20 kwietnia 2020

Dla kogo mogą być otwarte obiekty noclegowe w okresie pandemii koronawirusa?

Opracowanie: Eżbieta Dryjańska • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 14 marca 2020 roku aż do odwołania wprowadzono czasowe ograniczenie działalności związanej z prowadzeniem turystycznych obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20).
Podklasa 55.20 obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania:

  • w kwaterach dla gości (pokoje gościnne, apartamenty lub mieszkania na krótki najem) i w bungalowach,
  • w gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),
  • w domkach lub chatach, bez obsługi,
  • w ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego, np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych,
  • w schroniskach młodzieżowych i górskich.

 

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) nadal tzn. aż do odwołania, pomimo odmrażania gospodarki przez rząd, mają pozostać zamknięte. Są jednak sytuacje, kiedy mogą być otwarte. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy przyjmują osoby: na kwarantannie lub w izolacji, personel medyczny, osoby w podróży służbowej, które nocują tam w ramach swoich obowiązków zawodowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych) oraz gdy przyjmują osoby, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Otwierając obiekt noclegowy w okresie pandemii koronawirusa należy przede wszystkim prawidłowo weryfikować osoby, którym obiekt zostanie udostępniony. Osoby na kwarantannie przedstawiają decyzję Inspektora Sanitarnego, będącą podstawą pobytu. W przypadku pracownika będącego w delegacji, należy poprosić o przedstawienie oświadczenia na piśmie, iż przebywać on będzie w udostępnionym przez właściciela obiekcie noclegowym służbowo. Oświadczenie powinno zawierać cel pobytu służbowego wraz z określeniem podmiotu (firmy) delegującego. W przypadku przyjmowania osób będących w podróży służbowej, należy szczególną uwagę zwrócić na higienę w obiekcie. Przede wszystkim po każdym wyjeździe gościa należy nie tylko jak dotychczas perfekcyjnie posprzątać, ale przede wszystkim dokładnie zdezynfekować pokój oraz wszystkie inne pomieszczenia do jakich gość miał dostęp, z których korzystał. Należy też przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa tj.: respektowanie odległości, częste mycie rąk wodą i mydłem, używanie preparatów do dezynfekcji na bazie alkoholu. Kontaktując się z nieznanymi osobami należy obowiązkowo zakładać maseczkę oraz rękawiczki jednorazowe.

 

Czytany 350 razy Ostatnio zmieniany 21 kwietnia 2020