konkursu zostali:                                                                                                                       

I miejsce – sołectwo Nadstawki                                                                                                                                                                 

II miejsce – sołectwo Raczyce                                                                                                                                                                  

III miejsce – sołectwo Tarchały Wielkie                                                                                                                                              

Komisja w składzie: Z-ca Burmistrza Krystyna Wiertelak, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Prokop oraz Przewodniczący Komisji Konkursowej Henryk Sztukowski wręczyli zwycięzcom nagrody finansowe oraz dyplomy, a pozostałym uczestnikom konkursu roboty kuchenne oraz blendry.

    W drugim konkursie „Na najładniej udekorowaną posesję” zgłoszono 15 posesji z miejscowości Huta, Górka-Odolanów i Tarchały Wielkie. Komisja konkursowa wybrała się  w sobotę na objazd udekorowanych posesji.  W ocenie kierowano się następującymi kryteriami: pomysłowość i oryginalność kompozycji, związek z kulturą rolniczą i tradycją dożynkową, rozmiar dekoracji, estetyka wykonania i ogólny wyraz artystyczny. Dekoracje były bardzo starannie i pomysłowo wykonane, nawiązywały do tradycji, niektóre pokazywały aktualne wydarzenia społeczne np. 500 +, nie zabrakło również pomysłowych napisów i wierszyków zapraszających na dożynki w Hucie. W niektórych można było zobaczyć historię rolnictwa, poprzez przedstawienie maszyn jakie były używane do siewu aż do zbioru zboża,  po obróbkę kiedy to uzyskuje się produkt taki jak chleb. Przy jednej posesji zgłoszonej do konkursu był żywy kucyk pięknie ubrany w kapelusz. Wykonanie tych dekoracji pochłonęło dużo czasu, ponieważ trzeba było przygotować kłosy zbóż i kwiatów, ubrać postaci, przygotować snopy słomy oraz udekorować stare maszyny i narzędzia. W konkursie tym zwyciężyła posesja państwa Danuty i Piotra Sówka z Huty, która była wykonana z dużą starannością, przedstawiono wiele elementów, sprzętu który był i jest używany w rolnictwie. II miejsce w konkursie zajęli państwo Maria i Hieronim Mazurkiewicz oraz Wanda i Stanisław Janeczkowscy z Huty, a III miejsce zajęła Pani Maria Skrzypińska z miejscowości Górka – Odolanów.  Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe: kosiarka spalinowa, dmuchawy do liści, wiertarki oraz dyplomy.

Czytany 328 razy Ostatnio zmieniany 08 września 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.