10 listopada 2017

Sprzęt do transportu i nawożenia organicznego w rolnictwie

Opracowanie: Zbigniew Kaczmarek • Zamieszczenie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(9 głosów)

„ANNABURGER” to jedna z wiodących firm sprzedających szeroką gamę maszyn przeznaczonych do transportu i nawożenia organicznego w rolnictwie. Producent tych maszyn to Annaburger Nutzfahrzeug GmbH. Firma mieści się w miejscowości o nazwie Annaburger niedaleko Lipska. Początki Firmy sięgają lat 50 ubiegłego wieku. Powstała ona na bazie dobrze znanej polskim rolnikom firmy Fortschritt.

W początkowym okresie produkowała małe wozy asenizacyjne. Kiedy w wyniku wymuszonej kolektywizacji w NRD powstają coraz to większe zakłady spółdzielcze - zakład zaczyna produkcję pierwszych wozów asenizacyjnych HTS. Po roku 1970 zakład zaczyna produkcję wozów asenizacyjnych ze zbiornikami z tworzyw sztucznych. Zwiększająca się produkcja zwierzęca w tym czasie skłania producenta do budowy wozów o coraz większej wydajności.

W roku 1991 powstaje firma, która do dnia dzisiejszego nosi nazwę Annaburger Nutzfahrzeug GmbH. W początkowym okresie swojej działalności produkuje wozy asenizacyjne oraz pierwsze rozrzutniki obornika z pionowymi lub poziomymi walcami rozrzucającymi. Przełom następuje w momencie przejścia na talerzowe rozrzucanie obornika. Zasilanie olejowe napędu urządzeń talerzowych oraz łańcuchów przenośnych powoduje zwiększenie wydajności pracy rozrzutnika. Dodatkowo odpowiednie zabezpieczenie i umiejętna współpraca urządzeń talerzowych daje możliwość wykorzystania sprzętu jako rozsiewacza wapna. Ponieważ podłoga rozrzutnika wykonana jest z odpowiednio zabezpieczonej sklejki nie ma problemu ze zjawiskiem rdzewienia. Annaburger GmbH jako jedna z pierwszych firm rozpoczęła produkcję maszyny systemu MultiLand - jest to krótko mówiąc jedna maszyna w trzech wersjach. Zamontowana na podwoziu HTS serii 27 może być beczka asenizacyjna, rozrzutnik uniwersalny obornika lub naczepa objętościowa. Posiadanie takiego zestawu umożliwia zmianę profilu pracy w czasie 30 min. Rolnik może samodzielnie przełożyć na podwozie inne urządzenie gotowe do pracy. Powstają też przyczepy z przesuwną ścianą, z możliwością zamontowania adapteru rozrzutnika systemu Schab-Fix, a także wozy o dużej masie przeładowczej, które mogą być częścią systemu MultiLandPlus. Annaburger nie zapomniał tez o naczepach asenizacyjnych, które produkuje do dziś wyposażając je w rozkładane ramiona z wężami do bezpośredniej aplikacji gnojówki, o szerokości roboczej od 6 do 27metrów. Do dziś spotkać możemy wiele produktów tej firmy na naszych polach. Sprzęt jest nieawaryjny i trwały w użytkowaniu. Jeszcze dziś obserwuje się zainteresowanie wśród rolników w nabywaniu nawet wieloletnich urządzeń. Sprzęt firmy jest wsparty najnowszą techniką komputerową, tak w dziedzinie wydajności maszyny, jak i kontroli jakości jej prac. Firma cały czas unowocześnia swoje wyroby pod kontem zapotrzebowania rolnictwa, utrzymując wysoki poziom wykonania.

W roku ubiegłym firma Annaburger Nutzfahrzeug GmbH obchodziła 25-lecie swego powstania.

Czytany 812 razy Ostatnio zmieniany 10 listopada 2017