25 kwietnia 2020

Powszechnie dostępne narzędzie służące promocji producentów wytwarzających regionalną, tradycyjną i ekologiczną żywność

Opracowanie: Elżbieta Dryjańska • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Zmiana pokoleniowa, rosnąca świadomość zakupowa konsumentów, postępująca cyfryzacja i informatyzacja społeczeństwa, a przede wszystkim nowa rzeczywistość, jaka zaistniała na skutek pandemii, wpływają na konieczność podjęcia działań ukierunkowanych na wzrost sprzedaży krajowych produktów rolno–spożywczych. Budowanie silnej i rozpoznawalnej marki polskiego rolnictwa w kraju to obecnie podstawowe wyzwanie. Polskie produkty są coraz częściej wybierane przez Polaków ze względu na swoje niepowtarzalne walory smakowe, wysoką jakość i przystępną cenę. Potwierdza to fakt, że polska żywność, produkowana z naturalnych surowców i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, konkuruje z powodzeniem z żywnością innych unijnych wytwórców. Należy dołożyć wszelkich starań, by ten patriotyzm zakupowy wzrastał, żeby podstawę naszych zakupów stanowiła żywność wyprodukowana przez naszych rolników, przez rodzimych producentów.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) intensyfikuje działania na rzecz budowania konkurencyjności polskiego rolnictwa i wspiera rolników w dotarciu do konsumentów. Ramę tych działań stanowi aplikacja mobilna Polska Smakuje i strona internetowa www.polskasmakuje.pl. Działania takie podejmuje również WODR w Poznaniu, promując rolnictwo ekologiczne, produkty tradycyjne i regionalne, ideę sprzedaży bezpośredniej RHD oraz wskazując rolnikom dostępne narzędzia, służące do wypromowania ich, jako producentów tej żywności. Doradcy z ODR w kraju pomagają w przygotowaniu oferty promującej i przy logowaniu się do bazy producentów na platformie Polska Smakuje. Dzięki niej konsumenci mogą dowiedzieć się wiele o regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych produktach, o ich producentach oraz o miejscach, gdzie można je kupić. Właścicielem systemu i aplikacji Polska Smakuje jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Portal zbiera i udostępnia informacje o producentach żywności oraz dostępności produktu w wybranym regionie Polski. Ponieważ korzystanie z Internetu jest powszechne, aplikacja ta ma również wersje przygotowane na smartfony z systemami operacyjnymi Android i IoS. Wraz z uruchomieniem portalu i aplikacji ruszyła komunikacja do rolników i lokalnych przedsiębiorców zachęcająca ich do zamieszczenia swoich wizytówek. Jako jedna z pierwszych z naszego powiatu zalogowała się pani Ilona Michalak, producentka serów. Dzięki temu, jak twierdzi, ma większą rzeszę osób zainteresowanych jej produktami. Z dużym powodzeniem korzystają z tej aplikacji inni rolnicy z powiatu konińskiego. Wśród nich jest pan Waldemar Łuczak, prowadzący gospodarstwo rolne z chowem gęsi Białej Kołudzkiej i kaczki Pekin, oferujący pasztety min.: pasztet z gęsi oraz z gęsi z żurawiną, pasztet z kaczki oraz z kaczki ze śliwką w ramach RHD oraz rodzinne Gospodarstwo Agroturystyczne Owocowy Raj Nad Zalewem, w którym proponuje się najwyższej jakości owoce z sadu z certyfikatem Dziedzictwo Kulinarne. Oferowane na tym portalu produkty to prawdziwe delikatesy nawiązujące do polskiej tradycji.

Polska Smakuje to też kampania, która już zwraca uwagę Polaków na wysokiej jakości polskie produkty rolno-spożywcze zachęcając do ich poszukiwania. Kampania pomaga odnaleźć konkretne produkty w najbliższym sąsiedztwie oraz przybliża bogactwo kulinarne regionów Polski. Głównym celem tego nowego narzędzia, promocji producentów wytwarzających regionalną, tradycyjną i ekologiczną żywność, jest zapewnienie bieżącego wsparcia w procesie docierania do nowych klientów a tym samym zwiększenie przez nich sprzedaży. W wyniku prowadzonych prac powstała znacząca baza wystawców i produktów, która stanowi o atrakcyjności serwisu.

Zachęcam rolników do korzystania z tych narzędzi. Jako doradcy WODR oferujemy pomoc w opracowaniu zgłoszenia do bazy wystawców i produktów na portalu Polska Smakuje. Pojawienie się na nim jest szczególnie ważnym elementem wspierającym patriotyzm konsumencki oraz rozwijające się trendy na zdrową i bezpieczną żywność. W nowej rzeczywistości, którą nam zgotował koronawirus, powstało wiele nowych barier i trudności związanych z wprowadzaniem wytwarzanych przez rolników i lokalnych producentów żywności produktów spożywczych do aktywnych kanałów dystrybucji. Komunikacja w ramach serwisu Polska Smakuje oraz wykorzystanie logotypu Polska Smakuje, powinny być w jak największym stopniu wykorzystane właśnie teraz, by dotrzeć do jak najszerszego grona konsumentów ze swoją ofertą.

Czytany 580 razy