07 listopada 2018

Susza - Podsumowanie prac Komisji na terenie gminy Krzywiń

Opracowanie: Daria Nowak • Zamieszczenie: Monika Sporna
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(57 głosów)

W związku suszą, która wystąpiła zarówno na terenie gminy Krzywiń jak i całego powiatu kościańskiego w okresie od 01.04 – 30.09.2018r. , Wojewoda Wielkopolski powołał komisję ds. oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej. Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski wśród wszystkich monitorowanych upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin bobowatych.

Oszacowania zakresu i wysokości szkód dokonała komisja, w skład której weszli:
1.    Daria Nowak – WODR w Poznaniu, PZDR w powiecie kościańskim,
2.    Mieczysław Rzepka - przedstawiciel WIR
3.    Walenty Grzegorz - przedstawiciel WIR

Wyżej wymieniona komisja stwierdziła wystąpienie szkód powstałych w wyniku suszy, która wyrządziła spustoszenie na polach większości rolników gminy Krzywiń.
Przy szacowaniu szkód należało uwzględnić całość produkcji rolnej w gospodarstwie, zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej.
Gospodarstwa, które ucierpiały w wyniku tegorocznej suszy mogły liczyć na pomoc między innymi od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Stawka pomocy wynosiła 1 tys. zł do 1 ha, w przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych wynoszących co najmniej 70 % danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy oraz 500 zł do 1 ha powierzchni upraw, w przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych wynoszących co najmniej 30 % danej uprawy i mniej niż 70 % danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy. Kwota pomocy podlegała pomniejszeniu o 50% dla producentów rolnych, którzy w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych nie mieli ubezpieczonych co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk.
Sporządzone przez komisje protokoły stanowiły podstawę do udzielenia pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty spowodowane przez tę klęskę.
Do Urzędu Gminy Krzywiń wpłynęło 387 wniosków o oszacowanie szkód w uprawach rolnych. Łączna powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła 8 022.47 ha, a straty oszacowano na około 16 165 000,00 zł
 

Czytany 299 razy