30 maja 2018

W muzeum pani Stanisławy Jasiczek

Opracowanie: Magdalena Kopeć • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Muzeum Rzemiosła Artystycznego Muzeum Rzemiosła Artystycznego

W miejscowości Węglew Kolonia 62 w gminie Golina, przy drodze krajowej E-92, znajduje się małe Muzeum Rzemiosła Artystycznego prowadzone przez panią Stanisławę Jasiczek.

Pani Stanisława to osoba znana i lubiana, ceniona za wszechstronny talent artystyczny i bogatą wyobraźnię. Tworzy autorską biżuterię, przepiękne batiki, maluje na szkle, porcelanie, jedwabiu, maluje różnymi technikami, poza tym tka i tworzy ceramikę, stawia pierwsze kroki w rzeźbiarstwie.
Podróżując po Polsce i świecie (min. Hiszpania, Francja, Dubaj) z własnymi wyrobami rękodzielniczymi, przez lata nawiązała wiele ciekawych kontaktów z różnymi twórcami i artystami. Od lat kupuje, zbiera, ratuje rękodzieła, stare narzędzia rzemieślnicze, rolnicze i historyczne, elementy naszej kultury materialnej.

Pomysł na muzeum zrodził się, kiedy posiadane skarby stworzyły pokaźną kolekcję. A obecnie swoją miłością do rękodzieła i sztuki dzieli się z otoczeniem. Pamiątki rodzinne i własne zbiory stworzyły podstawy ekspozycji, która szybko rozrosła się powiększana o zakupy, prezenty od przyjaciół i darczyńców. Muzeum Rzemiosła Artystycznego otworzyło swe podwoje we wrześniu 2009r. Prywatne muzeum nie jest jednak dochodowe a wymagało stałych nakładów od pani Stanisławy, dlatego po roku działalności zawiązało się Stowarzyszenie Kulturalne TRADYCJA, które ma na celu krzewienie kultury oraz prowadzenie i wspieranie muzeum.

Pani Stanisława organizuje wystawy, koncerty, przedstawienia. Współpracuje ze szkołami, organizuje lekcje muzealne, warsztaty rękodzieła i aktywizuje społeczność lokalną. Dzięki kontaktom z wieloma artystami z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec organizuje plenery malarskie i rzeźbiarskie, którym towarzyszą koncerty muzyczne. Jej działalność wspiera gminny Dom Kultury w Golinie, jednostki OSP oraz władze gminne. Pani Stanisława pisze również projekty i wnioski, które dzięki funduszom unijnym pozwalają jej działać na większą skalę i poszerzać ofertę Stowarzyszenia TRADYCJA i Muzeum Rzemiosła Artystycznego. Aktualnie organizuje koncert pt.: Kazania Gnieźnieńskie, który miał swoją premierę w 2016 roku w siedzibie muzeum.
W tym roku zaplanowane są 3 spektakle:
02.06.2018 w klasztorze w Lądzie
08.07.2018 w Weglewie - Park ginących zawodów i tradycji - siedziba muzeum
21.09.2018 w Barlinku

Stowarzyszenie organizuje, co roku Jarmark Augustiański, który towarzyszy obchodom odpustowym w parafii Kawnice. A odpust przypada zawsze na pierwszą niedzielę po św. Augustynie (28 sierpnia) - w tym roku jest to 2 września - zapraszamy serdecznie!

Autor zdjeć Magdalena Kopeć

Czytany 1613 razy Ostatnio zmieniany 05 czerwca 2018