30 grudnia 2019

Ratunek dla roślin – hydrożel

Opracowanie: Sylwia Dunaj • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Hydrożel do substancja pochłaniająca ciecze. Jego budowa to nierozpuszczalne wielocząsteczkowe polimery. Jakie posiada zalety? Otóż świetnie absorbuje wodę i jest umiarkowanie tani. Aby poznać mechanizm działania hydrożelu, trzeba wiedzieć, z czego zbudowana jest gleba. Zatem gleba składa się ze stałych cząstek organicznych i mineralnych oraz z wody, która rozpuszcza związki mineralne. Między nimi znajdują się tzw. pory glebowe, czyli wolne przestrzenie powietrzne. Polimery pochłaniając wodę sprawiają, że gleba zwiększa swoją porowatość, bo w porach glebowych z dodatkiem hydrożelu magazynowana jest woda wraz z substancjami organicznymi.

Hydrożel w ofercie sprzedażowej występuje w postaci proszku lub granul, który należy wymieszać z glebą. Po wymieszaniu hydrożel pobiera wodę deszczową, tym samym zwiększa swoją objętość. W późniejszym czasie, kiedy nie pada, oddaje stopniowo wodę do dyspozycji roślinom. Jest to spora zaleta, gdyż poprzez zwiększanie i zmniejszanie swojej powierzchni hydrożel poprawia znacznie strukturę gruzełkowatą gleby.

Dr Bosacki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nadmienia w swoich pracach, że hydrożele mogą zatrzymywać też składniki pokarmowe, ograniczając ich wymywanie do głębszych warstw gleby. Gdyby stosować je w rolnictwie byłaby to ogromna zaleta z racji, że znaczna ilość nawozów, zastosowanych na glebach piaszczystych, przedostaje się do wód gruntowych i jest stratą. Pozwoliłoby to na zmniejszenie ilości stosowanych nawozów, ale i również zmniejszyłoby zanieczyszczenie wód gruntowych i środowiska.

Główną funkcją hydrożelu jest zapewnienie roślinom stałego dostępu do wody, w konsekwencji czego wyklucza się tzw. stres wodny a roślina wzrasta w środowisku wilgotnym. Dzięki właściwościom hydrożelu można by było w jakimś stopniu ograniczyć suszę glebową, która miała miejsce w tym roku i w ubiegłych latach. W badaniach dr Bosacki potwierdził dużą skuteczność działania polimerów, zwłaszcza na glebach lekkich, które są bardzo przepuszczalne. Hydrożel pozwolił na takich glebach zaoszczędzić nawet do 80% wody!

Hydrożele coraz częściej stosowane są na polach o dużym nachyleniu ze względu na częste występowanie erozji wodnej, zwłaszcza na terenach górskich. Dodatkową ich zaletą jest to, iż ulegają biodegradacji. Stosowanie hydrożeli jest w zupełności bezpieczne gdyż nie powoduje trwałych zmian w środowisku naturalnym.

Wymienione zalety powinny przekonać do zastosowania hydrożeli. Może nie wszędzie od razu, ale warto zastosować go na początek w ogródku przydomowym, zanim pomyślimy o nawadnianiu.

Czytany 453 razy