23 lipca 2018

Plan dla wsi

Opracowanie: Magdalena Brzeźnicka • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

19.07.2018 Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim podczas konferencji przedstawili główne założenia nowego planu dla wsi. Opiera się on na trzech filarach – ochrona, wsparcie i rozwój.

Główny nacisk ma być położony na ochronę polskiego producenta zarówno w przypadku strat związanych z klęskami żywiołowymi jak i klęskami nad urodzaju. Zapowiadane jest wprowadzenie kontraktacji dla owoców miękkich. Już w marcu rolnicy będą znali stawki, po jakich kupowane mają być owoce, by nie dochodziło do sytuacji, że skupy proponują cenę niższą niż opłata dla pracowników zbierających owoce. Zapowiadane jest powstanie Narodowego Holdingu Spożywczego, który ma zastąpić polskie sprywatyzowane zakłady przetwórcze.

Kolejną istotną zmianą jest podniesienie limitu sprzedaży produktów rolnych z 20 do 40 tysięcy złotych. W przypadku przekroczenia producent będzie odprowadzał 2% podatek. Ponadto ma się wydłużyć lista miejsc, do których rolnik będzie mógł sprzedawać plony.

Podniesiony zostanie limit paliwa, do którego należał się zwrot podatku akcyzowego z 86 do 100 litrów. Nowością jest to, że każdy producent bydła będzie mógł odliczyć dodatkowe 30 l na 1 sztukę DJP.

Podczas konferencji podnoszone były również inne tematy tj.: konieczność wprowadzenia w życie programu białkowego – produkcja soi, budowa biogazowni oraz szeroko rozumiany temat promocji polskiego rolnictwa.

Szykują się zmiany.

Czytany 368 razy Ostatnio zmieniany 23 lipca 2018