11 września 2019

Wykorzystanie roślin bobowatych w żywieniu zwierząt na konferencji w Rannej

Opracowanie: Krystian Pacławski • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Konferencja w Rannej w gminie Kramsk, powiat koniński, pt.: Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju, wywołała szerokie zainteresowanie wśród lokalnych rolników, którzy przybyli na spotkanie.

Tematyka dotyczyła najważniejszych zagadnień związanych z krajową produkcją białka roślinnego, ale nie tylko. Wykłady prowadzone przez specjalistów sprowokowały szereg pytań, na które prelegenci odpowiadali z chęcią i zaangażowaniem. Dyskusja była bardzo ożywiona. Z pewnością takie spotkania pomagają w rozwiązaniu wielu problemów, bo z jednej strony jest teoria poparta doświadczeniami a z drugiej praktyka hodowców, którzy wiedzą, czego oczekują od nauki.

Spotkanie zainaugurowała Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Rolniczego pani Wiesława Witaszak. Następnie głos zabrał prowadzący konferencję pan Grzegorz Apicionek, który po kolei przedstawiał i wywoływał do „tablicy” kolejnych wykładowców.

Konferencja rozpoczęła się wykładem prof. dr hab. Jerzego Barszczewskiego, który przedstawił uczestnikom racjonalne gospodarowanie na użytkach zielonych. Kolejny prowadzący dr Wojciech Mikulski przedstawił aktualną sytuację na rynku roślin strączkowych, pokazując min. udział roślin strączkowych w żywieniu krajowej produkcji zwierząt. Po nim wystąpił prof. dr hab. Jerzy Szukała opowiadający o współczesnej uprawie łubinu wąskolistnego, żółtego i grochu oraz pozostałych roślin bobowatych. Przedstawione przez profesora informacje wywołały liczne pytania i duże zainteresowanie ze strony rolników. Konferencję zakończył dr hab. Tomasz Piechota wykładem na jakże aktualny temat: o racjonalnym gospodarowaniu wodą glebową, który w dzisiejszych czasach niedoboru wody jest bardzo ważny i który uświadamia, że utraconych zasobów naturalnych, w tym wody, nie jest tak łatwo odzyskać. Koniecznie trzeba nauczyć się jej oszczędnie używać a co najważniejsze zapobiegać jej stratom.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

  

Czytany 368 razy Ostatnio zmieniany 11 września 2019