27 września 2019

Nowości odmianowe w sadach jabłoniowych

Opracowanie: Ryszard Michalski • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Instytuty badawcze od lat prowadzą doświadczenia odmianowe w uprawach rolniczych i sadowniczych. Ich celem jest wyhodowanie odmian odpornych na choroby tj.: parch, mączniak, zaraza ogniowa czy na skrajne warunki klimatyczne: susze i wysokie ujemne temperatury. Najważniejszym priorytem tych prac w uprawach sadowniczych jest uzyskanie jak najlepszych wyników w dziedzinie: przechowalnictwa, wysokiego plonowania, zachowania smakowitości wyprodukowanych odmian, ograniczenia pękania owoców (np.: czereśnia) przy nadmiernych opadach. Kluczowa jest też metoda zbioru (ręczna czy mechaniczna?) i jej przydatność. Prace w tej ostatniej dziedzinie skłaniają się bardziej w kierunku mechanicznego zbioru z uwagi na coraz większe kłopoty w znalezieniu pracowników sezonowych.

Praca związana z wyprodukowaniem nowej odmiany drzew czy krzewów owocowych trwa latami, jest żmudna i pracochłonna. Co roku na rynku pojawiają się nowe odmiany upraw rolniczych, warzywniczych, sadowniczych, które są dopuszczane do uprawy w naszym kraju. Są one testowane przez producentów pod kątem przydatności w określonych warunkach regionu a nawet w warunkach konkretnego gospodarstwa np.: teren o zwiększonym prawdopodobieństwie uszkodzenia przez przymrozki wiosenne kwiatów lub zawiązków owocowych. Nie wszystkie zyskują uznanie.

W artykule przedstawiam nazwy kilkunastu odmian jabłoni, które pojawiły się w uprawach w ostatnich latach. Wiele odmian to mutacje odmian podstawowych takich jak: Gala, Ligol, Golden Delicius, które powstały na skutek mutacji w materiale genetycznym.
Ryszard Michalski

JABŁONIE: Jeromine, Red Cap Valtod, Gala Brookfield Baigent, Galaval, Galiwa, King Roat Red Delicious, Muna, Ligol Red, Zuzi Gala, Gala Schinga Schnico, Gala Schinga Schnico Red, Zagadka, Golden Parsi da Rosa, Idaredest, Braeburn, Braeburn Arno, Arnika, Gala Must, Gala Dark Max, Chopin, Szampion Arno, Szampion Reno 2, Red Jonaprince, Brookfield Baigent, Daliclass, Challenger, Ladina, Goldrush, Bigigalaprim, Dalitron, Dalinsweet, Daliryan, Dalilight, Crimson Crisp, Scarlet Spur, Red Chief, Erovan, Reneta Simirenko, Gala Fendeca Decarli, Red Delicious Sandidge, Gala Magma, Red Jonaprince Wiltonstar Select, Fuji, Jazz, Kanzi Gala Schniga, Pink Braeburn, Putinka, Challenberg, Gala Selekt, Elpin.

Źródło:
www.insadprusy.pl/
www.sad24.pl
Czasopismo Sad Nowoczesny nr od 9/2018 do 9/2019
Zdjęcia własne z targów sadownictwa i warzywnictwa w Nadarzynie

Czytany 467 razy