26 kwietnia 2020

Rolniczy Handel Detaliczny szansą dla gospodarstw rolnych

Opracowanie: Krystian Pacławski • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Obecna sytuacja w związku z pandemią wymusza poszukiwanie możliwości wspierania gospodarstw rolnych. Jednym ze sposób jest odnowa starych, dobrych, handlowych szlaków. Mówię tu o bezpośredniej sprzedaży produktów z gospodarstwa. Rolniczy Handel Detaliczny jest jedną z form takiej dystrybucji żywności. W moim odczuciu RHD jest najprostszą formą sprzedaży z gospodarstwa bezpośrednio do klienta. Pozwala wyeliminować biurokrację i pośredników. Kolejnym atutem jest jakość produktu oraz zysk rolnika. Ważne by tworzyć lokalnie produkty z pasją.

Coraz częściej widzę u lokalnych rolników chęć dzielenia się swoimi tradycyjnymi przepisami. Tak powstały w ostatnim czasie liczne serowarnie, tłoczarnie, przetwórnie. Przydomowe, rodzinne sprawiają, że chętnie się tam wraca, nie tylko po produkt, ale po produkt najwyższej jakości!

Kilka przykładów takich gospodarstw znajdziecie tutaj:
http://www.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-c-k/zespol-doradczy-w-koninskim/item/9584-w-rychwale-wspieramy-producentow-i-tworcow-rodzimych
http://www.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-c-k/zespol-doradczy-w-koninskim/item/9762-powszechnie-dostepne-narzedzie-sluzace-promocji-producentow-wytwarzajacych-regionalna-tradycyjna-i-ekologiczna-zywnosc

Perspektywa rozwoju tej formy sprzedaży jest daleko idąca. Dlatego zachęcam do współpracy z doradcami w poszczególnych gminach:
http://www.wodr.poznan.pl/powiaty/powiaty-c-k/zespol-doradczy-w-koninskim/doradcy-w-powiecie

Prócz wsparcia merytorycznego od pracowników WODR dostępne jest też wsparcie ze strony ARiMR, czyli poddziałanie Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój, typ operacji Przetwórstwo i marketing produktów rolnych: nabór dla rolników wykonujących lub podejmujących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) oraz nabór tematyczny PKD w zakresie rozpoczynania działalności gospodarczej dotyczącej przetwarzania. Planowany termin naboru wniosków wrzesień 2020 r.

Obecnie trwa nabór na poddziałanie 6.3 Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw. W ramach premii można otrzymać 60000 zł np. na przygotowanie gospodarstwa do RHD lub zakup maszyn, przygotowanie gruntu pod uprawę, zakup sadzonek itp. Zapraszam do współpracy.

Czytany 543 razy Ostatnio zmieniany 26 kwietnia 2020