27 września 2018

Dzień Kukurydzy w Sielinku

Opracowanie: Dominik Głodek • Zamieszczenie: Sebastian Woźniak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

W dniu 26.09.2018 r. na polach demonstracyjnych WODR w Sielinku zgodnie z wieloletnią tradycją odbył się Dzień Kukurydzy. Tematyka szkolenia obejmowała najważniejsze zagadnienia jakimi zainteresowani są rolnicy uprawiający tą coraz popularniejszą w Polsce roślinę.  Wszystkich zgromadzonych na polu przywitał kierownik PZDR w powiecie nowotomyskim Pan Krzysztof Labok. Następnie Roman Szulc – specjalista d/s integrowanej ochrony roślin przedstawił technologię uprawy w roku 2018 na podstawie przygotowanej karty technologicznej. Zwrócił przy tym uwagę na niekorzystne warunki atmosferyczne w bieżącym roku które nie sprzyjały uprawie nie tylko kukurydzy, ale i pozostałych roślin uprawnych.

Kolejnym prelegentem był przedstawiciel firmy COMPO, która propaguje w Polsce siew kukurydzy pod folią biodegradowalną. Warto zaznaczyć, że na polu demonstracyjnym były zasiane 3 odmiany właśnie w tej technologii, która pozwala na przyspieszenie siewu o ok. 2 tygodnie, co sprawia, że roślina jest lepiej rozwinięta w momencie, kiedy zaczyna brakować wody i lepiej radzi sobie ze stresem spowodowanym suszą.

W dalszej kolejności Pan dr inż. Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu  przedstawił zagrożenia czekające na rośliny kukurydzy na polach. Choć bardzo często jedynym zabiegiem chemicznym wykonywanym w kukurydzy jest zwalczanie chwastów to coraz częściej zaczyna być widoczna presja chorób i szkodników z którymi należy również walczyć.

Wątek ekonomiczny dotyczący opłacalności uprawy kukurydzy poruszył Pan Dominik Głodek z PZDR w powiecie nowotomyskim. Na podstawie wykonanej kalkulacji uprawy na polach w Sielinku wynika,  iż graniczny plon opłacalności uprawy wynosi ok. 6 t/ha. W Sielinku wartość ta została przekroczona o ok. 2 tony, natomiast  bardzo często można spotkać się z głosem rolników, którym w bieżącym trudnym roku nie udało się osiągnąć takiego plonu.

Po części teoretycznej zaprezentowano 34 odmian kukurydzy. Przedstawiciele firm – hodowców odmian zaprezentowali i omówili swoje odmiany, aby zgromadzeni rolnicy mogli  dobrać odpowiednią odmianę dla swojego gospodarstwa w kolejnym sezonie agrotechnicznym.

Po przeglądzie odmian zaprezentowano kolekcję odmian soi oraz dokonano pokazu kombajnu Mini Batt służącego do pobierania próbek nasion np. do oceny przydatności roślin do zbioru.

W trakcie imprezy odbył się pokaz zbioru kukurydzy wraz  z ważeniem   ziarna wszystkich 34 odmian. Zaprezentowano również pracę w polu ciężkiej brony talerzowej o szer. rob. 3 m połączonej z ciągnikiem o mocy 130 KM.

Po prezentacji wszystkich punktów imprezy rolnicy przy gorącej grochówce mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami oraz skonsultować swoje problemy i pytania z obecnymi specjalistami.

Czytany 723 razy