08 lutego 2019

Szkolenia chemizacyjne dla rolników w powiecie leszczyńskim

Opracowanie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Okres zimowy to czas szkoleń dla rolników. Każde spotkanie szkoleniowe daje możliwość poszerzenia wiedzy, zdobycia informacji o nowościach i przepisach związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin. W myśl obowiązujących przepisów zaświadczenie o ukończeniu szkolenia jest ważne przez okres 5 lat od daty jego wydania. Po tym okresie należy odbyć 1-dniowe szkolenie uzupełniające dające uprawnienia do stosowania środków ochrony roślin. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego podczas przeprowadzanych szkoleń zwraca uwagę na bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin według zasad integrowanej ochrony roślin.

Celem integrowanej ochrony roślin jest minimalizacja problemu u źródła, czyli zapobieganie występowaniu organizmów szkodliwych poprzez stosowanie odpowiedniego płodozmianu, właściwej agrotechniki (zwalczanie chwastów przed siewem lub sadzeniem, odpowiedni termin i norma wysiewu, stosowanie wsiewek, uprawa bezorkowa, siew bezpośredni). Wprowadzanie do produkcji odmian odpornych lub tolerancyjnych, stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego, zrównoważone nawożenie i wapniowanie. Bardzo ważne w integrowanej ochronie jest przestrzeganie zasad higieny w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się organizmów szkodliwych poprzez regularne czyszczenie maszyn i sprzętu uprawowego. Nie zapominajmy też o ochronie organizmów pożytecznych poprzez stosowanie odpowiednich metod ochrony roślin oraz wprowadzaniu organizmów pożytecznych i stwarzanie dla nich korzystnych warunków bytowania.

Przed zastosowaniem ochrony chemicznej należy rzetelnie ocenić zagrożenie poprzez monitorowanie występowania i liczebności organizmów szkodliwych - lustracja pól. Wybór terminu i metody ochrony roślin powinien wynikać z konfrontacji rezultatów monitoringu z progami ekonomicznej szkodliwości organizmów szkodliwych.

Jedno z takich szkoleń odbyło się w dniu 6 lutego tego roku w Brennie w gminie Wijewo. Kolejne szkolenia odbywać się będą w gminie Osieczna i Święciechowa.

 

 

Czytany 450 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.