05 sierpnia 2020

Agroturystyka - jak zdobyć uprawnienia do przyjmowania płatności za pomocą bonu turystycznego

Opracowanie: Elżbieta Dryjańska • Zamieszczenie: Liliana Tatara
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
 • PDF
 • Wydrukuj
 • Email

Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko i można nim płacić za noclegi i usługi turystyczne do 31 marca 2022 roku. Polska Organizacja Turystyczna udostępniła już pierwszą listę podmiotów przyjmujących płatności w tej formie. Jeśli prowadzisz gospodarstwo agroturystyczne i jesteś zainteresowany tą formą płatności zapoznaj się z warunkami przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny.

Gospodarstwa agroturystyczne, które nie muszą rejestrować działalności gospodarczej, muszą samodzielnie założyć swój profil w systemie ZUS. Jeżeli osoba prowadząca gospodarstwo agroturystyczne dokona rejestracji w systemie teleinformatycznym ZUS, będzie uprawniona do przyjmowania płatności za pomocą bonu. Bony są przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez osobę uprawnioną numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez ZUS.

Aby przyjmować płatności bonem turystycznym podmiot turystyczny w tym gospodarstwo agroturystyczne muszą spełnić ustalone warunki. Po pierwsze muszą prowadzić legalną działalność, która polega na świadczeniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych, czyli muszą być wpisani do odpowiedniego rejestru a gospodarstwa agroturystyczne do ewidencji innych obiektów hotelarskich prowadzonej przez wójta. Ponadto muszą też:

 1. Mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
 2. Zarejestrować się, jako pomiot turystyczny na liście POT przez PUE ZUS,
 3. Dodać na PUE ZUS recepcjonistę.

Właściciel gospodarstwa agroturystycznego musi złożyć elektronicznie oświadczenie PBT „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny”.

 
Osoba, która złoży to oświadczenie automatycznie zostaje managerem (osobą podejmującą decyzje) podmiotu turystycznego na PUE ZUS. Na stronie ZUS, w podstronie „Ogólny”, w zakładce „Podmiot Turystyczny” pokaże się „Lista podmiotów turystycznych”, w której manager ma możliwość:

 1. Zmiany danych podmiotu turystycznego,
 2. Złożenia rezygnacji z udziału w programie,
 3. Ponownej rejestracji podmiotu turystycznego po rezygnacji,
 4. Dodania lub usunięcia managera,
 5. Dodania lub usunięcia recepcjonisty, czyli osoby obsługującej płatności bonem.

Recepcjonista to osoba, która przyjmuje płatności bonem turystycznym przy pomocy specjalnej aplikacji. Aby podmiot turystyczny mógł przyjmować płatności bonem turystycznym, manager podmiotu turystycznego na PUE ZUS musi dodać przynajmniej jedną osobę w roli recepcjonisty. Manager może sam sobie nadać taką rolę. Osoba, która ma zostać recepcjonistą musi mieć profil na PUE ZUS. Bez dodania recepcjonisty na PUE ZUS nie będzie możliwe przyjmowanie płatności.

Przykład: Pani Kowalska samodzielnie prowadzi małe gospodarstwo agroturystyczne – wynajmuje turystom 3 pokoje. Jej działalność jest wpisana do ewidencji innych obiektów hotelarskich prowadzonej przez wójta. Ma profil na PUE ZUS, zarejestrowała się, jako podmiot turystyczny i złożyła przez PUE ZUS „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (oświadczenie PBT). Polska Organizacja Turystyczna (POT) umieściła jej gospodarstwo na liście podmiotów turystycznych uprawnionych do przyjmowania płatności bonem. Pani Kowalska została managerem podmiotu turystycznego (swojego gospodarstwa) na PUE ZUS, aby obsługiwać płatności bonem Pani Kowalska na PUE ZUS dodała siebie, jako recepcjonistę podmiotu turystycznego.

Zakładanie konta na Platformie Usług Elektronicznych – PUE ZUS.

Pierwsze kroki

Należy wejść na stronę internetową www.zus.pl i w nagłówku strony kliknąć „Zarejestruj w PUE”, następnie wybrać sposób rejestracji. Masz do wyboru: „Dla Ciebie”, „Dla przedsiębiorców” oraz „Dla firm”. Wskaż metodę rejestracji.
Możesz zarejestrować się na portalu PUE bez wychodzenia z domu pod warunkiem, że posiadasz jedną z 3 możliwości identyfikacji, która jest dostępna:

 • Poprzez login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub konto w banku PKO, Inteligo, SGB Banki Spółdzielcze) – wybierz „Profil zaufany/login.gov.pl” lub
 • Poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny – wybierz „Twój kwalifikowany podpis elektroniczny” lub
 • Poprzez konto bankowe banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS – wybierz „Twoja bankowość elektroniczna”, tutaj oprócz 3 powyższych banków dostępne są też banki: Millenium, City Handlowy oraz ING .

Część Twoich danych uzupełni się automatycznie w formularzu rejestracyjnym.

Jeśli nie masz żadnej z wymienionych wyżej możliwości, którymi mógłbyś online potwierdzić swoją tożsamość – wybierz „Do rejestracji”. Uzupełnij samodzielnie swoje dane w formularzu rejestracyjnym. W taki sposób założysz profil niezaufany i w ciągu 7 dni będziesz musiał zgłosić się osobiście do placówki ZUS i potwierdzić swoją tożsamość.

 

We formularzu podaj swoje dane, adres mailowy, numer telefonu komórkowego, ustal hasło, którym będziesz logował się do swojego profilu. Hasło musi zawierać minimum 8 znaków, w tym małe i duże litery, znaki specjalne i cyfry i nie może składać się z Twojego imienia, nazwiska oraz daty urodzenia. Następnie zaznacz pole „Nie jestem robotem”,  zapoznaj się z regulaminem i zaakceptuj go (dwa pierwsze checkbox są wymagane). Kliknij „Zarejestruj profil”. Login do portalu PUE ZUS otrzymasz na e-mail podany podczas rejestracji. Pełne informacje na stronie https://www.zus.pl

Natomiast na stronie bonturystyczny.polska.travel udostępniono specjalną wyszukiwarkę, za pomocą, której można sprawdzić, czy w danym obiekcie można zrealizować płatność za pomocą bonu. Podmioty turystyczne można znaleźć, wpisując ich nazwę lub przeszukując listę po miejscowości planowanego odpoczynku. Lista podmiotów jest aktualizowana o godzinie 10:00 w dni robocze.

Wyszukiwarka Podmiotów Akceptujących Bony https://bonturystyczny.polska.travel

Polska Organizacja Turystyczna będzie kontrolować, czy dany podmiot świadczący usługi działa legalnie i jest wpisany do odpowiedniego rejestru samorządowego.

Opracowano na podstawie informacji zamieszczonych na stronie www.zus.pl

   

Czytany 604 razy Ostatnio zmieniany 05 sierpnia 2020